Otwórz się na nowości. Poznaj hojicha (latte)

2021-06-02
Otwórz się na nowości. Poznaj hojicha (latte)

W świecie kaw i herbat coraz częściej wspomina się o hojicha i hojicha latte. Czy kiedykolwiek słyszeliście te nazwy, a może mieliście okazję spróbować napojów tego typu? Jeśli nie, to czas nadrobić zaległości. Zapraszamy do lektury artykułu na temat hojicha i hojicha latte!  

 

Hojicha – zacznijmy od podstaw

Zastanawiacie się, czym jest hojicha? To nazwa japońskiej zielonej herbaty prażonej. Swój  wyjątkowy, przyjemny smak, unikalny kolor czerwono-brązowy, jak również mniejszą w porównaniu z tradycyjną zieloną herbatą zawartość kofeiny zawdzięcza procesowi, w jakim powstaje, a więc prażeniu. Warto wiedzieć, że jeżeli hojicha prażona jest przy wykorzystaniu gałązek, a nie liści, to poziom kofeiny jest… niższy!

Niska zawartość kofeiny z kolei sprawia, że ten rodzaj herbaty stanowi doskonałą propozycję na późne popołudnia, a nawet wieczory. Co więcej, nie ma żadnych przeciwskazań, by herbatę tego typu podawać dzieciom.  

 

Produkcja hojichy

Rodzaj herbaty zielonej wykorzystywanej do produkcji hojichy to zazwyczaj albo bancha, albo kukicha, rzadziej sencha. Sam proces powstawania jest stosunkowo prosty. Na początku warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od pozostałych herbat zielonych, hojicha nie przechodzi etapu gotowania na parze. Poddaje się ją natomiast procesowi prażenia w ceramicznym/ porcelanowym naczyniu przy użyciu węgla drzewnego. W ostatnim kroku produkt jest schładzany.

Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze proszek hojicha (!), który powstaje poprzez zmielenie liści herbaty w specjalnym młynku. W ten sposób uzyskuje się produkt zbliżony do matchy. Wspomniany proszek wykorzystuje się do przyrządzania hojicha latte, wypieków czy deserów.  

 

Sposób przygotowania hojichy

Jeżeli interesujecie się herbatami, to na pewno wiecie, że wymagają one specjalnego traktowania. W przypadku hojichy zaleca się odmierzenie około 1 łyżeczki i użycie przefiltrowanej wody o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza. Rekomendowany czas parzenia – około 1 minuty. Czy herbatę można zaparzać dwukrotnie? Owszem, niektórzy mówią nawet o jej trzykrotnym zaparzeniu. Zatem testujcie!  

 

Mrożona hojicha latte – czym może nas zaskoczyć?

Kto z nas jest w stanie się oprzeć kawie mrożonej z dodatkiem syropu karmelowego? Koneserów wymienionego wyżej napoju bez wątpienia nie brakuje – zwłaszcza latem, kiedy żar leje się z nieba. W tym wpisie nie chcemy Wam przekazywać kolejnego przepisu na doskonałą kawę mrożoną, lecz pochylić się nad mrożoną hojicha latte. Nie jest to może kawa, lecz herbata, ale za to jaka!

Na mrożoną hojicha latte składa się omawiana wcześniej sproszkowana herbata (hojicha), woda, kostki lodu, mleko owsiane i syrop smakowy do kawy, najlepiej karmelowy.

 

Sposób przygotowania mrożonej hojichy latte:

 1. Wypełnij wysoką szklankę do połowy kostkami lodu.
 2. Wlej około 150 ml mleka owsianego. Dlaczego akurat owsiane? Ponieważ posiada neutralny smak, a przy okazji jest naturalnie słodkie i gęste.
 3. Dodaj 1 łyżeczkę naturalnego syropu do kawy o smaku karmelu. Kupisz go TUTAJ.
 4. Całość zamieszaj.
 5. W osobnym naczyniu odmierz 2 łyżeczki proszku hojicha i około 50 ml chłodnej przefiltrowanej wody, a kolejno całość dokładnie wymieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia.
 6. Przygotowaną hojichę wlej powoli do szklanki.
 7. Twoja hojicha latte jest gotowa do spożycia! Smacznego.

 

Przeczytaj także: Mleko do kawy – jakie wybrać?  

 

Tradycyjna hojicha latte – jak ją przygotować w zaciszu własnego domu?

Podobnie jak w przypadku mrożonej hojichy latte, tak i tutaj – najlepiej będzie użyć hojichy w wersji sproszkowanej. Istotne jest to, że w przeciwieństwie do matchy, hojicha bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, zatem nie potrzebujesz specjalnej trzepaczki bambusowej (tzw. chasen), a spokojnie wystarczy Ci tradycyjna trzepaczka, spieniacz do mleka, a nawet łyżka (i odrobina cierpliwości).

Kolejnymi składnikami, jakich będziesz potrzebować, jest oczywiście mleko i opcjonalnie wybrana przez Ciebie substancja słodząca. Co do mleka, (znowu odwołamy się do mrożonej hojichy latte), najlepiej sprawdzi się tutaj mleko owsiane. Prażona herbata i mleko owsiane to wyjątkowo udane połączenie smakowe! A jeśli chodzi o słodzik? Tak, jak wspomnieliśmy, możesz, ale nie musisz go używać do hojichy latte. Jeśli jednak pozwolisz sobie na nutę słodyczy w napoju, to postaw na syrop klonowy. To bardzo dobry wybór!

 

Sposób przygotowania klasycznej hojichy latte:

 1. Odmierz 1 łyżeczkę sproszkowanej hojichy i 50 ml przefiltrowanej wody o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza.
 2. Całość dokładnie wymieszaj, tak, by hojicha całkowicie się rozpuściła w wodzie.
 3. Opcjonalnie dodaj 1 łyżeczkę syropu klonowego (lub innego wybranego przez Ciebie słodzika) i ponownie zamieszaj.
 4. Następnie dodaj 150 ml spienionego mleka owsianego.
 5. Twoja hojicha latte jest gotowa! Smacznego.  

 

Przeczytaj także: Masala Chai – herbata inna niż pozostałe

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixelpixel