Niebieska herbata szturmem podbija internet. Czym jest Butterfly Pea Tea?

2021-04-18
Niebieska herbata szturmem podbija internet. Czym jest Butterfly Pea Tea?

Co kryje się pod hasłem niebieska herbata czy też Butterfly Pea Tea? Co dokładnie odpowiada za bajkowy kolor naparu? Aż w końcu, jak smakuje herbata tego typu i czy posiada jakiekolwiek właściwości zdrowotne, cenne dla naszego organizmu? Przekonajmy się.  

 

Butterfly Pea Tea – co to jest?

Buterfly Pea Tea, inaczej klitoria ternateńska, to tropikalna roślina pochodząca z Azji należąca do grona roślin strączkowych. W większości przypadków rośnie dziko, lecz można ją spotkać także na polach uprawnych między innymi w Chinach, Indiach, Tajlandii oraz na Filipinach czy Madagaskarze. Roślina ta doskonale znana jest przede wszystkim medycynie ajurwedyjskiej, ale też chińskiej medycynie ludowej. Klitorii ternateńskiej przypisuje się szereg właściwości prozdrowotnych udowodnionych naukowo, o czym za chwilę…

Na początku warto wspomnieć, że określenie „niebieska herbata” (podobnie zresztą jak w przypadku herbat owocowych) jest umowne czy też spopularyzowane do tego stopnia, że zwyczajnie przeniknęło do naszego codziennego języka. Zwróćmy jednak uwagę, że Butterfly Tea Pea nie ma żadnego powiązania z jakąkolwiek odmianą herbaty. To po prostu napar sporządzony z suszonych kwiatów rośliny klikorii ternateńskiej.  

 

Fenomen Butterfly Tea

Obłędna niebieska barwa napoju to zasługa suszonych kwiatów klitorii. Po pierwszym parzeniu napar uzyskuje intensywny kobaltowy kolor. Dodając do niego zaledwie kilka kropel cytryny lub limonki, uzyskamy napój w kolorze amarantowym czy też różowofioletowym.

Co ciekawe, klitorię ternateńską chętnie wykorzystuje się jako barwnik na wielu polach, między innymi do zmiany koloru ryżu i ciast ryżowych oraz do farbowania lodów i drinków. Choć do przygotowania rozmaitych potraw, dań, deserów i napojów można użyć zarówno korzeni, jak i listków czy strąków klitorii ternateńskiej, to kwiaty tej tropikalnej rośliny wykorzystywane są najczęściej.

 

Niebieska herbata klitoria – jak ją parzyć?

Do przygotowania niebieskiej herbaty zwanej inaczej Butterfly Pea Tea czy też Blue Butterfly Pea Tea potrzebujemy kilka sztuk (około 5) suszonych kwiatów. Umieszczamy je w zaparzaczu, a następnie zalewamy przefiltrowaną woda o temperaturze 90 stopni Celsjusza i odstawiamy na około 10-15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia.

Warto wiedzieć:

  • Do niebieskiej herbaty z klitorii śmiało można dodać sok z cytryny, miód, miętę czy imbir.
  • Herbatę niebieską parz tylko jeden raz. Przestrzegając tej zasady, uzyskasz najlepszy smak, cenne właściwości prozdrowotne i oczywiście wyrazisty kolor.
  • Suszone kwiaty klitorii ternateńskiej można traktować także jako dodatek do innych rodzajów herbat.  

 

Butterfly Pea Tea i jej cudowne właściwości

Niektórzy są zdania, że wystarczy spojrzeć na niebieską herbatę, a lepsze samopoczucie gwarantowane. Coś w tym jest – napar o tak wdzięcznej barwie to prawdziwa uczta dla oczu!

Zastanawiacie się, jakie konkretnie właściwości zdrowotne posiada Butterfly Pea Tea? Jest ich całkiem sporo. Napar z klitorii ternateńskiej wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także przeciwnowotworowe. Niebieska herbata wzmacnia system odpornościowy i usprawnia pracę mózgu. Sprawdza się w leczeniu stanów lękowych, a nawet depresyjnych (działanie przeciwdepresyjne, uspokajające). Mówi się także o pozytywnym wpływie na wzrok, skórę, włosy i paznokcie.

Ponadto Butterfly Pea Tea przyśpiesza przemianę materii, co oznacza, że jest niesamowicie pomocna podczas odchudzania. Warto nadmienić, iż spożywanie niebieskiej herbaty z klitorii reguluje pracę wątroby, stabilizuje wysokie ciśnienie krwi, obniża poziom „złego” cholesterolu, jak również pomaga w infekcjach dróg moczowych.  

 

Blue Butterfly Pea Tea – podsumowanie

Niebieska herbata z klitorii (Blue Tea) dzięki swojej oryginalnej barwie i dobroczynnemu działaniu zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród fanów zdrowego czy też świadomego stylu życia, ale przede wszystkim w świecie social mediów – na Instagramie, Pintereście, Tik Toku itp. Kwiaty klitorii ternateńskiej to obecnie jedyny naturalny sposób na uzyskanie napoju o błękitnym lub różowofioletowym kolorze. W związku z powyższym perspektywa skosztowania herbaty tego typu wydaje się jeszcze bardziej kusząca, czyż nie?!  

 

Przeczytaj także: Herbata Assam – jedna z pięciu najlepszych herbat na świecie

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel