Kakao zamiast kawy? Dokładnie tak!

2021-04-20
Kakao zamiast kawy? Dokładnie tak!

Problemem, z którym boryka się większość z nas w ciągu dnia, jest uczucie znużenia, nadmierna senność i brak koncentracji. W takich sytuacjach zazwyczaj ratujemy się kubkiem mocnej kawy. Nie jest to jednak jedyny napój, który poradzi sobie ze spadkiem energii w ciągu dnia. Warto wtedy sięgnąć po… kakao! Zaskoczeni? Dlatego przyjrzyjmy się mu bliżej.  

 

Kakao – co o nim wiemy?

Kakao to nic innego jak sproszkowane ziarna owoców kakaowca. Z kolei kakaowiec to drzewo pochodzące z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Zgodnie z badaniami historycznymi kakao znane było już w starożytności – wykorzystywali je do celów spożywczych Aztekowie i Majowie. Przygotowywali oni napój ze sproszkowanych nasion owoców kawowca, określając go jako „napój bogów”.

W Europie kakao pojawiło się za sprawą Krzysztofa Kolumba (XVI wiek), który przywiózł je do Hiszpanii. Tam też próbowano przekonać się do napoju sporządzanego na bazie sproszkowanych ziaren kakaowca (według receptury Azteków), jednakże napój oceniany był jako wyjątkowo gorzki. Usiłując poprawić jego smak, dodawano do niego rozmaite składniki, takie jak cukier, wanilia czy mleko.

Obecnie plantacje kakao możemy znaleźć w Ameryce Środkowej, Południowej, Afryce oraz Azji. Największym producentem kakao pozostaje jednak Afryka. Szacuje się, że ponad 70% ziaren kakaowca na świecie pochodzi z: Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Nigerii i Ghany.

Walory smakowe i aromatyczne napoju kakaowego uzależnione są od tego, z jakiej odmiany drzewa kakaowego pozyskane i sproszkowane zostały ziarna. W przypadku kakao mówimy o 3 jego odmianach: Criollo, Tinitario i Forastero.

Produkcja kakao rozpoczyna się od zbiorów dojrzałych owoców, które następnie poddawane są fermentacji. Kolejno rozcina się je i wydobywa ziarna. Pozyskane ziarna przechodzą przez etapy: czyszczenia, sortowania, (raz jeszcze) fermentacji, suszenia, palenia, mielenia i odtłuszczenia. W wyniku mielenia otrzymywany jest ciemnobrązowy proszek kakaowy (kakao), a w końcowym etapie tłuszcz kakaowy (masło kakaowe – główny składnik czekolady).

 

Kakao – właściwości zdrowotne

Większości z nas kakao kojarzy się ze słodkim napojem zawierającym niemałe ilości kalorii. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że kakao zawiera w sobie wiele cennych składników korzystnych dla naszego zdrowia.

Mowa tu przede wszystkim o antyoksydantach, flawonoidach, jak również witaminie A i E oraz witaminach z grupy B. Kakao jest bogate także w składniki mineralne, takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk i sód (według badań ich brak odpowiada za zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet, tzw. PMS).

  •  Z uwagi na sporą ilość antyoksydantów – kakao uchodzi za produkt, który chroni organizm przed wieloma chorobami, zwłaszcza cywilizacyjnymi. Wspomniane związki chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, blokują procesy starzenia. Ze względu na bogactwo flawonoidów i kwasów fenolowych uznaje się, że kakao ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
  • Za sprawą kwasu walerianowego kakao wykazuje działanie uspokajające i łagodzące.
  • Co ciekawe, kakao podnosi poziom serotoniny, która jak doskonale wiemy odpowiedzialna jest za uczucie szczęścia. Dlatego też mówi się, że kakao wykazuje działanie antydepresyjne, redukuje stres i poprawia samopoczucie.  

Właściwości zdrowotnych płynących ze spożycia wysokiej jakości kakao jest oczywiście znacznie więcej, niemniej szalenie interesująca pozostaje kwestia tego, czy kakao może nam zastąpić klasyczną czarną kawę. Odpowiedź na to pytanie poniżej.  

 

Kakao a kofeina – gdzie leży prawda?

Prawdą jest, że w kakao znajdziemy minimalne ilości kofeiny (ok. 0,2%) , niemniej godnym jej zastępcą jest teobromina (zawartość ok. 2-4%). To właśnie ona wykazuje działanie pobudzające. Kakao warto zatem przygotować sobie o poranku, jak również w momencie, kiedy dopadnie nas senność lub znużenie. Za sprawą wspomnianej substancji – teobrominy – pozbędziemy się uczucia zmęczenia (zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego), poprawimy koncentrację i zyskamy potrzebną energię na kolejne kilka godzin.

 

Jakie kakao wybrać?

Słodzone, bez cukru, BIO, smakowe, odtłuszczone, granulowane – jakie kakao jest najlepsze? W gąszczu propozycji rynkowych nietrudno się pogubić Dlatego nie ulegajmy modom żywieniowym, a kierujemy się zdrowym rozsądkiem.

Czytajmy składy produktów. Na pewno dobrym jakościowo kakao będzie produkt, na którego etykiecie nie znajdziemy substancji dodatkowych, przede wszystkim cukru, który jedynie zwiększy kaloryczność napoju. Powinna nas zainteresować także zawartość kakao – im jest ona wyższa, tym produkt jest tak naprawdę lepszy.  

 

Przeczytaj także: Niebieska herbata szturmem podbija internet. Czym jest Butterfly Pea Tea?   

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel