Jak przechowywać herbatę? Poznaj kilka niezmiennych praw

2020-10-26
Jak przechowywać herbatę? Poznaj kilka niezmiennych praw

W przypadku herbaty uważa się, że zdecydowanie najważniejszy jest właściwy sposób jej parzenia. Skupiając się wyłącznie na tym, pomijamy równie istotną kwestię, jaką jest odpowiednie jej przechowywanie. Tymczasem każdej herbacie należy zapewnić dogodne warunki przechowywania – w przeciwnym wypadku straci nie tylko swój cenny smak, ale i aromat. A tego nie chcesz, prawda? Zebraliśmy kilka rad, jak temu zapobiec! 

 

W czym przechowywać herbatę?

Herbaciany susz najlepiej przechowywać w ceramicznym pojemniku koniecznie ze szczelnym zamknięciem, ponieważ tylko ten tworzy warunki właściwe – jest miejscem ciemnym, suchym, pozbawionym obcych aromatów. Herbatę możemy ewentualnie przechowywać w metalowych puszkach lub słoikach szklanych. Decydując się na „magazynowanie” herbacianego suszu w szklanym słoiku, trzeba go bezwzględnie umieścić w miejscu ciemnym, pozbawionym dopływu światła słonecznego. Istotne dla właściwego przechowywania herbaty jest ponadto wykorzystanie pojemników czystych, pozbawionych jakichkolwiek zapachów czy aromatów. Dlatego też zanim przesypiesz liście herbaty do naczynia, bardzo dokładnie je umyj. Wszystko czego potrzebujesz, to ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń. Następnie wytrzyj pojemnik do sucha, by zapobiec wystąpieniu pleśni w suszu.

 

Gdzie przechowywać herbatę?

Liście herbaty należy przechowywać w miejscu chłodnym, zacienionym, z dala od słońca. Umieszczenie herbaty na blacie kuchennym w pobliżu okna nie jest dobrym rozwiązaniem. Wystawienie herbaty liściastej na działanie promieni słonecznych znacząco obniża jej jakość. Kontakt ze słońcem może spowodować, że herbata zyska nieprzyjemny, metaliczny posmak.

Kolejną cenną wskazówką jest przechowywanie herbaty możliwe jak najdalej od produktów charakteryzujących się intensywnym zapachem. Herbata zdecydowanie nie przepada za towarzystwem kawy, przypraw i wszelkich innych produktów o wyczuwalnym aromacie. Powód jest prosty. Liście herbaty z łatwością wchłaniają zapachy z otoczenia. Jeśli nie chcesz pić herbaty o smaku ziół prowansalskich, majeranku czy granulowanego czosnku, to pamiętaj o trzymaniu ich z dala od siebie.

To jeszcze nie wszystko. Herbata sypana posiada właściwości higroskopijne, przez co niezwykle łatwo i szybko chłonie wspomniane wcześniej zapachy oraz wilgoć. Nadmierna wilgoć może przyczynić się do tego, że herbata utraci swój aromat. Dlatego pamiętaj, aby odseparować ją zarówno od kuchenki, jak i lodówki, czyli tych miejsc, gdzie wilgoć występuje najczęściej.  W skrócie: odizoluj herbatę w osobnej szafce i problem właściwego miejsca przechowywania herbaty w domu z głowy!

 

Jak długo można przechowywać herbatę w domu?

Czy herbata ma termin ważności? Jako produkt spożywszy musi go posiadać, natomiast na większości herbat nie pojawia się typowe oznaczenie „termin ważności” a „najlepiej spożyć przed”. Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że produkt do tego momentu zachowa najlepsze właściwości. Można więc powiedzieć, że przechowywanie herbacianego suszu w warunkach domowych ma pewne limity...

Jeśli jednak zadbasz o właściwe przechowywanie herbaty, to termin ten nie musi oznaczać bezwzględnego zakończenia jej konsumpcji. Odpowiednio magazynowany susz herbaciany po upływie daty zapisanej przy „najlepiej spożyć przed” nadal jest bezpieczny do spożycia, lecz w większości przypadków niestety, ale… herbata straci charakterystyczny smak, aromat, a także swoje właściwości.

Praktycznie każdy herbaciany susz ulega utlenianiu, w związku z czym z biegiem czasu jego jakość po prostu spada. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie bez znaczenie jest rodzaj herbaty. Najbardziej podatne na działanie powietrza (w tym także czasu) są herbaty zielone i białeTe pozostają świeże przez rok do maksymalnie półtora. Po upływie tego czasu nie należy spodziewać się zadowalającej jakości produktu.

A co z najbardziej popularną herbatą czarną? Tutaj możesz liczyć na nieco bardziej optymistyczną odpowiedź, bowiem czas jej przechowywania w oczywiście odpowiednich warunkach sięga nawet lat pięciu!

Osobno należy podejść do herbaty czerwonej, dla której czas zdecydowanie jest sprzymierzeńcem. Herbata ta ceniona jest za swój wiek. Oznacza to, że im jest starsza, tym smaczniejsza.

 

Przechowywanie herbaty – w praktyce bywa różnie

Herbata jest napojem, który towarzyszy nam praktycznie każdego dnia, częściej nawet niż kawa. Po napar herbaciany sięgamy zazwyczaj przy konsumpcji rozmaitych posiłków. Nie tylko podczas śniadania, ale nierzadko w trakcie przyrządzania obiadu czy kolacji. Bardzo ważne, aby uzmysłowić sobie, że podczas tych czynności w otoczeniu unoszą się rozmaite, a przy tym intensywne aromaty, które jak już wspomnieliśmy, niestety nie są korzystne dla właściwości smakowych herbaty. Smażone mięso, wędzone ryby, świeżo krojona cebula bądź czosnek, duszony szpinak itp. to produkty, których zapachy zdecydowanie nie są obojętne, a mocno wyczuwalne. W momencie, gdy te i inne produkty goszczą w Twojej kuchni, staraj się nie otwierać herbaty. Jeżeli już teraz podejrzewasz, że nie wejdzie Ci to w nawyk, to postaraj się wygospodarować inne miejsce na herbatę niż dotychczas sugerowana szafka kuchenna. Czy aby przypadkiem obok Twojej kuchni nie znajduje się schowek lub spiżarka? Może lepiej, aby herbata znalazła się właśnie tam?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel