Staw czoła zmęczeniu. Jak walczyć ze zmęczeniem?

2021-02-17
Staw czoła zmęczeniu. Jak walczyć ze zmęczeniem?

Często dopada Cię zmęczenie, znużenie, nadmierna senność? W większości przypadków jest to wynik niehigienicznego trybu życia. Mowa tu niedobrze snu, nieprawidłowej diecie, braku aktywności fizycznej, stresie i używkach. Czas powiedzieć temu „stop”. Dowiedz się, co robić, gdy ogarnia nas zmęczenie zarówno to fizyczne, jak i psychiczne? Jak pokonać ten stan prostymi sposobami?

 

Sięgnij po wodę

Woda jest jak paliwo dla naszego mózgu. Już niewielki jej brak powoduje, że poziom koncentracji spada, stajemy się nerwowi, a kolejno znużeni i wyczerpani. Czy wiedziałeś, że jedną z najczęstszych przyczyn zmęczenia jest odwodnienie organizmu? Aby temu zapobiec, warto spożywać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Nie tylko jeżeli pracujemy fizycznie, ale także umysłowo.  

Na jaką wodę postawić? Najlepszym wyborem będzie woda niegazowana nisko- lub średniozmineralizowana.

Ile wody dziennie powinniśmy pić dziennie, by mówić o odpowiednim nawodnieniu organizmu? Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę zdrowego, dorosłego człowieka wynosi 2,5 l – mężczyźni, natomiast 2 l – kobiety. Więcej wody powinny spożywać m.in. osoby aktywne fizycznie, kobiety ciężarne, karmiące, chorujący na cukrzycę.  

 

Zdrowo się odżywiaj

Odpowiednio skonstruowana dieta dostarcza organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych. W momencie, gdy stajesz się zmęczony, łapie Cię senność, masz problemy z koncentracją, przyjrzyj się swojej diecie. Niewykluczone, że brakuje w niej cennych substancji odżywczych, z którymi organizm miałby szansę lepiej radzić sobie z wymienionymi wyżej dolegliwościami.

Chcąc zachować energię na dłużej, należy spożywać węglowodany złożone, które są przetwarzane wolniej niż proste. To właśnie one dłużej utrzymują stały poziom cukru we krwi, zapewniają uczucie sytości na długie godziny, a w efekcie poprawiają samopoczucie (brak znużenia, osłabienia itp.). W związku z powyższym na uwagę bezsprzecznie zasługują produkty typu ciemny makaron, brązowy ryż, kasze, pieczywo pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe.

Poza tym w stanach przewlekłego zmęczenia nasza dieta powinna być bogata w sporą ilość warzyw, owoców, ziarna zbóż, pestki, orzechy, ryby, owoce morza itp. Unikaj czy też całkowicie wyeliminuj z codziennego menu: biały cukier, białe pieczywo i makarony, słodycze i żywność typu fast food.  

 

Wypij mocną kawę

Zapewne większość z Was wie, że zawarta w kawie kofeina wykazuje właściwości pobudzające, przez co usuwa zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, zmniejsza senność, sprzyja koncentracji, jak również poprawia logiczne myślenie czy pamięć.

Chcąc zafundować sobie efekt pobudzenia, warto więc zdecydować się na filiżankę „małej czarnej”. W naszej ofercie znajdziesz kawy o wysokiej zawartości kofeiny i są to: Eiopia Djimmah, Salwador SHG, Honduras SHG oraz Early Bird Espresso i Early Bird Caffe Crema. Jeśli nigdy wcześniej nie piłeś kaw z naszej palarni kawy, to zachęcamy do wyboru opakowań 250 g. Opakowanie wybranej przez Ciebie kawy w tym wariancie wagowym pozwoli na spokojnie ocenić jej smak i aromat.

Wracając do tematu zmęczenia i kawy, warto zauważyć, że kawę powinniśmy spożywać świadomie. Jeśli pijesz kawę jeszcze przed śniadaniem lub przed godziną 9:30 to popełniasz spory błąd, który odbija się na kondycji Twojego organizmu. Podobnie sprawa wygląda ze spożywaniem kawy jedna po drugiej lub w godzinach, kiedy poziom kortyzolu w organizmie wzrasta i dodatkowy efekt pobudzenia nie jest pożądany. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Kiedy pić kawę? Sięgaj po nią świadomie   

 

Ruszaj się

Aktywność fizyczna to kolejny skuteczny sposób na poradzenie sobie ze zmęczeniem. Nie ulega wątpliwości, że siedzący tryb życia sprzyja zmęczeniu, senności czy rozdrażnieniu. Dzięki temu, że wprawisz swoje ciało w ruch, możesz liczyć na przypływ energii, a Twoje samopoczucie ulegnie zdecydowanej poprawie.

Dlatego zamień komunikację miejską/ własny samochód na rower, wybieraj schody zamiast windy, ćwicz przy biurku, poświęć się pracom domowym, a więc sprzątaniu i gotowaniu koniecznie przy dobrej muzyce!

Zrezygnuj z kolejnego odcinka serialu na rzecz siłowni, ćwiczeń w domu, spaceru po parku, jazdy na rowerze, jogginu, nordic walkingu lub innej aktywności fizycznej.

Każda aktywność fizyczna, na którą się zdecydujesz, pozwoli oderwać się od rzeczywistości, zredukuje stres, wyeliminuje negatywne emocje, a przy tym ułatwi zasypianie. Ważne, by ruszać się regularnie, ale również – nie forsować organizmu. Zbyt ciężkie treningi – za duża ilość powtórzeń danego ćwiczenia, długi dystans do przebiegnięcia itp. – może dodatkowo obciążyć organizm. Zachowaj więc umiar.  

 

Przeczytaj takżeKawa a trening. Czy kawa może wpłynąć na jakość ćwiczeń? 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel