Tournée po plantacjach kawy w Meksyku

2021-04-29
Tournée po plantacjach kawy w Meksyku

Meksyk zaliczany jest do pierwszej dziesiątki światowych producentów kawy. Zastanawia Was, jak wygląda historia i uprawa kawy w tej części globu? A może bardziej ciekawi Was, czym odznaczają się kawy pochodzące z Meksyku? Omówmy wszystkie te kwestie – najlepiej przy filiżance aromatycznej kawy.  

 

Kawa meksykańska – jak przedstawia się jej historia?

Początki kawy w Meksyku przypadają na końcówkę XVIII wieku. Prawdopodobnie, pierwsze sadzonki kawowca przywieźli Hiszpanie z Kuby i Dominikany. Jeśli chodzi o produkcję kawy na szerszą skalę, a więc eksport, to mówi się, że rozpoczął się on w drugiej połowie XIX wieku. Mimo, że początki uprawy kawy w Meksyku nie cieszyły się szczególnym powodzeniem (co w dużej mierze spowodowane było sytuacją polityczną w kraju), tak z biegiem lat ludność zaczęła dostrzegać potencjał w tym surowcu. Stało się to w wyniku przekazania rolnikom plantacji, które w niedługim czasie uczynili źródłem swoich dochodów.

Do 1989 roku kontrolę nad uprawami kawowców pełnił Meksykański Instytut Kawy (Instituto Mexicano del Cafe), którego rolą było nie tylko zarządzanie polityką cenową, ale i udzielanie wsparcia i pomocy technicznej rolnikom. Likwidacja tego organu zdecydowanie odcisnęła piętno na meksykańskich plantacjach. Właścicielom upraw bardzo ciężko było odnaleźć się w nowej sytuacji. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że Meksyk robi wszystko, co w jego mocy, by sprzedaż kawy była możliwie jak największa. Szacuje się, że rokrocznie w kraju produkuje się około 4-5 milionów worków kawy. Przy czym warto wiedzieć, że kawa w Meksyku nie jest towarem wyłącznie eksportowym – nawet połowa wytwarzanej kawy pozostaje w kraju w celach konsumpcyjnych.  

 

Kawa Meksyk – jak wygląda jej uprawa?

Ze względu na klimat i ukształtowanie terenu plantacje kawy położone są w południowo-wschodniej części Meksyku. Najczęściej uprawianą kawą jest Arabica, a najpopularniejsze jej odmiany to: Altura, Chiapas, Coatepec, Oaxaca i Maragogype.

Plantacje, na których uprawiana jest kawa w Meksyku to niewielkie powierzchnie – od 1 do 5 ha. Żyzne, wulkaniczne gleby, obfite opady, wysokość położenia terenów uprawnych (od 1100 m n.p.m.) tworzą bardzo dobre warunki do rozwoju kawowców. W takich okolicznościach ziarna arabiki dojrzewają powoli, zaś same zbiory odbywają się ręcznie, co ma ogromne znaczenie na końcowy produkt przeznaczony do sprzedaży. Ważna jest także metoda obróbki kawy, a przeprowadza się ją w Meksyku „na mokro”.   

 

Jak się piję kawę w Meksyku?

Jak już wspomnieliśmy, kawa w Meksyku jest towarem szczególnie cenionym, bowiem przeznaczanym zarówno na potrzeby własne (znaczna część pozostaje w kraju), jak i na eksport. Zatrzymajmy się na moment przy temacie „kultu”, jakim obywatele Meksyku otaczają kawę. Istnieje tam bowiem pewien zwyczaj picia kawy. Dokładniej rzecz ujmując, w Meksyku kawę piję się z garnka. Wcześniej grubo zmielone ziarna kawy zagotowuje się w glinianym naczyniu o grubym dnie wraz z cynamonem i cukrem trzcinowym. Napój taki nazywa się powszechnie piloncillo. Często dodaje się też do niego goździki, skórkę pomarańczy i czekoladę.

Dla prawdziwych kawoszy udających się w podróż do Meksyku – klimat tego kraju, jego tradycje, a w tym wszystkim nieziemski smak i aromat tak przygotowanej kawy – to musi być prawdziwa uczta dla zmysłów!  

 

Kawa z Meksyku – gdzie kupić?

Poszukując kawy z Meksyku, możemy napotkać na produkty z oznaczeniem SHG (kawa Meksyk SHG) – po rozwinięciu Strictly High Grown. W branży kawowej terminem tym określa się te kawy, które rosną na wysokości co najmniej 1500 m n.p.m. Na takich wysokościach kawa dojrzewa wolniej, uzyskując dużo lepsze właściwości smakowe w porównaniu z ziarnami kawy z niższych partii.

W ofercie naszej palarni kawy Blueberry Roasters posiadamy kawę Meksyk SHG 100% Arabica Altura. Charakteryzuje się ona niską zawartością kofeiny, jak również niską kwasowością. Wyczuwalna owocowa słodycz świetnie komponuje się z jej maślano-cynamonowym smakiem.

Złożony profil smakowy, niska zawartość kofeiny oraz niska kwasowość – wszystko to sprawia, że kawa meksykańska doskonale nadaje się zarówno do porannej, jak i popołudniowej degustacji. Kawa Meksyk SHG 100% Arabica Altura świetnie sprawdzi się także na prezent.

Zdecydowałeś, że chcesz wypróbować kawę pochodzącą z Meksyku? W naszym sklepie internetowym możesz kupić ją w formie ziarnistej lub mielonej w opakowaniu o wadze 1 kg lub 250 g. Zdecyduj sam, który produkt zamówisz!

Jeśli chodzi Ci po głowie, by kupić kawę z Meksyku na prezent, to dobierz do niej w pełni naturalny syrop smakowy (bez sztucznych barwników, aromatów, konserwantów) i stwórz idealny zestaw prezentowy.

 

Przeczytaj także: Zapoznanie z herbatą cejlońską   

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel