Kiedy pić kawę? Sięgaj po nią świadomie

2020-10-26
Kiedy pić kawę? Sięgaj po nią świadomie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, o której godzinie powinno się pić pierwszą i ostatnią kawę? Uważasz, że sięganie po małą czarną zaraz po przebudzeniu na czczo to dobre rozwiązanie? Czy przypadkiem ostatniej kawy nie pijesz zbyt późno, przez co nieświadomie rujnujesz sobie zdrowy, spokojny sen? Jakie odstępy zachowujesz pomiędzy jedną a drugą kawą? Czas rozprawić się z tymi zagwozdkami raz na zawsze!  

 

Picie kawy z samego rana – kiedy mogę wypić pierwszą kawę?

Mnóstwo osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki małej czarnej. Tymczasem picie jej w porannym pośpiechu lub przed śniadaniem wcale nie jest korzystne dla naszego organizmu. Wynika to z faktu, że składnikiem determinującym aktywność człowieka po przebudzeniu jest kortyzol, zwany potocznie hormonem stresu. Jego stężenie w początkowej fazie dnia jest wysokie – najwyższe w całym cyklu dobowym. Picie kawy z samego rana przyczynia się zatem do nasilenia produkcji kortyzolu w momencie, gdy organizm kompletnie tego nie potrzebuje. Nie ma żadnej uzasadnionej konieczności, aby jeszcze „podbijać” jego poziom. Mało kto wie, że permanentnie podwyższony poziom kortyzolu w organizmie człowieka może oddziaływać na układ odpornościowy, tworząc sprzyjające warunki do rozwoju wielu chorób. Na tym jednak nie koniec.

Zaserwowanie sobie pysznej kawy zaraz po przebudzaniu może spowodować, że działanie kofeiny będzie mniejsze, a z czasem mniej zauważalne dla organizmu. Nikt z nas nie chce doprowadzić do takiego stanu rzeczy – w końcu zdecydowana większość osób pije kawę codziennie po to, by się pobudzić i zmotywować do działania. Podsumowując, idealny czas na wypicie pierwszej kawy, którego powinniśmy się trzymać to 9:30 - 11:30.

 

Najpierw śniadanie, później kawa – jedyna właściwa kolejność

Picie kawy we wczesnych godzinach na czczo nie jest zalecane… W takiej sytuacji wypicie filiżanki czarnego naparu nie spowoduje, że będziemy mieć więcej chęci do działania. W dodatku już po około godzinie od spożycia możemy zaobserwować gwałtowny spadek energii. Jeśli masz w zwyczaju pić małą czarną rano na pusty żołądek, to wiedz, że w ten sposób przyczyniasz się do wystąpienia wilczego głodu. To niekorzystne zjawisko, pod którym kryje się skonsumowanie dużo większych porcji niż organizm faktycznie potrzebuje. Wilczy głód ma również to do siebie, że „ciągnie” nas w kierunku produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Oznacza to, że często zamiast zjeść zdrowy i pożywny posiłek, rzucamy się na niezdrowe, przetworzone produkty.

 

W jakich odstępach czasowych można pić kawę?

Picie kawy jedna po drugiej to zdecydowanie kiepski pomysł. Większość z nas sięga po kofeinowy napar, chcąc odgonić od siebie znużenie, senność, rozdrażnienie itp. Właśnie dlatego powinniśmy pić kawę tylko wtedy, gdy organizm rzeczywiście jej potrzebuje. Jednak to nie jedyny wyznacznik. Musimy przede wszystkim mieć na uwadze poziom kortyzolu, który oprócz godzin porannych wzrasta w organizmie każdego człowieka jeszcze w godzinach 12-13 oraz 17:30-18:30. Postaraj się zapamiętać te godziny! Niech staną się one dla Ciebie praktyczną wskazówką, dzięki której picie kawy będzie nie tylko przyjemnym rytuałem, ale i świadomym, nieszkodzącym zdrowiu nawykiem.

Zapewne wśród nas jest wielu typowych kawoszy, którzy uwielbiają  smak i aromat kawy i wcale nie piją jej po to, by dodać sobie energii, a właśnie dla wspomnianego SMAKU. Brzmi znajomo? Co w takiej sytuacji? Czy jest w tym coś złego? Niestety… Musisz nauczyć się pić kawę w odpowiednich odstępach czasowych. Tylko tyle i aż tyle. Zamiast kolejnego kubka czarnego naparu, sięgnij po wodę, herbatę zieloną lub ziołową – przyniosą one dla organizmu wiele dobrego.

 

Kawa późnym popołudniem – o której godzinie mogę wypić ostatnią kawę?

Kofeina zawarta w kawie sprzyja nie tylko pobudzeniu. Przez to, że zaburza wydzielanie melatoniny, może powodować problemy ze snem, a nawet lękiem czy niepokojem. Wystarczy, że wypijesz jedną małą czarną za późno (lub zbyt dużą ilość kaw wyczerpując tym samym limit dzienny), a Twoim problemem może stać się bezsenność lub brak regeneracji podczas snu. To jasno pokazuje, że kawa w kontekście niezakłóconego i efektywnego snu ma bardzo duże znaczenie.

Jak zatem oszacować, ile czasu kofeina utrzymuje się w naszym organizmie? Powinniśmy uznać, że jest to około 6 godzin. Wobec tego picie kawy po godzinie 17:00 nie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz spać spokojnie, a przy tym naprawdę wypocząć.

Zamiast kawy możesz późnym popołudniem, wieczorem wypić ciepły ziołowy napar, który przyczyni się do obniżenia napięcia, wspomoże wypoczynek i ułatwi zasypianie. W tej roli dobrze sprawdzą się nasze prozdrowotne herbaty z linii Albert Tea, w szczególności Albert Tea RelaxAlbert Tea Detox, jak również Albert Tea Spicy Evening czy Albert Tea Happiness mate.

Już teraz odkryj pełną ofertę naszych herbacianych kompozycji stworzonych z myślą o Twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu! Zapraszamy do naszego sklepu internetowego z wysokiej jakości kawą, herbatą, syropami smakowymi i akcesoriami kawowymi.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel