Majowa promocja na kawę Brazylię Santos. Odbierz rabat -25%

2021-05-01
Majowa promocja na kawę Brazylię Santos. Odbierz rabat -25%

Wiedzieliście, że Brazylia to największy producent kawy na świecie? I choć przyjmuje się, że ojczyzną kawy jest Etiopia, to właśnie brazylijskie plantacje wprowadzają na rynek największą ilość tego surowca. Jak przedstawia się historia kawy w Brazylii – w kraju obejmującym ponad połowę Ameryki Południowej? W jakich warunkach dojrzewają ziarna kawowca? Aż wreszcie, jakich smaków i aromatów możemy się spodziewać, pijąc kawę prosto z Brazylii! O tym wszystkim opowiemy w poniższym artykule. Czeka na Was także specjalny kod rabatowy na kawę Brazylię Santos!  

 

Kawa w Brazylii – historia

Krzewy kawowca nie występują naturalnie na terenie Ameryki Południowej. Według legendy pierwsze drzewko kawowca pojawiło się w Brazylii w 1727 roku. W tamtym czasie Brazylia była jeszcze kolonią Portugalczyków, którzy dążyli do zdobycia kawy od sąsiadów z Gujany Francuskiej. Niestety, ale ci nie chcieli się z nikim podzielić swoimi sadzonkami. Udało się to za sprawą pułkownika Francisco de Melo Palheta, który wdał się w rzekomy romans z żoną gubernatora Gujany Francuskiej Hrabiną d’Orviliers. Wtedy też otrzymał on od uwiedzionej kobiety pędy kawowca ukryte w bukiecie kwiatów. Z tym prezentem wrócił do swojego kraju ojczystego – Brazylii – spełniając tak ważne zamierzenia.

Historia kawy w Brazylii wiąże się (niestety) z przykrymi czy też ponurymi wydarzeniami. Właściciele plantacji potrzebowali taniej siły roboczej, dlatego chętnie „kupowali” afrykańskich niewolników. Transportem zajmowali się Anglicy, których okręty kursowały pomiędzy Afryką a Brazylią. Szacuje się, że około 1850 roku na plantacjach kawy w Brazylii pracowało ponad 1,5 miliona niewolników. Na szczęście w 1888 roku niewolnictwo w Brazylii zostało zniesione. Co ciekawe, nie spowodowało to spadku w produkcji kawy. Plantatorzy wręcz powiększali swoje uprawy, co w rezultacie przyczyniło się do nadprodukcji kawy. W pierwszej połowie XX wieku Brazylia wyraźnie dominowała na rynku kawy – odpowiadała za 80% światowych zbiorów tego surowca. Sytuacja ta stała się sporym problemem czy też wyzwaniem, dlatego Instytut Kawy narzucił właścicielom plantacji ograniczenia w postaci choćby dodatkowej opłaty za każdą nową sadzonkę. Chcąc spożytkować nadwyżkę brazylijskiej kawy, szwajcarska firma Nestle we współpracy z Brazylijczykami opracowała metodę produkcji kawy rozpuszczalnej. Strategia ta w dużym stopniu stała się ratunkiem dla owoców kawowca pochodzących z terenów Brazylii.  

 

Kawa z Brazylii – środowisko

Obecnie Brazylia odpowiada za około 1/3 światowych zbiorów kawy. Plantacje, na których uprawia się tam kawę zajmują około 30 000 km2. Położone są one głównie w południowo-wschodniej części kraju, w rejonach takich jak: Rio de Janeiro, Minas Gerais, Sao Paulo, Espirito Santos i Parana na stosunkowo na niskich wysokościach – od 600 m n.p.m. do maksymalnie 1200 m n.p.m. I to właśnie temu położeniu, jak również żyznym glebom i sprzyjającemu klimatowi brazylijska kawa zawdzięcza swój unikalny smak, a właściwie niską kwasowość. W przypadku kaw pochodzących z krajów Ameryki Środkowej, gdzie plantacje położone są powyżej 1500 m n.p.m., ziarna kawy dają już inny smak – zdecydowanie bardziej wyrazisty, kwasowy.

Jeśli chodzi o gatunek kawy, w Brazylii króluje przede wszystkim Arabica w odmianach Bourbon, Mundo Novo, Catuai,  Caturra i Typica. Co ciekawe, Brazylia jest także producentem Robusty (Conilon) – ta stanowi około 20% jej produkcji. Zbiory przeprowadza się w porze suchej, a więc od maja do listopada. Obróbka kawy w tym kraju odbywa się  metodą suchą.  

 

Kawa Brazylia Santos – smak i aromat

Brazylijska arabika wyróżnia się łagodnym, zrównoważonym smakiem, który zachwyci absolutnie każdego kawosza. To najbardziej uniwersalny, a zarazem najbardziej rozpowszechniony smak w świecie kawy.

Kawa z Brazylii dostępna w naszym sklepie internetowym – Brazylia Santos – charakteryzuje się średnią kwasowością i aromatem czarnej herbaty. Wyczuwalne słodkie owoce, takie jak mango i melon wraz z dojrzałymi cytrusami zapewniają jej niezwykle delikatny, słodkawy smak. Nie znajdziemy w niej na pewno nieprzyjemnej nuty goryczki.

Kawa Brazylia Santos 100% Arabica stanowi idealną propozycję dla osób, które wśród mnóstwa propozycji kawowych poszukują raczej subtelnego smaku i aromatu, a przy tym niskiej zawartości kofeiny. Ta kawa zachwyci podniebienie każdego odwiedzającego Cię gościa! Pozytywnie zaskoczy każdego, kto zostanie nią obdarowany!  

 

Kawa Brazylia Santos w promocji – złap okazję

W maju 2021 roku masz okazję kupić świeżo paloną kawę Brazylię Santos 100% Arabica – wielki klasyk na rynku kawowym w wyjątkowo niskiej cenie. Wykorzystaj kod rabatowy Brazylijskakawa w okienku podczas składania zamówienia i obniż wartość swoich zakupów aż o 25%! Promocja obejmuje kawę w wersji ziarnistej i mielonej, w każdej opcji wagowej (250 g i 1 kg).

Kupuj taniej!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel