Coraz częściej w centrum zainteresowania – sekrety kawy organicznej

2021-03-04
Coraz częściej w centrum zainteresowania – sekrety kawy organicznej

O kawie organicznej jest coraz głośniej… Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem świadomość ekologiczna Polaków nieustannie wzrasta i jest to z całym przekonaniem zjawisko pozytywne. Dzisiaj nie trzeba już nikogo przekonywać do produktów z oznaczeniem „bio”. Każdy z nas wie, że jakość tychże produktów to czynnik sprzyjający zdrowiu konsumentów. Czego możemy się spodziewać po kawie z certyfikatem Organic? Przekonajmy się.  

 

Kawa organiczna – czym jest?

Kawa organiczna to produkt, który podobnie jak każdy inny produkt z segmentu „bio”, musi spełniać wysoce restrykcyjne normy. Przede wszystkim w uprawie kawy ekologicznej nie ma mowy o użyciu jakichkolwiek substancji chemicznych. Mowa tu o pestycydach i sztucznych nawozach. Brzmi to niezwykle atrakcyjnie, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie produkty wysokiej jakości.

W przypadku kawy ekologicznej rezygnacja z produktów chemicznych musi być widocznie i realnie zaplanowana przez plantatora. Oznacza to, że aby dana uprawa czy też produkt uzyskał certyfikację, musi wykazać, że teren, który docelowo ma służyć uprawie kawy BIO, jest wolny od wszelkich środków chemicznych przez okres minimum 3 lat! Ponadto plantator musi zapewnić, że na każdym etapie produkcji – od uprawy, poprzez przetwarzanie ziaren kawowca, aż po pakowanie i transport dołoży wszelkich starań, by produkt nie miał styczności z innymi towarami. Kawa organiczna musi być bowiem chroniona przed potencjalnymi zanieczyszczeniami. Wymogi certyfikatu „Organic” dla plantacji kawy mówią jeszcze o skrupulatnym prowadzeniu dokumentacji oraz częstych kontrolach jakości.

Warto wiedzieć, że proces starania się i uzyskania certyfikatu „Organic” jest nie tylko wymagający, ale i kosztowny. Z tego powodu wielu plantatorów rezygnuje z czynności, mających na celu przyznanie statusu ich kawom oficjalnego oznaczenia BIO. Nie zmienia to faktu, że troska o jakość przyświeca im dalej, czego efektem są kawy wysokiej jakości, tzw. specialty. W ofercie naszego sklepu znajdziesz dwa produkty z tego segmentu: kawę ziarnistą Costa Rica Turrialba i kawę ziarnistą Kenya Nyeri.  

 

Kawa ekologiczna – gdzie rośnie?

Największym producentem kawy organicznej jest Peru. Na kolejnych miejscach plasują się Meksyk i Etiopia. Wymienione kraje to tereny o warunkach idealnych do uprawy kawy naturalnej. A jak wiemy, warunki, w jakich dojrzewa kawa, przekłada się na jej wyjątkowy smak i aromat.

Plantacje kawy ekologicznej położone są najczęściej na terenach ocienionych przez drzewa o dużych rozmiarach. Te z kolei zapewniają delikatnym i wrażliwym kawowcom schronienie przed palącym słońcem. W takim otoczeniu rośliny dojrzewają w naturalnym i niczym nie zakłóconym rytmie.  

 

Kawa BIO – jak smakuje?

Przymierzając się do zakupu kawy ziarnistej lub mielonej, naszą uwagę zwraca przede wszystkim smak i aromat danej kawy. W przypadku kawy organicznej można je określić co najmniej jako niecodzienne. Wynika to nie tylko z braku stosowania sztucznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin, ale i ze swobodnego, niewymuszonego procesu rozwoju ziaren, zbiorów, które odbywają się ręcznie, jak i suszenia na słońcu czy obróbce w sprawdzonych młynach lub prażalniach. To właśnie tutaj kryje się sekret unikalnych walorów smakowych i aromatów kawy BIO. Jak widać, składa się na niego wiele czynników.

Jesteś ciekawy, jakie profile smakowe posiadają oferowane przez nas kawy organiczne 100% Arabica? Sprawdź TUTAJ.  

 

Kawa naturalna – jakie są jej właściwości?

Poza wybornym smakiem i aromatem kawy ekologicznej 100% Arabica warto ją wdrożyć do codziennego menu także ze względu na właściwości, jakie oferuje. Są to przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne. Regularne spożywanie kawy BIO zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, Parkinsona i Alzheimera. Oprócz tego kawę ekologiczną uważa się za doskonały środek wspomagający przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. To jednak nie wszystko… Kawa BIO poprawia krążenie krwi, a przy tym sprawia, że organizm jest znacznie lepiej natleniony. Wpływa również korzystnie na pracę serca i wątroby. Filiżanka czarnego napoju to świetny sposób na poprawę humoru czy też zagwarantowanie sobie lepszego nastroju, bowiem kawa ekologiczna podnosi poziom serotoniny i dopaminy, zwanych powszechnie hormonami szczęścia. Dzięki zawartości witamin z grupy B może wspomóc walkę ze stresem.   

Kawa organiczna (BIO) zdecydowanie nie jest tylko chwilowym trendem, a raczej trafną odpowiedzią na potrzeby współczesnych konsumentów, którzy coraz świadomiej podejmują decyzje zakupowe. Zaliczasz się do tych osób? Zapraszamy zatem do poznania oferty naszego sklepu internetowego z wysokiej jakości kawą ziarnistą i mieloną (w tym oczywiście kawą ekologiczną), herbatą sypaną oraz syropami smakowymi bez sztucznych dodatków.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel