Kawa organiczna – kawa z misją

2016-11-07
Kawa organiczna – kawa z misjąKawa, która świetnie smakuje i zachwyca bogactwem aromatu, a do tego uprawiana jest przez szczęśliwych ludzi w najdalszych zakątkach całego świata. Jak powstaje najlepsza kawa ekologiczna? Skąd bierze się jej niesamowity smak i aromat? I dlaczego tak ważne jest przestrzeganie reguł FairTrade?

Wyobraźcie sobie piękne słoneczne stoki na wysokości około 1500 m n.p.m. w Indiach lub w Etiopii, gdzie na małych rodzinnych plantacjach rosną lokalne odmiany kawowca. Uprawiane bez sztucznych nawozów, na czystej żyznej glebie, z największą dbałością o każdy owoc. Ziarna zbierane i myte rękami zadowolonych ludzi, suszone naturalnie na słońcu. I zamknięte w nich najlepsze, swoiste nuty smakowe i niesamowity aromat, który można uzyskać wyłącznie poprzez naturalną obróbkę ziaren. Teraz wystarczy tylko umiejętnie je wyprażyć i zmielić tuż przed parzeniem, by wydobyć z nich to całe bogactwo. Macie ochotę na tę świeżą, mocną i niesamowicie aromatyczną kawę? Mamy ją dla Was.

Kawa ekologiczna

Najprościej mówiąc kawa BIO (organiczna) to kawa posiadająca odpowiedni certyfikat, który przyznaje się za warunki uprawy, zbioru, przechowywania i obróbki ziaren. To kawa w 100% naturalna, uprawiana na najwyższej jakości gruntach, bez stosowania chemicznych nawozów, herbicydów i środków ochrony roślin, z poszanowaniem ludzi i środowiska. Aby uzyskać certyfikat BIO należy spełnić szereg warunków, które trudne są do realizacji na dużych plantacjach, na których standardowo stosuje się nawozy i środki ochrony roślin, a część produkcji jest zmechanizowana. Dlatego większość ziaren kawy BIO pochodzi z małych plantacji, z upraw drobnych rolników, który zwykle zrzeszają się w lokalne spółdzielnie. Ogromną zaletą kawy organicznej jest niczym nie zakłócony proces dojrzewania ziaren w naturalnych warunkach, który pozwala na uwypuklenie jej wyjątkowych walorów smakowych.
Aby ziarna mogły uzyskać certyfikat BIO, muszą być zbierane z upraw, gdzie stosowane są procedury rolnictwa ekologicznego, co okresowo sprawdzane jest przez odpowiednie instytucje. Ziarna zbierane są ręcznie, suszone na słońcu, a do ich obróbki wykorzystywane są wyłącznie młyny i prażalnie z certyfikatem BIO.


Fair Trade

Także w Polsce spotyka się już kawy Fair Trade(dostępne są także w naszej ofercie), czyli produkty będące owocem tzw. "sprawiedliwego handlu". Idea Fair Trade ma na celu ochronę interesów małych lokalnych wytwórców, gwarantuje im stałe ceny skupu, odbywa się bez pośredników i bez udziału dużych koncernów. W efekcie czego cały zysk ze sprzedaży wędruje do kieszeni producenta, co pozwala na rozwój małych lokalnych wytwórni i zapewnia godziwe warunki pracy. Ma to szczególnie duże znaczenie dla krajów rozwijających się, a z takich właśnie regionów pochodzi istotna część światowych zbiorów kawy. Sięgając po kawy BIO Fair Trade mamy świadomość nie tylko pochodzenia i wysokiej jakości ziaren - liczą się nie tylko jej walory smakowe, ale także sposób, w jaki została wyprodukowana.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel