Jak wygląda uprawa kawy i jak kraj pochodzenia wpływa na jej smak?

2016-11-02
Jak wygląda uprawa kawy i jak kraj pochodzenia wpływa na jej smak?

W naszym sklepie oferujemy kawy ziarniste i mielone niemal z całego świata. Na ich smak, bardziej niż miejsce pochodzenia, wpływa sposób uprawy oraz rodzaj późniejszej obróbki. Co ciekawe, zdarza się, że kawy z tego samego regionu różnią się smakiem bardziej niż te z różnych kontynentów. W poszukiwaniu ulubionego rodzaju warto więc kierować się nieco innymi kryteriami, niż miejsce pochodzenia.

Uprawa kawy

Kawowiec, roślina z której pozyskuje się nasiona kawy, rośnie w obszarze geograficznym, rozciągającym się od zwrotnika Raka do zwrotnika Koziorożca. Kawowiec jest dość wymagający, jeśli chodzi o warunki glebowe i wilgotność. Roślina w uprawie pierwsze plony zaczyna wydawać po 2-3 latach, przez następne 6 dekad rodząc nasiona co roku. Z jednego kwiatu, a później owocu, powstają najczęściej dwa ziarenka o nerkowatym kształcie, czasami jednak jest tylko jedno, kuliste, nazywa się je wtedy peaberry, czyli ziarnem perłowym. Niemal cała hodowla kawy na świecie to dwa podstawowe gatunki: arabica i robusta. Ta pierwsza nazywana bywa szlachetną, robusta dosypywana jest do tańszych kaw mielonych, nie cieszy się jednak uznaniem smakoszy.

Co ciekawe, na rynku znaleźć można zarówno ziarna kawy rosnącej dziko, jak i uprawnej. Wiele w smaku kawy zależy od pory zbioru. Ziarna kawy mają zielonkawy kolor, głęboki brąz pojawia się dopiero jako efekt palenia. W zależności od tego, w jakim stadium zerwiemy owoce otrzymamy:

- gdy owoce są niedojrzałe, kawa będzie miała trawiasty, kwaskowaty posmak,

- gdy owoce są dojrzałe, kawa będzie delikatna i lekko słodka,

- gdy owoce są przejrzałe (nazywa się je rodzynkami), kawa będzie smakować jak sfermentowana.

Owoce kawy nie dojrzewają w tym samym czasie, dlatego z jednego krzaka najczęściej dokonywane są dwa zbiory rocznie. Oznacza to także, że ich zbiór jest nie lada wyzwaniem. Najczęściej zbiór rozpoczyna się, gdy jedna trzecia owoców jest dojrzała. Przeciętnie zbieracz dostarcza 60-70 kg owoców dziennie - tylko 20% z tego to ziarna. Aby oddzielić miąższ od ziaren, stosuje się dwie metody - na mokro i na sucho. W pierwszym przypadku owoce umieszcza się w specjalnej zgniatarce, a następnie fermentuje w wodzie przez 24 godziny. Po tym procesie owoce umieszcza się na słońcu i suszy. Takiemu procesowi poddaje się najlepsze gatunkowo kawy. Obróbka sucha również odbywa się na słońcu- owoce leżakują na płachtach przez 4 tygodnie, a po ususzeniu ziarna są oddzielane od uschłego owocu za pomocą specjalnych łuskarek.

Czy kraj pochodzenia ma znaczenie dla smaku?

Jak wspomnieliśmy wyżej - największe znaczenie dla smaku kawy ma moment jej zbioru oraz sposób łuskania. Oczywiście, smak zależy także od rodzaju szczepu kawy - gatunki szlachetne zawsze są mniej cierpkie i kwaskowate. Uważa się jednak, że najlepsze kawy rosną w Brazylii. Poza Ameryką Południową uprawia się ją także w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. O ile dobre kawy pochodzące z dwóch pierwszych kontynentów potrafią być smakowo nie do rozróżnienia, o tyle kawy azjatyckie mają specyficzny smak, pozwalający od razu je rozróżnić. Jeśli macie ochotę na eksperyment - zachęcamy do zaparzenia kaw z różnych krajów i ich porównania.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel