3 herbaty ziołowe, które warto pić codziennie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że soki, napoje gazowe i inne różnego rodzaju płyny dostępne na sklepowych półkach nie są zdrowe. Eksperci nawołują, aby je odstawić, a przekonać się do wypijania minimum dwóch litrów wody dziennie. Nie zawsze i nie każdemu się to udaje… W takiej sytuacji warto „polubić się” z herbatkami ziołowymi, które potrafią zdziałać wiele dobrego w naszym organizmie.
Herbaty ziołowe owiane złą sławą
Prawdopodobnie niejeden z nas miał okazję spróbować w dzieciństwie herbatę ziołową, która zwyczajnie nie przypadła mu do gustu. Kojarzycie napar miętowy? Zapewne reakcja na jego smak i zapach, kiedy mieliście kilka lub kilkanaście lat, była jednoznaczna. Taka herbata po prostu Was odpychała, czyż nie?
W konsekwencji raczej stroniliśmy od tego typu napojów. Do momentu, gdy zaczęliśmy żyć trochę bardziej świadomie w tematach, takich jak aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy odpoczynek. Krótko mówiąc, o ziołach w naszym życiu zrobiło się nieco głośniej, gdy dorośliśmy. Dziś mówią już o nich nie tylko nasze babcie, ale i lekarze, dietetycy, propagatorzy ekologicznego trybu życia, trenerzy personalni czy sportowcy.
Można zatem powiedzieć, że w ten oto sposób znaczna część społeczeństwa dojrzała do rozkoszowania się naparami ziołowymi. To, co nas do nich przekonuje, to przede wszystkim liczne właściwości zdrowotne, jakie oferują. I choć smak herbatek ziołowych nie dla każdego stanowi ucztę dla podniebienia, to (jak przekonują miłośnicy ziół) można się do niego przekonać. Stopniowo, ale można. Co Wy na to?
Herbata miętowa
Herbata z mięty doskonale radzi sobie z wszelkimi problemami układu trawiennego. Warto po nią sięgać zwłaszcza po ciężkostrawnych posiłkach lub przejedzeniu się. Mięta poprzez swoje działanie rozkurczowe pomoże w walce z zaparciami, wzdęciami, jak również przyczyni się do zmniejszenia bólu brzucha. Drugim istotnym atutem, z jakiego słynie miętowy napar, jest działanie uspokajające. W sytuacjach napięcia stresowego, wewnętrznego niepokoju zbawienna może okazać się filiżanka herbatki miętowej. Całkiem śmiało można pokusić się o spożywanie jej każdego dnia po pracy – co powiecie na taki popołudniowy rytuał? Do tego ulubiona książka lub czasopismo… Brzmi jak dobry plan?
Herbata z czystka
Czystek swoją sławę zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli, a to oznacza, że picie herbaty na bazie tego zioła będzie neutralizowało wolne rodniki w naszym organizmie. Jak większość z nas zapewne wie, nadmierna ilość wolnych rodników przyśpiesza procesy starzeniowe oraz jest przyczyną powstawania niektórych chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych (cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe).
Kolejną zaletą spożywania naparów z czystka jest realne wsparcie układu immunologicznego – czystek doskonale radzi sobie z wirusami, bakteriami i grzybami. W związku z powyższym zaleca się go pić zwłaszcza w stanach obniżonej odporności, po przebytej chorobie, jak również w sezonie wzmożonej zachorowalności na grypę lub przeziębienie (prewencyjnie).
Wracając jeszcze na moment do polifenoli (zawartych w czystku) i ich działania antyoksydacyjnego – warto spożywać napar z tego zioła oraz stosować go zewnętrznie dla lepszej kondycji skóry. Przy jego pomocy możemy rozprawić się z problemami skórnymi typu trądzik, AZS czy łupież.
Herbata z pokrzywy
Choć traktujemy ją z reguły jako chwast, to zaskakuje nas bogactwem dobroczynnych składników. Pokrzywa, bo o niej mowa, kryje w sobie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sole mineralne, takie jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, mangan, potas oraz krzem, a także witaminy A, B2, C, E i K. Dzięki tak rozległemu wachlarzowi składników systematyczne picie herbaty z pokrzywy korzystnie wpływa na stan zarówno skóry, jak i włosów czy paznokci.
Poza tym warto ją pić przy chorobach układu moczowego – pokrzywa oddziałuje bowiem pozytywnie na pracę nerek oraz usuwa z organizmu toksyny (działanie oczyszczające). Również ze względu na obecność żelaza – na pewno okaże się pomocna osobom borykającym się z anemią (działanie krwiotwórcze).
Herbata ziołowa na co dzień – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
W sklepach zielarskich, aptekach, punktach z herbatami znajdziemy zarówno herbaty ziołowe jednorodne (100% mięta, 100% czystek, 100% pokrzywa itd. ), mieszanki ziołowe (a więc np. mix kilku ziół i owoców suszonych), jak i herbaty ziołowe (które w swoim składzie oprócz ziół i innych rozmaitych dodatków wzbogaconą są jeszcze o herbatę, np. herbatę zieloną).
Doskonałym, a zarazem mega smacznym i aromatycznym przykładem herbaty ziołowej jest dostępna w naszym sklepie internetowym mieszanka ziół (m.in. pokrzywy, skrzypu, melisy, trawy cytrynowej, rumianku) i zielonej herbaty – Albert Tea Detox. To dobra propozycja na oczyszczenie organizmu, które od czasu do czasu potrzebne jest każdemu z nas. Warto ją mieć w swojej kuchennej szafce ;)
Przeczytaj także: Parzenie kawy na 4 różne sposoby