Parzenie kawy na 4 różne sposoby

2021-08-09
Parzenie kawy na 4 różne sposoby

Nie posiadasz w domu profesjonalnego ekspresu do kawy? Nic straconego! Kiedy spojrzymy w kierunku alternatywnych metod parzenia kawy, na horyzoncie pojawia się kilka całkiem sensownych sposobów przyrządzania kawy. Zapomnijmy na moment o istnieniu ekspresów kawowych. Skupmy się natomiast na urządzeniach oraz metodach, które pozwalają skutecznie i tanim kosztem go zastąpić. Do dzieła!  

 

Sposób numer 1: french press

French press, czyli prasa francuska, jest bardzo prostym i wygodnym urządzeniem do parzenia kawy. Cała filozofia przygotowania naparu przy jego wykorzystaniu zakłada zalanie kawy wodą o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, pozostawienie do zaparzenia, a po kilku minutach dociśnięcie charakterystycznym tłokiem zakończonym sitkiem, który de facto pełni istotną rolę – oddziela fusy od naparu. Jeśli więc szukasz niedrogiego urządzenia, przy użyciu którego zaparzysz nie jedną, a kilka filiżanek intensywnej w smaku i aromacie kawy pozbawionej „uporczywych” pozostałości kawy, to french press jest produktem, którym bezsprzecznie powinieneś się zainteresować.  

 

Sposób numer 2: aeropress

Aeropress, kolejne urządzenie z serii prostych w obsłudze. Jego cecha wyróżniająca to (uwaga) połączenie trzech metod przyrządzania kawy: ekspresu ciśnieniowego, metody przelewowej oraz omawianego wcześniej french pressu. Jak działa to nietypowe w swoim kształcie urządzenie? Przedstawmy to obrazowo. Otóż aeopress działa na zasadzie strzykawki. Zmieloną kawę zalewamy wodą o odpowiedniej temperaturze, kolejno przeciskamy pod ciśnieniem przez filtr papierowy do aeropressu, usuwając jednocześnie nieprzyjemne w „odbiorze” fusy. Przy użyciu tej metody otrzymujemy 250 ml kawy.

Nieocenioną zaletą aeropressu jest fakt, że pozwala na niczym nieograniczone eksperymentowanie z kawą, zarówno na poziomie czasu parzenia, temperatury wody, jak i grubości mielenia ziaren. Również pod względem rozmiaru i wagi urządzenie to nie ma sobie równych. Oznacza to, że można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – do pracy, na wakacje itp.

 

Sposób numer 3: chemex

Kolejnym urządzeniem do przygotowania kawy jest chemex, zdecydowanie unikalny pod kątem designu. Czy wiedzieliście, że możecie go spotkać na eskpozycji w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej? To dopiero wyróżnienie!

Samo parzenie kawy w chemexie nie wymaga znajomości zaawansowanych technik.

  • Wystarczy zapamiętać, że na każde 100 ml wody powinno przypadać około 6 do 10 gramów kawy.
  • Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia grubość zmielenia ziaren kawy – średnia.
  • Następnie do gry wchodzi papierowy filtr do chemexa, którego zadaniem jest usunięcie osadu, jak również niepożądanych olejków i tłuszczy kawowych. Należy go umieścić na chemexie.
  • W kolejnym kroku wsypujemy odmierzoną ilość kawy do filtra.
  • Powolnym ruchem zalewamy kawę gorącą wodą (optymalna temperatura wody to około 90 stopni Celsjusza).
  • Czas parzenia: 3-5 minut.

 

Co do walorów smakowych i aromatycznych, jakie uzyskujemy, przygotowując kawę w chemexie, to mówimy tu kolejno o: delikatnym, pozbawionym goryczy smaku oraz przyjemnie intensywnym zapachu.

Ale… wyjątkowy smak kawy z chemexu to nie wszystko. Wśród jego zalet wymienia się również: możliwość zaparzenia znacznej ilości kawy (nawet 6 filiżanek czarnego naparu), co w przypadku wizyty rodziny czy znajomych nabiera głębszego znaczenia. Oczywiście nie można pominąć łatwości utrzymania go w czystości – chemex można bowiem myć ręcznie lub w zmywarce.  

 

Sposób numer 4: drip

Drip (dripper) to bez dwóch zdań godne uwagi urządzenie, przy pomocy którego metodą przelewową przygotować można niezwykle smaczną i aromatyczną kawę. Drip swoją konstrukcją odwołuje się do stożka, a jego ścianki nachylone są pod kątem 60 stopni. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina zwężającą się ku dołowi filiżankę z przymocowaną podstawką.

Przymierzając się do parzenia kawy w dripie, musimy wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Są nimi: dripper, szklany dzbanek, papierowe filtry, miarka do ziaren kawy oraz oczywiście grubo zmielona kawa. Wszystko to kupisz w naszym sklepie internetowym, zarówno zestaw Hario V60 do przelewowego parzenia kawy, jak i świeżo paloną kawę.

Sama zasada działania drippera jest bardzo prosta. Filtr z kawą (około 6 gramów kawy na 100 ml wody) umieszcza się w dripperze, który kolejno stawiamy na dzbanku. Następnie powoli zalewamy kawę gorącą wodą (około 90 stopni Celsjusza), a po kilku minutach otrzymujemy stabilny i czysty w smaku napar kawowy.

Dlaczego warto w ogóle zwrócić uwagę na drip? Kawa przygotowywana przy pomocy tego urządzanie jest najbardziej zbliżona do… klasycznego americano! Jeśli jesteś jego fanem, to produkt ten powinien wpaść w Twoje ręce.  

 

Przeczytaj także: Latte z kurkumą – napój dla fanów zdrowego stylu życia

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixelpixel