Świat oszalał na jej punkcie. Matcha w roli głównej

2021-01-19
Świat oszalał na jej punkcie. Matcha w roli głównej

O niej się mówi, o niej się czyta, o niej się pisze! Miłośnicy herbat oraz zdrowego i świadomego stylu życia coraz częściej wybierają sproszkowaną zieloną herbatę, zwaną powszechnie matchą. Już sam jej wygląd robi oszałamiające wrażenie. Dodajmy jeszcze unikalny smak i szereg właściwości prozdrowotnych! Gotowi na krótką opowieść o matchy?  

 

Matcha – czym jest?

Matcha to japońska zielona herbata zaliczana do najstarszych napojów świata. Pozyskuje się ją z plantacji, które przynajmniej na dwa tygodnie przed zbiorem liści przysłania się specjalnymi konstrukcjami z bambusa. Bambusowe osłony chronią rośliny przed światłem słonecznym, co z kolei stwarza doskonałe warunki do tego, by liście herbaty miały jeszcze lepsze właściwości, głębszy smak i wyjątkowy aromat. W taki oto sposób powstaje tencha, będąca surowcem, z którego docelowo powstaje herbata matcha. Od tego momenty cały proces opiera się na suszeniu, a kolejno mieleniu starannie wyselekcjonowanych liści przy pomocy tradycyjnych kamiennych żar. Końcowy produkt, czyli zielona herbata matcha, to nic innego jak gładki proszek o szmaragdowo-zielonej barwie.  

 

Herbata matcha – cudowne właściwości, które warto poznać

Matcha swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza przede wszystkim ogromnej ilości antyoksydantów. Te naturalne związki robią wiele dobrego w ludzkim ciele: neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, w efekcie czego opóźniają procesy starzenia się organizmu. Przypisuje się im także właściwości przeciwnowotworowe, zmniejszające ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób serca, oczu, skóry, układu nerwowego oraz odpornościowego.

W matchy znajdziemy witaminy A, C i E, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak żelazo, wapń, cynk i potas.

Warto zauważać, że spożywając japońską herbaty matchę, mamy do czynienia z całym surowcem, a więc sproszkowaną herbatą. Nie ograniczamy się wyłącznie do samego naparu, co ma miejsce w przypadku tradycyjnej zielonej herbaty. Fakt ten pozwala mówić, że matcha pod kątem zawartości antyoksydantów (EGCG) wyprzedza zieloną herbatę pakowaną w torebkach aż o 137 razy! Zastanawiacie się, jak w zestawieniu wypada wysokiej jakości zielona herbata liściasta? Tutaj zawartość EGCG jest trzykrotnie niższa w porównaniu z matchą.  

 

Matcha herbata – jak ją właściwie przygotować?

W Japonii przygotowanie zielonej herbaty matcha ma charakter ceremonialny, trwający niekiedy godzinę lub dłużej. Tam też zielony proszek odmierza się specjalną łyżeczką (chaskaku) i wsypuje do czarki (matchawan), a następnie zalewa się gorącą wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Po tym energicznie miesza się napój bambusową trzepaczką/ miotełką (chasen), aż do momentu uzyskania gęstej, zielonej piany na powierzchni napoju.

Czy chcąc przygotować sobie japońską matchę w zaciszu własnego domu, musisz wyposażyć się w wymienione wyżej przyrządy? W zasadzie nie. Wystarczą Ci: filiżanka, mała łyżeczka i trzepaczka do jajek, ewentualnie spieniacz do mleka. Zatem zaczynajmy:

  1. Wsyp płaską łyżeczkę matchy do filiżanki.
  2. Zalej niewielką ilością wody (ok 150 ml) o temperaturze 75-80 stopni Celsjusza (pod żadnym pozorem nie używaj wrzątku, gdyż herbata utraci cenne właściwości i walory smakowe).
  3. Użyj spieniacza do mleka lub energicznym ruchem wymieszaj trzepaczką proszek, by ten mógł się rozpuścić. Kontynuuj ten krok do momentu uzyskania jednolitej konsystencji oraz wytworzenia się delikatnej piany na powierzchni napoju.
  4. Gotowe!  

 

Herbata matcha – gdzie ją kupić?

Herbaty matcha nie dostaniesz ani w pobliskim sklepie spożywczym, ani w supermarkecie. Jeżeli chodzi o sklepy stacjonarne, to kupisz ją wyłącznie w sklepie z żywnością orientalną, azjatycką lub ekologiczną. W przypadku zakupów online japońską herbatę znajdziesz bez problemu. Podczas zakupów matchy koniecznie zwróć uwagę, by:

  • dokonać zakupu matchy japońskiej, nie chińskiej, ponieważ jej jakość jest znacznie gorsza,
  • kolor matchy był intensywnie zielony (matcha wpadająca w odcień żółto-brązowy to najprawdopodobniej herbata gorszej jakości),
  • skład matchy nie zawierał żadnych aromatów, barwników czy polepszaczy smaku.

 

Nietypowe zastosowanie matchy – czym jeszcze może nas zaskoczyć herbata z Japonii?

Herbata matcha to nie tylko zdrowy napój do picia. Japońską herbatę z powodzeniem wykorzystuje się także do przygotowania rozmaitych wypieków, deserów, koktajli, a nawet kaw (matcha latte), nadając im intensywnie zielony kolor. Matcha to produkt idealny dla tych, którzy są otwarci na eksperymenty kulinarne, stawiają na powiew świeżości w tradycyjnych wypiekach, potrawach itp.

Matcha cieszy się niemałą popularnością także w środowisku kosmetycznym. Coraz częściej występuje w składzie preparatów o działaniu oczyszczającym, nawilżającym, detoksykującym i przeciwstarzeniowym. Jej wyjątkowe właściwości dostarczają skórze cennych witamin i mikroelementów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel