Wielorazowy kubek do kawy jako wyraz troski o środowisko

2021-03-10
Wielorazowy kubek do kawy jako wyraz troski o środowisko

W ostatnich czasach świadomość na temat problemów związanych z ekologią znacząco wzrosła. Na zakupy spożywcze coraz częściej zabieramy ze sobą własną torbę – bambusową, bawełnianą, jutową. Dlaczego więc idąc po kawę do kawiarni, nie mieć ze sobą kubka wielorazowego użytku? Spróbujmy się do tego przekonać!  

 

Kubek wielokrotnego użytku – pierwszy krok w stronę ekologii

Nie ulega wątpliwości, że jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych (kubki, sztućce, butelki z wodą itp.) rodzą poważne problemy dla środowiska naturalnego. Wydawać by się mogło, że zabójcze tempo życia po prostu narzuca nam takie, a nie inne zasady, którym musimy się podporządkować. W rzeczywistości wcale nie musi tak być. Pęd życia zdecydowanie da się połączyć z postawą eko! W drodze do pracy, na uczelnię, w podróży – niech towarzyszy nam NIE jednorazowy kubek z kawą, ALE kubek wielokrotnego użytku!

Zwróćmy uwagę na jedną bardzo ważną kwestię! Większość kubków jednorazowych do kawy nie można określić mianem eko. Są one wykonane z papieru, a wewnątrz „nasączone” plastikowym polietylenem – to gwarantuje im wodoodporność, lecz z drugiej strony sprawia, że takie kubki nie podlegają już recyklingowi.  

 

Starbucks mówi STOP jednorazowym kubkom na kawę

Używanie kubków wielorazowego użytku na kawę zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, także w naszym kraju. Przykładowo Starbucks od początku działalności w Polsce proponuje opcję przyrządzenia kawy w kubkach przyniesionych przez gości, a na dodatek otrzymują oni zniżkę 1 zł na dowolny napój. Największa na świecie sieć kawiarni idzie jednak dalej i dołącza do akcji #zwłasnymkubkiem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, jak również do ekomapy tworzonej przez Stowarzyszenie i inicjatywę Oddam Odpady. Z ekologicznej mapy odczytamy, gdzie oraz jaki napój kupimy, zakładając, że chcemy wykorzystać swój własny kubek.   

 

Gdynia obejmuje patronatem kubki miejskie wielokrotnego użytku

W lutym 2021 r. można było usłyszeć o świetnej proekologicznej akcji – zakładającej, iż mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli skorzystać z innowacyjnego projektu kubków miejskich, którego prekursorem jest gdańska firma UR CUP. Kubki mają być wykonane z bezpiecznego i trwałego materiału – polipropylenu, stanowiąc rozsądną alternatywę dla kubków jednorazowych. Jak przekonuje Urząd Miasta Gdyni każdy kubek miejski wielokrotnego użytku w jednym cyklu użytkowania zastępuje przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników.

Cały projekt ma funkcjonować w gospodarce obiegu zamkniętego, którego założeniem jest zapobieganie śmieceniu i marnowaniu tworzywa. W praktyce nowe kubki wielokrotnego użytku mają trafiać do punktów partnerskich, zaś zużyte i uszkodzone kubki będą zabierane, a następnie poddawane granulacji, by móc jej ponownie wykorzystać w produkcji nowych kubków.

Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to możliwość „wynajmu” kubka, który później może oddać (w wybranym punkcie biorącym udział w akcji) i odebrać zwrot kaucji. Innowacyjne kubki miejskie wielokrotnego użytku mają pojawić się na ulicach miasta wczesną wiosną (2021 r.).  

 

Kubki wielorazowe do kawy – czy masz już swój?

Powyższe przykłady jasno pokazują, jak ważne we współczesnym świecie jest budowanie świadomości w zakresie ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych. Szerzenie idei „zero waste” bezwzględnie powinno przyświecać każdemu z nas. W związku z tym cieszy, że trend ten sukcesywnie rośnie w siłę – przybywa bowiem nie tylko inicjatyw rozwiązań proekologicznych, ale i ich czynnych zwolenników.

W naszym sklepie internetowym z kawą, herbatą i akcesoriami do kawy znajdziesz wyjątkową propozycję w stylu eko! Mowa o kubku Huskee. Co w nim takiego wyjątkowego? Kubek wykonany jest z łusek kawowych. Surowiec ten jako odpad organiczny pozyskiwany jest podczas procesu mielenia kawy, a następnie wykorzystywany do produkcji omawianych kubków. Co istotne, kubki Huskee są produkowane przy wykorzystaniu materiałów, które zostały przetestowane i potwierdzone jako bezpieczne dla zdrowia. HuskeeCup jest nietoksyczny – wolny od szkodliwych substancji i BPA. Pod kątem praktycznym kubki spod tej marki wyróżnia fakt, iż są trwałe i odporne na pęknięcia, przyjazne dla zmywarki, jak również dłużej utrzymują gorący napój, co w przypadku kawy jest niezwykle ważne czy też pożądane. Na uwagę zasługują także wcięcia na powierzchni kubka, których rolą jest ochrona dłoni przed poparzeniem.

Kupując kubek wielokrotnego użytku marki Huskee, realnie przyczyniasz się do recyklingu sporych ilości odpadów z kawy – wspierasz środowisko. Zrób krok w dobrą stronę i zamów kubek wielokrotnego użytku do kawy Huskee o preferowanej pojemności (177 ml lub 236 ml) i kolorze (Natural lub Charcoal).  

 

Przeczytaj także: Coraz częściej w centrum zainteresowania – sekrety kawy organicznej   

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel