Poznaj produkt kwietnia! Kawa Honduras SHG 100% Arabica z 25% rabatem

2021-04-01
Poznaj produkt kwietnia! Kawa Honduras SHG 100% Arabica z 25% rabatem

Kontynuujemy kawowy cykl! W tym miesiącu na tapet bierzemy kawę uprawianą w Hondurasie. Ten drugi co do wielkości kraj Ameryki Środkowej posiada naprawdę spory potencjał do uprawy kawowców. Jak wypada Honduras na tle pozostałych producentów kawy? Czym wyróżnia się kawa pochodząca z tego regionu? O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach dowiecie się z poniższego artykułu. Czeka na Was także specjalny kod rabatowy na kawę Honduras SHG z naszej palarni kawy. A zatem nie zwlekajmy, zapraszamy do lektury!  

 

Kawa w Hondurasie – nieobiecujące początki

Opowieść o tym, jak wyglądały początki kawy w Hondurasie jest w zasadzie krótka. Owoce kawowca były znane tamtejszym mieszkańcom od początku XIX wieku, jednak przez kilkadziesiąt lat nie podejmowano się uprawy kawy na szerszą skalę. Można by rzec szkoda, bo kraj ten od zawsze charakteryzował się doskonałymi warunkami klimatycznymi dla rozwoju kawowców. Niemniej to nie jedyna przeszkoda, bowiem jako słabą można było określić także infrastrukturę państwa. Problemy transportowe sprawiały, że kraj przez długi czas nie był w stanie konkurować z pozostałymi, środkowoamerykańskimi producentami kawy. Ograniczano się więc do produkcji kawy na użytek własny, tzn. ogólnokrajowy.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie w połowie XX wieku, kiedy to Stany Zjednoczone wyraziły solidne wsparcie dla produkcji kawy w Hondurasie. Był to swego rodzaju impuls, który przesądził o dystrybucji kawy na rynki zewnętrzne.    

 

Honduras – aktualnie jeden z wiodących producentów kawy na świecie

Honduras przeszedł długą, niełatwą drogę, by osiągnąć status jednego z czołowych producentów kaw na świecie. Dziś dumnie figuruje w pierwszej dziesiątce jako światowy producent kawy, choć początki kompletnie na to nie wskazywały. Trzeba zauważyć, że kawa jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych dla Hondurasu – odegrała ona niezwykle ważną rolę dla sytuacji gospodarczej kraju po huraganie Mitch, który spowodował olbrzymie straty materialne.

Obecnie kraj pozytywnie zaskakuje nie tylko pod względem ilości produkowanej kawy, ale i jej jakości.

 

Kawa z Hondurasu – dogodne warunki do wzrostu kawowców

Pod względem przyrodniczym Honduras posiada idealne warunki do uprawy kawy. Pod słowem „idealne” kryją się zarówno żyzne gleby, wyżyny, góry, jak i klimat tropikalny (wysokie temperatury i wilgotność). W pobliżu kawowców rosną także bananowce, których liście osłaniają ziarna kawy przed silnym słońcem. To niewątpliwie solidna baza, otwierająca drogę do uprawy wysokiej jakości arabiki. Jeśli chodzi o odmiany botaniczne, jakie spotkamy w Hondurasie, są to przede wszystkim: Caturra, Typica, Bourbon oraz Catuai.

Kawowce uprawiane są w Hondurasie na różnych wysokościach: 1100-2000 m n.p.m. Jednakże najlepsza kawa rośnie na wysokości 1500-2000 m n.p.m., stąd stosuje się przy niej oznaczenie w postaci SHG – Strictly High Grown. Skrót ten sygnalizuje, że krzaki kawowca rosną w czystym, nieskażonym środowisku, z dala od grzybów i szkodników, a ponadto do ich uprawy nie używa się pestycydów (a jedynie nawozy naturalne). W związku z tym ziarna kawy często określa się jako ekologiczne czy też organiczne. Znajdziesz je TUTAJ.

Wysokie położenie plantacji ma jeszcze jedną ważną zaletę dla jakości uprawianej tam arabiki SHG. W takich warunkach ziarna kawy dojrzewają wolniej, stopniową pozyskują z żyznej, wysokogórskiej gleby potrzebne do rozwoju składniki odżywcze i minerały, co w efekcie gwarantuje im niepowtarzalny, pełny, wyrazisty smak.

Jeśli chodzi o metodę obróbki kawy stosowaną w Hondurasie, zdecydowana większość zbiorów przetwarzana jest na mokro. Następnie pozyskanie owoce kawowca poddawane są suszeniu na słońcu.  

 

Kawa ziarnista i mielona Honduras SHG – czym się charakteryzuje?

Dostępna w naszej palarni kawa Honduras SHG 100% Arabica oczaruje Cię słodkim, a zarazem łagodnym posmakiem brzoskwiń idealnie zestawionym z akcentami gorzkiej czekolady. W tej kawie pojawia się jeszcze przyjemna nuta prażonych migdałów, która doskonale współgra z jej średnią kwasowością. Pytanie do Ciebie, czy odważysz się spróbować kawy pochodzącej od jednego z wiodących producentów kawy na świecie?  

 

Promocja na kawę miesiąca – Honduras SHG 100% Arabica w wyjątkowej cenie

Wysokiej jakości kawa w niecodziennej cenie – obok tego argumentu nie można przejść obojętnie! W kwietniu 2021 roku w naszym sklepie internetowym kawę ziarnistąmieloną Honduras SHG kupisz taniej o 25%. Rabat obejmuje wszystkie dostępne opakowania kawy Honduras, a więc 250 g i 1 kg.

Kod rabatowy to: Kawazhondurasu – użyj go w okienku podczas składania zamówienia.

Zastanawiasz się, czy warto zamówić u nas kawę? Gwarantujemy, że tak. Ziarna kawy na bieżąco wypalamy małymi partiami w naszej palarni kawy we Wrocławiu, dając Ci absolutną pewność, że zamówiona kawa będzie świeża, a więc smaczna i aromatyczna!   

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel