Luty z kawą Etiopia. Zgarnij kupon rabatowy

2021-02-01
Luty z kawą Etiopia. Zgarnij kupon rabatowy

Kawa z Etiopii zdaniem ekspertów uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. W tym zakątku świata kawowce występują niemalże wszędzie! Uprawiane są na plantacjach, ale rosną także „na dziko”, a ich owoce, czyli ziarna kawy zbiera się tak, jak w Polsce grzyby! Zastanawiasz się, jak uprawia się kawę w słonecznym kraju we wschodniej części kontynentu afrykańskiego? Jak smakuje kawa z Etiopii?  

 

Dawno, dawno temu – historia kawy z Etiopii

Zacznijmy od konkretów – czy wiedziałeś, że Etiopia jest powszechnie uważana za kolebkę kawy? Spożywanie tego napoju jest nieodłącznym elementem kultury Etiopczyków. Istnieje nawet słynne etiopskie powiedzenie: „Jeśli coś Cię martwi – napij się kawy, jeśli jesteś szczęśliwy – napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy”. To pokazuje, jak olbrzymią rolę przypisują kawie mieszkańcy tej części globu i jak ogromny szacunek mają do tego produktu.

Uznaje się, że ziarna kawy były znane i wykorzystywane w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Wtedy też traktowano je jako (uwaga) przekąskę konsumowaną wraz z masłem i solą. Jako, że początki kawy w Etiopii to dość odległe czasy – nie dziwi fakt, że dziś możemy doszukać się licznych legend na jej temat. Najbardziej rozpowszechniona mówi o pasterzu Kaldim i jego kozach. Według opowieści, pasterz podczas wypasania zauważył, że zwierzęta stały się bardziej pobudzone, czego przyczyną było zjedzenie czerwonych owoców rosnących na pobliskich krzewach. Kaldi zaintrygowany tym faktem zebrał kilka owoców i zaniósł je do klasztoru, gdzie mnich zaczął obrabiać je na kilka różnych sposobów. Po dokładnych obserwacjach mnisi doszli do wniosku, że ziarna kawy to dar od boga. Wyjątkowy napar z owoców kawowca sprawiał, ze mogli oni dłużej trwać na modlitwie, nie tylko w dzień, ale i w nocy. Tak, w skrócie, według legendy przedstawia się odkrycie ziaren kawowca, z których przyrządza się jeden z najbardziej znanych i cenionych napojów świata. Czy rzeczywiście tak było? Tego nie wiemy, choć rzekomo w każdej legendzie można odnaleźć ziarno prawdy… Jedno jest pewne i niezaprzeczalne – pochodzenie kawowca przypisujemy Etiopii.  

 

Uprawa kawy w Etiopii – doskonałe środowisko dla rozwoju kawowców

Etiopia to kraj, gdzie położenie geograficzne i warunki klimatyczne zdecydowanie sprzyjają uprawie kawowców. Plantacje z kawą w przeważającym stopniu położone są na wysokości 1000 m n.p.m., natomiast kawa z segmentu speciality uprawiana jest na wysokościach 1700 - 2200 m n.p.m. Obszary, które słynną z uprawy kawy to południowo-zachodnia część kraju: Harrar, Djimmah, Sidamo, Keffa i Lekempte.

Co ciekawe, jedynym gatunkiem produkowanym w Etiopii jest… Arabika. W tym wypadku możemy mówić o sześciu jej rodzajach – każda kawa reprezentuje inny region. W taki oto sposób w tym afrykańskim kraju najpopularniejsze są: Harrar, Djimmah, Sidamo, Yirgacheffe i Mocca.

Warto zauważyć, że kawa to główny produkt eksportowy dla Etiopii. Profesjonalne plantacje kawy stanowią około 10-15% wszystkich upraw, zaś pozostała, większa część to rodzinne gospodarstwa.

W tym kraju do uprawy kawy nie wykorzystuje się żadnych nawozów, pestycydów. Co więcej, na próżno szukać tam systemów nawadniających czy kombajnów. Etiopia klasyfikowana jest bowiem jako kraj wciąż biedny… Niemniej taki obraz afrykańskiego państwa pozwala nam mówić, że kawa Etiopia jest produktem w pełni naturalnym, a to z kolei stanowi gwarancję wysokiej jakości.  

 

Kawa Etiopia Djimmah – jedna z najbardziej charakterystycznych etiopskich kaw

Kawa Etiopia Djimmah to najwyższej klasy Arabika pochodząca z „ojczyzny kawy”, regionu Kaffa. Rośnie na wysokości 1650 - 2000 m n.p.m. – nie na plantacjach starannie kontrolowanych przez rolników, lecz w lasach tropikalnych. Tam też kawowce chronione są przez większe drzewa, co zapewnia im osłonę przed palącym słońcem, jak również potrzebną do prawidłowego rozwoju wilgoć. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że Arabika Djimmah jest tą kawą, o którą nie troszczy się człowiek, lecz sama natura!

Kawę Etiopię Djimmah cechuje nieco inny od pozostałych etiopskich kaw smak. Wiąże się to z metodą jej obróbki na sucho. Ta metoda polega na wysypaniu owoców kawowca na płaską powierzchnię, a kolejno pozostawieniu w nasłonecznionym miejscu do momentu, gdy miąższ staje się kruchy i z łatwością odpada od ziaren. Następnie suszy się same ziarna raz jeszcze, aż uzyskają one odpowiedni poziom wilgotności.

Z uwagi na to, że kawa przez dłuższy czas pozostaje w kontakcie z miąższem, jej profil smakowy jest intensywny, owocowy i słodki. Obróbka kawy metodą suchą sprawia także, że czarny napój wyróżnia się niższą kwasowością w porównaniu z kawami pochodzącymi z obróbki mokrej. Kawa Djimmah zaskakuje czymś jeszcze – wyglądem – ziarna kawy charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, co wskazuje na występowanie rośliny w stanie dzikim.  

 

Etiopska kawa Djimmah – sięgnij do korzeni kawy z Blueberry Roasters

Nie ulega wątpliwości, że kawa Djimmah z Etiopii jest produktem, który powinien zasmakować każdy prawdziwy kawosz. Możesz ją kupić w naszym sklepie internetowym. Kawa Djimmah uderza niezwykłą delikatnością, pośród której dominują korzenne aromaty połączone ze smakiem świeżego ogórka. Ponadto ten rodzaj kawy odznacza się wysoką zawartością kofeiny, dlatego będzie ona idealna na rozpoczęcie dnia czy też w sytuacji, kiedy potrzebujesz solidnego pobudzenia.

W lutym 2021 kawę ziarnistą lub mieloną Etiopia Djimmah w każdym wariancie wagowym możesz kupić aż 25% taniej. Wykorzystaj kod rabatowy: Etiopskakawa i obniż wartość swojego koszyka zakupowego. Lista produktów objętych promocją znajduje się poniżej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel