Fakty i mity o zdrowotnych właściwościach kawy

2017-11-26
Fakty i mity o zdrowotnych właściwościach kawyKawa. Niektórzy piją ją sporadycznie, inni nie mogą bez niej żyć. Mocna czarna na dobry początek dnia, smaczne cappuccino po obiedzie i pyszna latte w kawiarni. O kawie krąży wiele mitów. Jej pojawienie się w Europie w wieku XVI wzbudziło sporo kontrowersji. Czy zastanawialiście się kiedyś nad prawdziwymi właściwościami kawy? Odczuwaliście jej wpływ na wasze samopoczucie? A może chcielibyście poznać jej wady i zalety przed włączeniem stojącego na kuchennym stole ekspresu?

Kawa - właściwości

Przede wszystkim ma ona oczywiście, znane wszystkim, działanie pobudzające. To właśnie ta cecha sprawia, że za kubek gorącej kawy chwytają ludzie z całego świata. Odpowiedzialna jest za to zawarta w niej kofeina, która przyspiesza rytm serca i niweluje zmęczenie, wydłużając tym samym nasz czas koncentracji i chwilowo poprawiając pamięć krótkotrwałą. Ujmując to w inny sposób, jeśli czeka cię dużo pracy, zacznij od filiżanki aromatycznej kawy. To jeszcze nie wszystko. Kawa stymuluje wydzielanie dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Nic dziwnego, że po filiżance tego gorącego płynu nasz dzień staje się nagle piękniejszy i bardziej kolorowy.

Kawa a zdrowie

Napój ten nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale też chroni nasz organizm przed wieloma chorobami! Picie kawy spowalnia postępowanie choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Obniża także ryzyko zachorowania na cukrzyce typu II. Dodatkowo jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Dzięki działaniu rozkurczającym kofeina rozszerza drogi oddechowe, zmniejszając tym samym częstotliwość i nasilenie ataków duszności. To nie wszystko! Kawa chroni nas także przed niektórymi nowotworami. Dzięki zawartym w ziarnach silnych antyoksydantom i działaniu przeciwzapalnym zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby i skóry. Zdarza się także, że łagodzi ból głowy. Wypróbuj ją następnym razem, przy okazji walki z uciążliwą migreną.

Inne zalety kawy

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Kubek pysznej kawy wspomaga odchudzanie! Napój przyśpiesza metabolizm i rozkładanie tłuszczów oraz stymuluje wytwarzanie soku trawiennego. Może warto więc zrobić małą przerwę od ćwiczeń i zrelaksować się na fotelu z kubkiem smacznej, gorącej kawy?

Kiedy szkodzi?

Zdarza się oczywiście, że kawa szkodzi. Nie ma jednak powodu do paniki. Wszystko ma swoje wady i zalety. Szczególną ostrożnością powinny wykazywać się kobiety w ciąży, którym lekarze kawę odradzają albo pozwalają na wypicie jednej filiżanki dziennie. Z kawy powinny zrezygnować także osoby cierpiące na nadciśnienie. Przekroczenie dziennej, dopuszczalnej dawki kofeiny powoduje problemy żołądkowe, kłopoty ze snem, nerwowość, pogorszenie nastroju i drżenie mięśni. Kawoszom zaleca się kontrolowanie poziomu wapnia i magnezu w organizmie, ponieważ kawa znana jest z wypłukiwania niektórych witamin i minerałów.

Jeśli jednak pijesz dwie, trzy filiżanki dziennie i boisz się, że to za dużo, nie masz się o co martwić. Kawa pita rozsądnie i z umiarem nie wpływa negatywnie na zdrowego człowieka. Może jedynie pomóc i dać ci chwilę smacznej przyjemności.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

pixelpixel