Kawa a trening. Czy kawa może wpłynąć na jakość ćwiczeń?

2021-02-16
Kawa a trening. Czy kawa może wpłynąć na jakość ćwiczeń?

Zaplanowałeś sobie na dziś ćwiczenia? Przed Tobą wymagający trening wytrzymałościowy, aerobowy? Zanim do niego przystąpisz, sięgnij po filiżankę kawy. O ile większość ćwiczących zdaje sobie sprawę z tego, że po treningu należy zjeść pożywny posiłek, o tyle nie każdy wie, że wypita przed treningiem kawa może przynieść duże korzyści w kontekście wykonywanych ćwiczeń. Jakie? O tym poniżej.  

 

Większe spalanie tłuszczu za przyczyną kawy

Czy kawa rzeczywiście pomaga spalić więcej tłuszczu, kiedy wypijemy ją przed treningiem? Jak się okazuje tak, i to jedna z największych zalet jej spożycia przed treningiem. Opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism badania dowodzą, że sportowcom, którzy sięgnęli po kawę, jeszcze zanim przystąpili do ćwiczeń, udało się spalić około 15 procent więcej kalorii więcej w porównaniu z osobami, które nie zdecydowały się na ten krok.

Pisząc o kawie, nie możemy pominąć zawartej w niej kofeiny! Za jej przyczyną zwiększa się nasz metabolizm, dzięki czemu nasz organizm spala znacznie więcej kalorii w ciągu dnia. Co takiego daje nam zwiększony metabolizm? Pozwala dostarczyć organizmowi więcej kalorii i nadal pozostać na deficycie kalorycznym. Oznacza to, że jeśli raz w tygodniu pozwolisz sobie na odstępstwo od diety (pizza, czekolada itp.), to nie wpłynie to negatywnie na osiągnięte już wyniki. Nie pozostaje nic innego, jak włączyć do swojej diety świeżo palona kawę!  

 

Zwiększona wydajność podczas ćwiczeń dzięki kawie

Filiżanka dobrej jakościowo kawy przed ćwiczeniami ma duży wpływ na wydajność treningową. Zawarta w kawie kofeina to nic innego jak środek pobudzający, który działa na ośrodkowy układ nerwowy, ale też umysł i serce. Dzięki temu mobilizujemy zarówno ciało, jak i umysł do jeszcze większej „walki” podczas treningu. W efekcie nasz organizm zdecydowanie lepiej toleruje zmęczenie, osłabienie, ból mięśni, pozwalając na wykonanie większej ilości powtórzeń danego ćwiczenia. W skrócie, kawa wypita przed treningiem to więcej energii i motywacja na bardzo wysokim poziomie.

 

Stuprocentowe skupienie na wykonywanych ćwiczeniach skutkiem wypicia kawy

Działanie kofeiny nie ogranicza się tylko do pobudzenia. Substancja ta oferuje nam coś jeszcze – zdecydowaną poprawę koncentracji. W kontekście treningu fizycznego oznacza to większe skupienie na wykonywanych ćwiczeniach. A jak wiadomo poprawna technika, precyzja to naczelne zasady dobrze wykonanego treningu. Im poprawniej zrobisz dane ćwiczenie, im większą uwagę poświęcisz konkretnemu ruchowi, tym efekty przyjdą szybciej.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że poprawnie wykonane ćwiczenia stanowią gwarancję Twojego bezpieczeństwa podczas treningu. Śmiało można to intepretować w następujący sposób – kofeina wpływając na poprawę koncentracji, minimalizuje ryzyko pojawienia się kontuzji wynikającej z niepoprawnej techniki ćwiczeń czy rozproszenia. Za sprawą kawy wypitej przed przystąpieniem do ćwiczeń możesz pracować lepiej, poprawniej, nie narażając się na uszkodzenia ciała.  

 

Jaka kawa przed treningiem – właściwy rodzaj kawy, z którym poprawisz swoje osiągnięcia

Na samym początku odrzućmy kawę rozpuszczalną. Znacznie lepsza dla jakości Twojego treningu będzie kawa naturalna. To, na co warto zwrócić uwagę w przypadku idealnej kawy przedtreningowej, to poziom kofeiny, który w poszczególnych rodzajach kawy jest przecież inny. Kawa palona na ciemno z reguły zawiera mniej kofeiny, zaś kawa lekko palona ma jej więcej.

Co z dodatkami do kawy takimi jak choćby mleko? Czy kawa z mlekiem zwierzęcym lub roślinnym jest dopuszczalna przed treningiem? Z jednej strony dodatek mleka osłabia działanie kofeiny. Z drugiej jednak wzbogaca czarny napój o cenny wapń, co nabiera niemałego znaczenia, jeżeli uzmysłowimy sobie, że kawa w pewnym stopniu wypłukuje ten minerał z naszego organizmu. Więcej na temat mleka do kawy przeczytasz we wpisie: Mleko do kawy – jakie wybrać?

Ale przecież mleko to nie jedyny dodatek do kawy. Jeżeli nie chcesz pić kawy z dodatkiem mleka, to do dyspozycji masz jeszcze miód, imbir, cynamon czy kurkumę! Wątek ten skrupulatnie rozwinęliśmy w odrębnym artykule: 3 zdrowe dodatki do kawy – z czym warto pić czarny napar?   

 

Kawa przed treningiem – jaki odstęp czasowy zachować?

Jeżeli zaplanowałeś trening na godziny poranne, to wypij kawę około 30 minut przed przystąpieniem do ćwiczeń. W sytuacji, gdy zamierzasz trenować po powrocie z pracy, czyli po południu lub wieczorem, musisz wiedzieć, że kofeina może działać w Twoim organizmie przez kolejne 6 godzin po wypiciu kawy. Zbyt późne spożycie „małej czarnej” może przyczynić się do problemów z zaśnięciem lub negatywnie wpłynąć na jakość snu. Nie jest to jednak sztywną regułą, bowiem wiele zależy od Twojej indywidualnej tolerancji na działanie kofeiny, wieku, a także masy ciała. Więcej na temat świadomego picia kawy przeczytasz we wpisie: Kiedy pić kawę? Sięgaj po nią świadomie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel