Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa dla tradycyjnej kawy
Znajomi polecili Ci kawę z cykorii? Mówią, że to świetny zamiennik kawy? Poznaj jej właściwości i działanie zdrowotne. Przeczytaj artykuł i zdecyduj sam, czy to czas na przetestowanie tego rodzaju napoju!
Zacznijmy od cykorii – podstawowe informacje o roślinie
Znana od czasów starożytnych cykoria to gatunek rośliny należący do rodzin astrowatych. Obecnie roślina uprawiana jest w strefach umiarkowanie ciepłych, a więc w: Europie, Azji i Afryce. Jeśli chodzi hodowlę cykorii w Polsce, to wyróżniamy trzy najpopularniejsze jej odmiany:
- sałatową – najpopularniejsza, posiada zielone lub bordowe liście, charakteryzuje się gorzkim, cierpkim smakiem,
- korzeniową – jest rośliną jednoroczną, łatwą w uprawie, hoduje się ją głównie dla korzenia i liści,
- korzeniową białą – posiada żółte, jadalne korzenie, które docelowo stają się składnikiem m.in. kawy zbożowej.
Kawa z cykorii – czym dokładnie jest ten typ napoju?
Kawę z cykorii otrzymujemy z prażonego korzenia rośliny. Co ważne, kawa z cykorii jest kawą naturalną bezkofeinową. Jest zatem idealna dla tych osób, które zmuszone są unikać tego składnika w codziennej diecie. Kawa z cykorii jest bardzo smaczna – pijąc ją, można odnieść wrażenie, jakbyśmy spożywali kawę rozpuszczalną. Dobrze smakuje nie tylko na gorąco, ale i na zimno, dlatego też będzie idealna na upalne, letnie dni.
Z kawą z cykorii dobrze komponują się mleka roślinne, jak również przyprawy typu: cynamon, kardamon czy wanilia. Chcąc uniknąć słodzenia napoju białym lub brązowym cukrem, możemy zdecydować się na dodatek miodu, co pozwoli w pełni zachować prozdrowotne działanie przygotowanego napoju.
Po kawę z cykorii warto sięgnąć nie tylko dla smaku, ale i ze względu na liczne właściwości lecznicze, o których słów kilka poniżej.
Składniki odżywcze znajdujące się w kawie z cykorii – co dobrego kryje w sobie ten napój?
Warto zauważyć, że w sprzedaży dostępna jest kawa z cykorii lub kawa zbożowa z dodatkiem cykorii. Dobra wiadomość jest taka, że śmiało możemy powiedzieć, iż zarówno pierwsza, jak i druga wymieniona kawa posiadają dobroczynne właściwości i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
To, co znajdziemy w cykorii, to spora dawkę witamin z grupy B, kwas foliowy, witaminę C, beta-karoten, ale także minerały, takie jak cynk, magnez, fosfor, żelazo, miedź, potas oraz mangan. Cykoria jest również źródłem polifenoli, błonnika oraz inuliny, będącej składnikiem o działaniu probiotycznym.
Co ciekawe, o kawie zbożowej z cykorią możemy w zasadzie powiedzieć, iż jest ona jeszcze zdrowsza niż kawa otrzymywana z samego korzenia rośliny. Wynika to z faktu, że już same zboża dostarczają nam wielu witamin i minerałów, m.in. witaminy z grupy B, żelazo, potas, cynk czy fosfor.
Właściwości i działanie kawy z cykorii – czego możemy się spodziewać, regularnie pijąc tę kawę?
Zarówno kawa z cykorii, jak i kawa zbożowa z cykorią potrafi pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Sięgając systematycznie po filiżankę takiego naparu możemy liczyć na:
- wzmocnienie odporności organizmu,
- pomoc w walce z drobnymi infekcjami – przeziębieniem i grypą,
- wsparcie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego,
- przyśpieszenie metabolizmu – wsparcie w odchudzaniu,
- oczyszczenie organizmu z toksyn,
- pomoc w obniżeniu tzw. złego cholesterolu oraz utrzymaniu jego prawidłowego poziomu,
- wsparcie przy regulowaniu stężenia glukozy we krwi,
- ustabilizowanie ciśnienia tętniczego,
- ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, chorobami typu: miażdżyca, łuszczyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Alzheimera, nowotwory,
- wsparcie układu nerwowego w prawidłowym funkcjonowaniu,
- pomoc w walce z bezsennością,
- zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.
Przeciwskazania do picia kawy z cykorii – kto powinien jej unikać?
Czytając o cudownych właściwościach, jak również samym działaniu kawy z cykorii można odnieść wrażenie, że ten rodzaj napoju to samo zdrowie! Owszem, tak jest, niemniej warto wiedzieć, że spożywanie kawy tego typu może wywołać pewne skutki uboczne. Jakie?
Kawa z cykorii posiada w składzie inulinę, dlatego też może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Spożywanie jej w nadmiarze grozi z kolei osłabieniem naczyń krwionośnych. W związku z tym osoby mające problem z żylakami bądź hemoroidami nie powinny pić więcej niż jedną filiżankę tego typu kawy dziennie. Kawy z cykorii nie zaleca się ponadto alergikom, a także (z uwagi na zawartość glutenu) borykającym się z celiakią lub nietolerancją glutenu.
Przeczytaj także: Slow coffee, czyli o tym, jak obchodzić się z kawą