Kawa a zdrowe, białe zęby – czy jest się czego obawiać?

2020-11-23
Kawa a zdrowe, białe zęby – czy jest się czego obawiać?

Uwielbiasz espresso, caffe latte, a może cappuccino? Pijąc kawę zapewne nie myślisz o jej wpływie na zdrowie jasny ustnej. Czy kawa w jakikolwiek sposób szkodzi naszym zębom? Czy powinniśmy jej unikać, by zachować piękny, śnieżnobiały uśmiech jak najdłużej? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.  

 

Wpływ kawy na zęby – czy picie kawy grozi próchnicą?

Wielu z nas piję jedną, a nawet kilka kaw w ciągu dnia. Powinniśmy być świadomi tego, że kawa ze względu na kwaśny odczyn (pH), może uszkodzić nasze zęby. Takie środowisko niestety sprzyja namnażaniu się bakterii, co w efekcie może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Niekorzystne jest również to, że „mała czarna” tworzy na zębach charakterystyczny nalot. Wiąże się to z tym, że bakterie niezwykle łatwo przyczepiają się do powierzchni zębów, z czym znowuż wiąże się rozwój próchnicy…  

 

Picie kawy a przebarwienia na zębach – na ile jest to prawdą?

Na pewno każdy z nas słyszał, że picie zarówno kawy, jaki herbaty nie jest najlepsze dla naszych zębów. Jeśli chcesz cieszyć się olśniewającym uśmiechem, to powinieneś zrezygnować z kawy i herbaty? Znasz to?

Za pojawienie się przebarwień na zębach spowodowanych piciem kawy odpowiadają polifenole w niej zawarte. Efektem picia kawy często są nieestetyczne przebarwienia, które powinniśmy likwidować w gabinecie stomatologicznym. Trzeba wiedzieć, że mocna kawa spożywana w większych ilościach, ale też inne produkty, które występują w naszym codziennym menu, wypłukują pierwiastki istotne dla utrzymania zdrowych zębów m.in. wapń. To z kolei sprzyja pojawieniu się wspominanych przebarwień.  

 

Kawa z mlekiem – remedium na zdrowe zęby?

Niektórzy twierdzą, że spożywanie kawy z mlekiem ogranicza powstawanie przebarwień. Dlatego też dodają do kawy choćby odrobinę tłustego mleka, by chronić swoje zęby. Wówczas mleko neutralizuje niskie pH kawy, w pewnym stopniu minimalizuje działanie barwników, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko żółtego nalotu na zębach. Co ciekawe, kawa z mlekiem uzupełnia wapń, którą klasyczna kawa wypłukuje z organizmu.

Ograniczenie czarnej kawy na rzecz kawy z mlekiem jest jedną z metod, którą warto wdrożyć do codziennego życia, jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu. Czy oprócz tego istnieją jeszcze inne metody, dzięki którym zachowamy zdrowe i białe zęby? Odpowiedź brzmi: TAK!  

 

Rezygnacja z kawy vs. sposoby, które pomogą zachować zęby w dobrej kondycji

Czy naprawdę muszę rezygnować z picia kawy, by uniknąć przebarwień na zębach? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wcale nie musisz tego robić. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą częściowo uchronić każdego z nas przed niekorzystnymi skutkami picia kawy.

Po pierwsze, postaraj się ograniczyć ilość kaw spożywanych w ciągu dnia. Umiar jest w tym przypadku mile widziany. Jeśli to możliwe, nie dodawaj do kawy cukru, który jak powszechnie wiadomo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym także na zdrowie zębów. Kolejnym sposobem, który możesz wypróbować, jest picie kawy przez słomkę lub popijanie ją wodą. To ogranicza kontakt szkliwa z czarnym napojem. Sprawdza się również bardzo prosta czynność, jaką jest przepłukanie jamy ustnej wodą zaraz po wypiciu kawy. Uwaga, możesz oczywiście wyczyścić zęby szczoteczką i pastą do zębów, ale powinno się to odbyć nie wcześniej niż 30 minut po spożyciu kawy. Kawa jest napojem, które zaliczamy do napojów kwaśnych, a te zmiękczają szkliwo. Mycie zębów zaraz po kawie jest niewskazane, ponieważ może osłabić i zniszczyć szkliwo oraz znajdującą się pod nim zębinę.

Ostatnią z metod, która przy spożywaniu kawy wpłynie korzystnie na wygląd uzębienia jest uwaga oczywista, czyli higiena jamy ustnej – regularne mycie zębów itd. Stosowanie odpowiedniej dla zębów szczoteczki, pasty, nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej to świętość! Podobnie ich regularne stosowanie, z czym wiąże się mycie zębów nie tylko rano i wieczorem, ale i po każdym posiłku.  

 

Dbałość o zęby gwarancją delektowania się ulubioną kawą

Świadoma, uczciwa, dokładna i systematyczna pielęgnacja zębów jest kluczowa, by móc cieszyć się olśniewającym uśmiechem. Jak widać, jest wiele sposobów na to, żeby zachować zdrowe zęby i nie rezygnować przy tym z kawy. Jeśli pijesz jedną, dwie filiżanki czarnego naparu dziennie, to wcale nie musisz tego zmieniać. Zastosuj się do naszych porad, czyli sposobów, które pomogą zachować zęby w dobrej kondycji i ograniczyć powstawanie przebarwień na ich powierzchni. Musisz przyznać, że wszystkie wymienione wskazówki są na tyle proste czy też niezbyt niewymagające, że możesz je bez problemu wcielić w życie. Zyska na tym Twój uśmiech!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel