Trendy kawowe, które musisz znać – cz.2

2020-12-21
Trendy kawowe, które musisz znać – cz.2

W drugiej części artykułu poświęconego aktualnym trendom kawowym przedstawimy kolejną dawkę ciekawostek, o których każdy prawdziwy kawosz powinien wiedzieć. Jesteście ciekawi, co piszczy w świecie kawy? Jakie tendencje i zwyczaje opanowały rynek kawowy w 2020 roku? Przekonajmy się.  

 

Wietnamska kawa z jajkiem

Czytasz i nie wierzysz? Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie zrobiliśmy błędu w nagłówku? W końcu mogło nam chodzić o bardzo popularną kawę z masłem i olejem MCT, tzw. bulletproof coffee. Tymczasem z pełnym przekonaniem – chcemy skupić się na kawie z jajkiem po wietnamsku.

Dzięki dostępowi do internetu oraz praktycznie nieograniczonej możliwości podróżowania mamy otwarte drzwi do poznania tradycji, zwyczajów czy przepisów z najbardziej odległych zakamarków świata. Można przypuszczać, że którąś z tych dróg dotarła do nas właśnie kawa po wietnamsku z dodatkiem jajka. Jak łatwo się domyślić, w Wietnamie przyrządzanie kawy w ten sposób jest na poziomie dziennym. Co więcej, pije się ją nie tylko na ciepło, ale i na zimno. Uwierzysz?  

 

Przepis na kawę po wietnamsku

Jak smakuje kawa po wietnamsku? Aby się o tym przekonać, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. W pierwszej kolejności zaparz kawę w kawiarce lub przygotuj klasyczne espresso.
  2. W misce połącz jedno żółto wraz z dwiema łyżkami mleka skondensowanego (opcjonalnie dodaj łyżeczkę cukru waniliowego). Całość miksuj przez około trzy minuty aż do momentu uzyskania kremowej konsystencji i jednolitej, bladożółtej barwy.
  3. Powstały krem jajeczny przełóż do kubka lub filiżanki. Następnie wlej kawę i zamieszaj.
  4. Smacznego!  

 

Latte art – sztuka malowania na kawie

Odwiedziłeś właśnie jedną z ulubionych kawiarni. Kelner podaje Ci menu. Wybierasz i zamawiasz mleczną wersję kawy. W momencie otrzymania zamówienia na Twojej twarzy rysuje się uśmiech, który wywołuje imponujący wzór lub rysunek znajdujący się na powierzchni kawy. To zdecydowanie niecodzienny widok, więc wyciągasz telefon, robisz zdjęcie i udostępniasz w social mediach. Wszyscy kochamy wzory na kawie!

Te małe dzieła sztuki w filiżankach do kawy to w największym uproszczeniu latte art. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z umiejętności, którą powinien posiąść absolutnie każdy barista. Ozdabianie kawy metodą free pouring lub eatching wymaga praktyki, cierpliwości, precyzji i dużej wprawy, ale także umiejętności poprawnego spieniania mleka czy posiadania odpowiednich akcesoriów.

Dawniej bariści ograniczali się wyłącznie do prostych wzorów, takich jak rozeta czy serce. Z czasem, gdy sztuka ta stała się coraz bardziej popularna, a bariści zaczęli szlifować swoje umiejętności w tej dziedzinie, pojawiły się łabędzie, tulipany, motyle, liście. Dziś za pomocą mleka w filiżance do kawy można stworzyć praktycznie każdy ornament, jaki tylko przyjdzie nam do głowy.

Dla osób, które chcą nauczyć się malowania wzorów na powierzchni kawy, dostępne są nawet dedykowane szkolenia. Mogą w nich uczestniczyć nie tylko początkujący bariści, ale i tzw. home bariści! Może warto odstawić gotowe szablony do dekoracji kawy i przejść na wyższy poziom?

Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do wpisu blogowego pt. „Latte art. – wzory na kawie, które cieszą. Jak zacząć przygodę z latte art?”.  

 

Kawa to styl życia

Czym dla Ciebie jest kawa? Jakbyś ją zdefiniował? To ulubiony napój? Napój wypijany w największej ilości? Pierwsza rzecz, po którą sięgasz tuż po przebudzeniu?  A może napój, który pozwala przetrwać każdy jeden dzień? Przypuszczamy, że kreatywnych definicji kawy mogłoby powstać naprawdę sporo.

Nie bez powodu zadaliśmy te pytania… Zauważmy, dziś nikogo już nie dziwi widok osób pracujących na laptopach w kawiarniach. Praca przy filiżance dobrej kawy to swego rodzaju styl życia, który sprzyja koncentracji, twórczości, kreatywności – krótko mówiąc pracy umysłowej.

Internet wręcz kipi od treści poradnikowych, historii, ciekawostek czy nowości dotyczących kawy oraz sposobów jej przygotowania. Naprawdę nie trzeba wiele szukać, aby znaleźć interesujący blog o kawie czy kanał na YouTube skupiający się na kawie.

Odbiorców kawy nie brakuje – możemy to zaobserwować poprzez różnego rodzaju zestawy prezentowe czy gadżety dla kawosza typu: skarpety, kubek na kawę, kubek termiczny, kawiarka, młynek do kawy, ekologiczna torba z nadrukiem, świeca zapachowa, obrazy, plakaty, zestawy kaw, syropy smakowe itp. To wyraźnie pokazuje, że kawa jest produktem ważnym w naszym życiu. Co więcej, bardzo często stanowi trafiony prezent praktycznie dla każdego – rodziców, rodzeństwa, znajomych czy współpracowników. Jeśli zadbamy o to, by wybrać wysokiej jakości kawy, kupimy je w palarni kawy lub sklepie specjalizującym się w sprzedaży kaw, to mamy gwarancję, że takowy prezent będzie odebrany jako wyszukany czy luksusowy.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz niezwykle aromatyczne i bogate w smaku, świeżo palone kawy z różnych zakątków świata, jak również różnego rodzaju akcesoria kawowe niezbędne do jej przygotowania.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixelpixel