Niezbędnik prawdziwego miłośnika kawy

2020-10-13
Niezbędnik prawdziwego miłośnika kawy
Kubek aromatycznej kawy to dla typowego kawosza obowiązkowy punkt nie tylko o poranku, ale i w ciągu dnia. Kawa, czy to ziarnista, czy mielona – pod żadnym pozorem nie może być byle jaka, lecz najwyższej jakości. Ta zakupiona w pobliskim sklepie spożywczym, supermarkecie bardzo często nie wpisuje się w gusta miłośników kawy… A co z akcesoriami do parzenia kawy? Co powinno znaleźć się w mieszkaniu prawdziwego kawosza? Przekonajmy się!


Dobrej jakości kawa – czyli jaka?


Świeżo wypalone ziarna to absolutny „must have” w szafce każdego kawosza. W końcu od tego jaką kawę wybierzesz, zależy zarówno smak, aromat, jak i moc kawowego naparu. Zapewne wiesz i nie trzeba tego powtarzać, ale najlepiej smakuje kawa, której ziarna zmielisz tuż przed zaparzeniem. Zanim jednak przejdziemy do zaparzania kawy, pojawia się pytanie, jaką kawę warto wybrać? Kawa Arabica czy Robusta? Te dwa najbardziej rozpoznawalne gatunki kawy wiodą prym na światowym rynku. Różnica w smaku pomiędzy nimi jest wyczuwalna niemal dla każdego, a już na pewno dla wytrwanego kawosza. Trzeba wiedzieć, że Arabica ma o wiele łagodniejszy smak i nierzadko posiada słodkie nuty. Z kolei Robusta charakteryzuje się bardziej wyrazistym, ostrzejszym i nieco cierpkim smakiem. Ze względu na większą zawartość kofeiny ma większe właściwości pobudzające.

Młynek do mielenia kawy – jaki wybrać?

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, najlepsza kawa to kawa ziarnista, która zmielona jest dopiero przed zaparzeniem. Tylko tak przygotowany napar kawowy jest w stanie zachwycić pełnią swych walorów smakowo-zapachowych. W tym celu warto wyposażyć się w młynek do kawy. Na rynku znajdziemy zarówno młynki ręczne, jak i elektryczne. Choć te drugie kuszą wygodą użytkowania, to młynek ręczny jest zdecydowanie lepszym wyborem. Klasyczny młynek do mielenie kawy wolniej mieli ziarna kawowca. Robi to w sposób dokładny, tzn. równomierny, a ponadto nie nagrzewa ziaren. Dzięki temu Twoja ulubiona kawa będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jaki młynek do mielenia kawy wybrać, to postaw na tradycje. Młynek ręczny żarnowy przyczyni się do tego, że Twoja kawa będzie pyszna, ale przede wszystkim niepozbawiona cennego aromatu.

Kawiarka ciśnieniowa – kawa jak z włoskiej kawiarni


Jako prawdziwy miłośnik kawy zapewne próbowałeś różnych sposobów parzenia kawy, by wybrać tę, która zagwarantuje najlepszy smak naparu. Czy próbowałeś już zaparzyć kawę w klasycznej, włoskiej kawiarce? Pijąc kawę przygotowaną za pomocą tego narzędzia, można odnieść wrażenie, że wcale nie trzeba decydować się na zakup profesjonalnego ekspresu do kawy, gdyż taka kawa naprawdę smakuje! Wystarczy wyposażyć się w kawiarkę Bialetti, która umożliwia przygotowanie znakomitej kawy zarówno na kuchence gazowej, jak i elektrycznej czy indukcyjnej. Jeżeli chodzi o parzenie kawy metodą ciśnieniową, to kawiarka (obok aeropressu oraz oczywiście ekspresu do kawy) jest bez wątpienia godnym polecenia gadżetem, który powinien posiadać każdy wielbiciel kawy.


Spieniacz do mleka – kawa z puszystą i kremową pianką


Nawet jeżeli na co dzień pijesz wyłącznie mocną, czarną kawę, to chyba każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na caffe latte czy latte macchiato. O ile posiadasz ekspres do kawy, to zapewne ma on wbudowany spieniacz do mleka czy też dyszę spieniającą. Co w sytuacji, gdy nie dysponujesz własnym ekspresem? Nic straconego! Przydatnym gadżetem, który zapewni Ci uzyskanie efektownej warstwy piany do kawy jest spieniacz do mleka. Takie urządzenie możesz kupić zarówno w postaci ręcznej, jak i elektrycznej. To, o który z tych dwóch gadżetów się pokusisz, zależy tylko od Ciebie, a właściwie od oczekiwań względem produktu czy środków finansowych, jakie chcesz przeznaczyć na ten zakup. Ceny tychże produktów zaczynają się już od 25 zł.


Idealne filiżanki i szklanki do kawy – zastawa to podstawa

Zgodzisz się, że kawa potrafi smakować jeszcze lepiej, jeżeli podana jest w odpowiednim naczyniu dopasowanym do danego typu kawy? Oczywiście każdy z nas posiada własne przyzwyczajenia, preferencje picia kawy, lecz jako prawdziwy koneser kawy powinieneś orientować się w podstawowych zasadach jej podawania.

I tak – dla zwykłej kawy czarnej lub tej z mlekiem przygotuj klasyczny kubek albo filiżankę. Dla cappuccino wybierz pojemną filiżankę koniecznie ze spodkiem. Kawę latte podaj w wysokiej szklance najlepiej z uchem. Co z espresso? Tu zaskoczenia nie ma – espresso jako napój niewielkich rozmiarów od zawsze kojarzy się z mini filiżankami ewentualnie kubeczkami, czego zmieniać nie należy.
Wśród pokaźnej zastawy czy też kompletu do podawania kawy powinno znaleźć się jeszcze miejsce na praktyczny, a zarazem poręczny kubek termiczny typu Kubek Huskee wykonany z łusek kawowych. To produkt niezastąpiony dla tych, którzy mają w zwyczaju pić kawę poza domem, a więc podczas jazdy samochodem, jak również w pracy i szkole. Wygodny i całkowicie ekologiczny produkt, jakim jest kubek do kawy wielokrotnego użytku sprawdzi się także w trakcie spaceru lub wycieczki.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel