Pigwa – idealny dodatek do herbaty

2021-03-27
Pigwa – idealny dodatek do herbaty

Pigwa to owoc często spotykany w Polsce, zwłaszcza w sadach czy przydomowych ogródkach. Choć nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, to doskonale sprawdza się jako składnik rozmaitych przetworów, jak również… dodatek do tradycyjnej czarnej bądź zielonej herbaty! Co takiego kryje w sobie ten niepozorny owoc, że warto po niego sięgać?  

 

Pigwa – podstawowe informacje

Pigwa pospolita to wieloletnia roślina, która przywędrowała do polskich ogródków, sadów, parków z Azji. W tamtejszych rejonach pigwa jako krzew osiąga aż pięć metrów wysokości. W środkowoeuropejskich warunkach klimatycznych jej wysokość nie przekracza trzech metrów. Niemniej pigwa bardzo dobrze odnajduje się w naszym klimacie, zdecydowanie nie należy do roślin wymagających. Dlatego też powinniśmy ją chętniej sadzić na swoich działkach, odgrodach, przede wszystkim ze względu na właściwości, jakie posiada. O tym jednak za chwilę.

W naszym klimacie owoce pigwy dojrzewają jesienią (we wrześniu i październiku). Wtedy też swoim kształtem do złudzenia przypominają jabłka czy też gruszki w wersji mini. Jak już wspomnieliśmy na początku, owoce pigwy nie nadają się do bezpośredniego jedzenia z uwagi na ich wyjątkowo twardą strukturę oraz kwaśny, cierpki smak. Na szczęście można to w pewien sposób obejść, a co za tym idzie, cieszyć się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi. Wystarczy, że poddamy je obróbce!

Wtedy też (w stanie przetworzonym) pigwę wykorzystuje się do przygotowywania pysznych galaretek, dżemów, powideł, marmolad, kompotów, nalewek, soków czy syropów. Z kolei kawałki owoców pigwy dodane do herbaty (zarówno świeże, jak i suszone) z powodzeniem zastąpią cytrynę – nadadzą napojowi kwaskowaty smak i mocny aromat.  

 

Pigwa – właściwości, o których mało kto wie

Zaryzykujemy stwierdzenie, że pigwa wciąż jest owocem niedocenianym, przynajmniej w naszym kraju. Często uprawiana jest wyłącznie w celach ozdobnych. Tymczasem jej właściwości są naprawdę imponujące!

Duża zawartość witaminy C – to pierwsza, a zarazem naczelna korzyść, jaką oferuje pigwa. Możemy zatem powiedzieć, że owoc ten podziała na pewno wzmacniająco na układ odpornościowy. Sprawdzi się zwłaszcza w okresach przejściowych, stanowiąc skuteczny sposób na walkę z przeziębieniem, grypą, szeroko pojętymi infekcjami górnych dróg oddechowych. W pigwie znajdziemy także witaminę A, witaminy z grupy B (witaminę B1, B2, PP, kwas foliowy, B5, B6), a oprócz tego szereg mikroelementów – żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas czy miedź, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nie sposób nie wspomnieć o substancjach czynnych zawartych w pigwie. Mowa tu o sporych ilościach garbników, flawonoidów czy kwasów organicznych, które wykazują działanie antyoksydacyjne. W kontekście chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy miażdżyca związki te odgrywają zasadniczą rolę.

Na tym jednak nie koniec. Pigwa doskonale oczyszcza przewód pokarmowy, przyśpiesza przemianę materii oraz poprawia procesy trawienne. Jest pomocna w obniżeniu wysokiego cholesterolu we krwi, a także w leczeniu chorób wątroby. Stanowi skuteczny lek w walce z biegunką, nudnościami, wymiotami czy wzdęciami.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że owoce pigwy jako jedne z niewielu nie pochłaniają zanieczyszczeń z otoczenia, co wspólnie z wyszczególnionymi wyżej właściwościami czyni je niezwykle interesującymi dla naszego zdrowia.

Dysponując tą wiedzą, pigwę można uznać za dużego konkurenta dla cytryny, która, aby dotrzeć do Polski musi być pryskana. W przypadku wspomnianej pigwy mamy do czynienia z produktem „czystym”, który nie przyjmuje toksyn ze środowiska, a na dodatek jest dostępny praktycznie na wyciągnięcie ręki (jeżeli takowy krzew rośnie w pobliżu naszych domów). Nie pozostaje nic innego, jak spróbować herbaty z dodatkiem (nie cytryny), a pigwy!  

 

Herbata z pigwą – pyszny i zdrowy napój nie tylko na jesienne przesilenie

Jaka forma pigwy jest najlepsza do herbaty? Tak naprawdę możemy rozważyć kilka opcji: świeże lub wysuszone kawałki pigwy, konfiturę z pigwy oraz sok z pigwy. Każdy z wymienionych dodatków uczyni Twoją herbatę wyjątkowo smaczną i aromatyczną. Jeśli przeszkadza Ci zbyt wyrazisty kwaśny smak, możesz delikatnie dosłodzić taki napój łyżeczką miodu. Pamiętaj przy tym, że temperatura wody/ herbaty w momencie kiedy dodajemy do niej miód, nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie miód nie zachowa swoich właściwości zdrowotnych.

Co z samą herbatą? Jaki rodzaj wybrać, jeżeli mówimy herbacie z dodatkiem pigwy? Śmiało możemy wykorzystać zarówno tradycyjną herbatę czarną, jak i herbatę zieloną, uzupełniając je wedle uznania choćby o wspomniany wcześniej miód lub innego rodzaju dodatki, takie jak pomarańcza, grejpfrut, gruszka, imbir, cynamon itd.  

 

Przeczytaj także: Odkryj 2 najlepsze herbaty na odchudzanie

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel