Kawa w kapsułkach – tak czy nie?

2021-05-04
Kawa w kapsułkach – tak czy nie?

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem wygodnego, a zarazem nowoczesnego sprzętu, jakim jest ekspres na kapsułki. Czy kawa przygotowywana przy użyciu tego urządzenia jest zdrowa? Co tak naprawdę kryje się wewnątrz kapsułek kawowych? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.  

 

Ekspres na kapsułki – urządzenie na miarę XXI wieku?

Rozmawiając o kawie w kapsułkach, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o urządzeniu, który umożliwia przygotowanie „małej czarnej”. Jest nim ekspres kapsułkowy czy też ekspres do kawy na kapsułki. Proces przygotowania kawy w ekspresie tego typu opiera się na podgrzaniu wody do odpowiedniej temperatury, która w kolejnym kroku pod dużym ciśnieniem dociera do kapsułki wypełnionej zmieloną kawą, uwalniając jej smak. Następnie napój jest filtrowany przy wykorzystaniu bibułki filtracyjnej znajdującej się na dole kapsułki, co zapobiega przedostaniu się fusów do filiżanki. W zasadzie tu cały proces się kończy. W taki oto sposób otrzymujemy kawę z ekspresu kapsułkowego.

 

Kawa w kapsułkach – co znajdziemy w środku?

W jednej kapsułce znajdziemy około 5-7 gramów zmielonej kawy. Producenci rzadko jednak kończą na tym składniku, uzupełniając zawartość kapsułki o różnego rodzaju aromaty, substancje słodzące czy mleko w proszku… Pomijając nawet wymienione wyżej dodatki, warto zwrócić uwagę na obecność kawy mielonej w kapsułkach. Jak wiecie, mielenie kawy ziarnistej tuż przed jej parzeniem, to klucz do uzyskania zadowalającego smaku i aromatu napoju. Zmielona kawa mimo szczelnego zamknięcia w kapsułkach nie jest w stanie w żaden sposób konkurować z kawą ziarnistą zmieloną tuż przed jej przygotowaniem. Na tym jednak nie koniec! Trzeba wiedzieć, że wybierając kawy w kapsułkach nie mamy praktycznie żadnej pewności co do jakości ziarna. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że producenci (niestety) używają tutaj ziaren gorszej jakości… O ile osoby sięgające po kawę raz na jakiś czas nie będą mieli z tym większych problemów, o tyle miłośnicy kawy od razu odczują różnicę i raczej zniechęcą się do kapsułek.  

 

Kapsułki kawy – dlaczego wciąż rodzą obawy wśród konsumentów?

Jednym z najczęstszych pytań poruszanych w obrębie kawy w kapsułkach jest kwestia zdrowotna. Wielu z nas zastanawia się, czy kawa w kapsułkach jest zdrowa? Niestety, ale tutaj nie mamy dobrych wiadomości. Podczas pakowania próżniowego żywności – w tym wypadku kapsułek kawy – uwalnia się furan, toksyczny związek, która potrafi zalegać w wątrobie i nerkach. Dobra wiadomość jest taka, że częściowo możemy pozbyć się furanu z kawy i to w bardzo prosty sposób. Jak to zrobić? Po przygotowaniu kawy należy odczekać około 2-3 minuty, a w tym czasie furan częściowo odparuje. Im dłużej wstrzymamy się z pierwszym łykiem kawy, tym mniej tego związku dostarczymy do naszego organizmu.

W całym tym szaleństwie warto jednak zachować spokój, ponieważ (jak przekonują eksperci) ilość furanu zawartego w kapsułkach kawy jest znikoma. Aby przekroczyć normy i narazić się na niebezpieczne skutki picia napoju z ekspresu kapsułkowego, musielibyśmy dziennie spożywać kilkanaście filiżanek kawy dziennie.  

 

Kapsułki kawowe – jakie wybierać?

Kawa w kapsułkach to nie tylko klasyczne espresso, ale szereg innych wariantów smakowych. Podczas zakupów kapsułek kawowych możemy wybierać spośród latte, cappuccino czy macchiato. To, na jaką opcję smakową postawimy, zależy wyłącznie od indywidulanych preferencji smakowych, jak również dopasowania względem odwiedzających nas gości, klientów.

Kolejną rzeczą, którą trzeba wiedzieć, to fakt, że do ekspresu kapsułkowego pasują kapsułki stworzone stricte pod dany model. Przeciętny koszt jednej kapsułki to około 1,50-2,00 zł (dotyczy to kaw czarnych). Kapsułki mleczne to z kolei wyższe ceny. Patrząc na powyższe stawki cenowe (zarówno jeśli chodzi o kawy czarne, jak i mleczne), nietrudno wyliczyć, że kawa w kapsułkach wcale nie wyjdzie nas tanio! Przykładowo, jeżeli masz w zwyczaju pić 2-3 filiżanki kawy dziennie to koszty miesięczne, z jakimi musisz się liczyć za zakup kapsułek kawowych wynoszą mniej więcej 90-180 zł.  

 

Kawa w kapsułkach – czy to się opłaca?

Pomimo tego, że ceny ekspresów kapsułkowych nie są wysokie, to warto zastanowić się, czy miesięczny koszt kapsułek nie okaże się inwestycją irracjonalną. Biorąc pod uwagę fakt, że kilogram świeżo palonej kawy ziarnistej lub mielonej w palarni kawy kosztuje około 80 zł, to zakup kapsułek kawowych wcale nie jest rozwiązaniem najlepszym z najlepszych… Rozważając zakup ekspresu kapsułkowego, zdecydowanie warto się zastanowić nad tym, czy aby przypadkiem nie lepszą opcją będzie inwestycja w ekspres automatyczny lub profesjonalny kolbowy.  

 

Przeczytaj także: Tournée po plantacjach kawy w Meksyku

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel