Dalgona Coffee – prawdopodobnie najpopularniejsza kawa 2020 roku

2021-01-18
Dalgona Coffee – prawdopodobnie najpopularniejsza kawa 2020 roku

Nie tak dawno pisaliśmy o szalenie modnej cold brew czy kawie po wietnamsku, ale nie możemy pominąć jeszcze jednego rodzaju kawy. Jest nią dalgona coffee – kawa po koreańsku – która szturmem podbija Instagrama i TikToka. Absolutnie nas to nie dziwi, ponieważ tak przygotowana kawa nie tylko prezentuje się atrakcyjnie, ale i smakuje doskonale.  

 

Dalgona coffee – co to jest?

Dalgona coffee brzmi dość intrygująco, dlatego też konieczne staje się poznanie tego, co kryje pod sobą ta nazwa. A kryje zaledwie cztery składniki: kawę rozpuszczalną, mleko, wodę i cukier, a więc te produkty, które każdy z nas ma w kuchennej szafce. Co ważne, kawa w omawianej wersji jest banalnie prosta w przygotowaniu, a to oznacza, że każdy z nas może cieszyć się jej walorami wizualnymi i smakowymi w zaciszu własnego domu!

Dalgona coffee swoją popularność zawdzięcza Koreańczykom, którzy zmuszeni do izolacji podyktowanej pandemią koronawirusa w 2020 r. zaczęli przygotowywać nową, efektowną kawę, a następnie dzielić się przepisem na jej wykonanie w social mediach. Impulsem do przyrządzania tytułowej kawy było wystąpienie w południowokoreańskiej telewizji (w programie kulinarnym) lokalnej gwiazdy filmowej, która smakując napój, skojarzyła go z dalgonami, czyli koreańskimi cukierkami toffi. Od tego wszystko się zaczęło…  

Dziś (styczeń 2021 r.) na samym Instagramie znajdziemy już ponad 500 tys. zdjęć opatrzonych hashtagiem #dalgonacoffee, co pokazuje, jak żądni jesteśmy wszelkich nowości w dziedzinie przygotowania kawowych specjałów.  

 

Dalgona coffee – jak zrobić?

Dalgona coffee nie wymaga ani zaawansowanych umiejętności, ani profesjonalnego sprzętu. Do przyrządzenia koreańskiej kawy będziesz potrzebować:

Uwaga! Kluczem do poprawnego wykonania dalgona coffee jest zachowanie proporcji 1:1:1 pierwszych trzech wymienionych składników. Oczywiście proporcje te można dowolnie modyfikować, tzn. zarówno zmniejszać, jak i zwiększać, jednak zawsze w sposób 1:1:1. W przeciwnym razie pianka, na której nam zależy, może zmienić swoją objętość i trwałość.  

 

Sposób przygotowania Dalgona coffee:

  1. W pierwszej kolejności wsyp do naczynia kawę, cukier i wodę.
  2. Następnie ubij je przy pomocy blendera lub miksera na sztywną pianę. Zwróć uwagę na to, by kawa całkowicie się rozpuściła – grudki kawy nie są mile widziane.
  3. Gdy uzyskasz pożądaną konsystencję, tzn. gęstą i puszystą pianę, dodaj ją do szklanki, w której znajduje się schłodzone mleko.

Czy uwierzysz, że Twoja dalgona coffee jest gotowa?! Oczywiście możesz jeszcze – wedle uznania – posypać wierzch kawy wiórkami czekolady, kakao, cynamonem, kardamonem bądź polać syropem smakowym.  

 

Dalgona coffee – nie tylko proporcje mają znaczenie

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem poza zachowaniem proporcji podczas przyrządzania kawy w tej wersji jest dobór nieprzypadkowych składników.

Na pierwszy rzut weźmy pod lupę kawę. Do poprawnego wykonania dalgona coffee najlepsza będzie kawa rozpuszczalna, ponieważ tylko ona właściwie się rozpuści oraz płynnie połączy z pozostałymi składnikami. Kolejnym ważnym składnikiem do przygotowania kawy po koreańsku jest cukier. Idealnie nada się tu najpopularniejszy biały cukier, ewentualnie cukier trzcinowy – ta drobna zmiana nie wpłynie negatywnie na konsystencję pianki. Inaczej będzie w przypadku użycia stewii lub erytrolu – tę modyfikację zdecydowanie odradzamy. Na koniec – mleko – jak już wspomnieliśmy możesz użyć zarówno krowiego, jak i roślinnego. W tej kwestii masz pełną dowolność.  

 

Dalgona coffee – w czym tkwi jej sekret?

Dalgona coffee zachwyca przyjemną, jedwabistą konsystencją, wyjątkowym smakiem i niebywałą prostotą wykonania. Jej aksamitna pianka, w przeciwieństwie do zbliżonych kaw, takich jak: latte macchiato, cappuccino, nie powstaje poprzez napowietrzanie samego mleka, lecz w wyniku ubijania kawy z cukrem i wodą. Spektakularny jest przede wszystkim sam widok gotowej do spożycia kawy, która prezentuje się nie inaczej jak odwrócone latte!

Warto wiedzieć, że przedstawiony przez nas sposób na przygotowanie dalgona coffee to tylko kropla w morzu przepisów na jej przyrządzenie. Na Instagramie pod hasłem #dalgonacoffee użytkownicy z całego świata prezentują swoje kawy i nietrudno wywnioskować, że aktualnie są to coraz nowsze, zupełnie inne – różniące się między sobą kombinacje kawy po koreańsku.

Podsumowując, dalgona coffee to obowiązkowa pozycja do skosztowania zarówno przez miłośników kawowych napojów, jak i deserów. Jej walory wizualne docenią także osoby dbające o swój feed na Instagramie, gdyż ten rodzaj kawy wygląda tak, jakby był przygotowany przez prawdziwego baristę.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko wypróbować zaprezentowany przez nas przepis, wykonać zdjęcie, wrzucić je do social mediów, a następnie zabrać się do degustacji!  

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel