Kawa ziarnista vs kawa mielona: zalety, wady i różnice

2020-08-30
Kawa ziarnista vs kawa mielona: zalety, wady i różnice

Kawa dostępna w ziarnach, czy też zmielona i od razu gotowa do zaparzenia? W tym artykule postaramy się raz na zawsze zakończyć rozważania, która z nich jest lepsza. Przeczytaj do końca, poznaj różnice pomiędzy nimi, a następnie zdecyduj o tym, która znajdzie się w Twojej kuchni! 

Kawa mielona – co musisz o niej wiedzieć? 

W przeciwieństwie do swojej ziarnistej odpowiedniczki, kawa mielona jest znacznie prostsza i wygodniejsza w przyrządzeniu. Do jej zaparzenia wystarczy podstawowy czajnik, ekspres, a w najbardziej wymagających sytuacjach - choćby szklanka lub kubek zalany wrzątkiem. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, iż kawa mielona jest gotowa do użycia praktycznie od razu po otwarciu. 

Kawa w ziarnach – ważne informacje 

W przypadku kawy ziarnistej sprawa wygląda już zgoła inaczej. Otwarcie opakowania rozpoczyna pewien ceremoniał, na który składa się jej zmielenie, a dopiero potem zaparzenie według własnego uznania (ekspresu, czajnika lub wrzątku). 

Kawa ziarnista czy mielona? Zalety i wady obu rozwiązań. 

Poznaj 5 elementów, które pozwolą Ci zdecydować, która z nich powinna znaleźć się także w Twojej kuchni. 

1. Kawa mielona jest lepsza, jeśli Ci się spieszy. 

Biorąc pod uwagę wygodę i szybkość przyrządzania tego napoju – na pierwsze miejsce wysuwa się kawa mielona. Wszystko ze względu na fakt, iż kawa w ziarnach wymaga zmielenia, a co za tym idzie - konieczności posiadania odpowiedniego urządzenia: młynka do kawy lub nowoczesnego ekspresu z wbudowanym blenderem. 

2. Kupując kawę mieloną możesz oszczędzić nawet 20%. 

Kolejnym czynnikiem różniącym oba rodzaje kaw jest cena. W tym zestawieniu ponownie wygrywa kawa mielona, która jest zazwyczaj o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent tańsza od kawy oferowanej w ziarnach. Na taki stan rzeczy wpływ ma zarówno sposób jej pakowania, jak i sama jakość, o której opowiemy już za chwilę. 

3. Wiele osób uważa, że kawa ziarnista jest po prostu smaczniejsza. 

Każdy smakosz zdaje sobie sprawę, że prawdziwy smak i aromat kawy osiąga się wtedy, gdy przyrządza się ją ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego na polu doznań zapachowo-smakowych zawsze wygra najbardziej naturalna – kawa ziarnista. 

4. Kawa ziarnista jest zdrowsza i ma bardziej intensywne działanie. 

Świeżo przygotowania (zmielona) kawa ma coś jeszcze. W przeciwieństwie do mielonej – oferuje znacznie mocniejsze właściwości pobudzające i wzmacniające koncentrację. Ponadto, kawa przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren uwalnia znacznie więcej cennych wartości odżywczych.  

5. Kawa w ziarnach ma lepszą jakość, którą można sprawdzić na pierwszy rzut oka. 

Ostatnim elementem, który warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania takiej decyzji jest jakość kawy. Nie brakuje bowiem opinii, że jedyną, prawdziwą i w pełni naturalną jest kawa ziarnista. “Za” takim podejściem przemawia fakt, że jakość kawy dostępnej w ziarnach łatwiej ocenić nawet “gołym okiem”. W przypadku kawy mielonej pozostaje nam zdane się na kwestie aromatu oraz zaufania jej producentowi. 

A może... kawa rozpuszczalna? 

Wiele osób stoi na stanowisku, że kawa rozpuszczalna to tak naprawdę nie kawa, a po prostu napój “kawopodobny”. Do jej zalet możemy zaliczyć łatwość przygotowania. Wystarczy filiżanka, kubek lub szklanka, trochę wrzątku i gotowe. Nie bez znaczenia jest również cena, która sprawia, że spośród wszystkich kaw to właśnie rozpuszczalna jest tą najtańszą. 

Nie brakuje zwolenników takie trunku, jednak my pozostajemy wierni tradycji 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel