Gwatemala SHB – Twoja kawa na marzec. Odkryj kod rabatowy

2021-03-01
Gwatemala SHB – Twoja kawa na marzec. Odkryj kod rabatowy

Kontynuujemy nasz kawowy cykl, mianując produktem miesiąca kawę z Gwatemali! Zastanawiasz się, jak smakuje kawa pochodząca z kraju dzikiej roślinności położonego pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem? Zanim jednak o tym, przyjrzyjmy się wcześniej środowisku, w jakim rodzą się tamtejsze ziarna kawy. Skupieni? Gotowi? Przenieśmy się więc na moment do Gwatemali.  

 

Kawa z Gwatemali – jak przedstawia się jej historia?

Początki kawy w Gwatemali przypadają na drugą połowę XVIII wieku. Uznaje się, że jako pierwsi krzewy kawowca przywieźli do kraju Jezuici. Mimo to – w tamtejszym okresie nie znano jednak możliwości kawy czy też jej potencjału, dlatego traktowano ją wyłącznie jako roślinę ozdobną.

Jeśli chodzi o rozwój przemysłu kawowego w Gwatemali, to uznaje się, że była to dopiero połowa XIX wieku. Wtedy też pojawiły się pierwsze plantacje. Na początku nie było ich za wiele, ponadto były raczej skromne… Uprawa kawowca przebiegała zatem w Gwatemali bardzo powoli. Do tego należy jeszcze wspomnieć o braku środków finansowych czy umiejętności, które pozwoliłby przyśpieszyć i udoskonalić wszelkie procesy związane z produkcją.

Mimo żmudnych początków, wszelkich niesprzyjających okoliczności, to właśnie Gwatemala uznawana była za głównego producenta ziaren kawy w Ameryce Środkowej w XX wieku. Zaskakujący jest również fakt, że w skali światowej znajdowała się wówczas w pierwszej dziesiątce!

Nawet jeśli kraje takie jak Kolumbia czy Honduras wyprzedzają Gwatemalę pod wieloma względami w produkcji kawy, to i tak nie zmienia to faktu, że ziarna kawy pochodzące z tamtego regionu obecnie uznawane są za jedne z najlepszych jakościowo.   

 

Kawa Gwatemala – czy panują tam dogodne warunki do uprawy kawy?

Gwatemala pod względem krajobrazowym jest bardzo zróżnicowana. To, o czym warto wspomnieć to na pewno dogodne usytuowanie kraju pomiędzy dwoma oceanami, ale też interesujące ukształtowanie terenu. W Gwatemali występują zarówno równiny, jak i tereny górzyste czy szczyty wulkaniczne. Kraj ten wyróżnia bogata fauna, szata roślinna (bananowce, bambusy, kakaowce, palmy itp.) oraz złożony mikroklimat, który sprawia, że kawowce mają różne warunki do rozwoju. W konsekwencji dojrzałe ziarna kawy w poszczególnych regionach posiadają zupełnie odmienne cechy.

Na gwatemalskich plantacjach dominuje Arabika w kilku odmianach: Bourbon, Arabigo, Typica, Caturra, Catuai i Maragogype. Czy spotkamy tam Robustę? Owszem, lecz w dużo mniejszej ilości.

Warto zauważać, że przy nazwie kawy pochodzące z Gwatemali znajduje się oznaczenie SHB. Skrót ten oznacza, że plantacje prezentowanej kawy położone są na terenach górskich na wysokości 1600-1700 m n.p.m. Taka wysokość powoduje, że ziarna dojrzewają wolniej, czerpiąc z natury wszystko to, co najlepsze. Na uwagę zasługują między innymi gleby pochodzenia wulkanicznego zawierające ogromne ilości składników mineralnych – przede wszystkim azotu, który niezwykle je użyźnia. To główny aspekt, który sprawia, że ziarna odznaczają się wysoką jakością.

Jeśli chodzi o zbiór owoców kawowca to odbywają się one ręcznie. Następnie poddaje się je obróbce mokrej, czyli metodzie dominującej w świecie kawy. Ziarna kawowca obrabiane przy użyciu wody odznaczają się stosunkowo wyższą jakością w porównaniu z metodą suchą, ponieważ cały proces wymaga nieustannej, uważnej kontroli. Wtedy też usuwane są owoce uszkodzone, nadgnite, które nie powinny trafić do palarni.  

 

Kawa Gwatemala – co zawiera filiżanka tego napoju?

Wyobraź sobie, że bierzesz pierwszy łyk kawy, która uruchamia wszystkie Twoje kubki smakowe. Smak czarnego naparu jest niezwykle łagodny i zrównoważony. Przywodzi na myśl świeże orzechy włoskie i słodki, łagodny syrop klonowy. Do tego dochodzi wyczuwalna lekka kwasowość… Właśnie tak smakuje kawa Gwatemala SHB, jedna z najlepszych kaw świata! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto jej spróbować…  

 

Kup kawę z Gwatemali z naszej palarni – dlaczego warto?

  • Zamawiając kawę Gwatemala SHB z naszej palarni masz 100% pewność, że kawa jest świeżo palona. Wynika to faktu, że każdą kawę wypalamy na bieżąco małymi partiami, dzięki czemu nie trafia ona na magazyn.
  • Etap kompletowania zamówienia i wysyłka realizowane są najszybciej jak to możliwe. Wiemy, jak bardzo cenisz sobie sprawną i szybką dostawę.
  • Dążąc do jeszcze większej satysfakcji z dokonanych zakupów, oferujemy darmową dostawę przy zakupach powyżej 99 zł.
  • Promocje i rabaty – czyli coś, na co każdy „poluje”! Znajdziesz je także u nas. Szczegóły aktualnej promocji przedstawiamy poniżej.  

 

Promocja na kawę miesiąca – Gwatemala SHB w atrakcyjnej cenie

W marcu 2021 roku za kawę ziarnistą i mieloną Gwatemala SHB zapłacisz 25% mniej. Omawiana kawa dostępna jest w dwóch opcjach wagowych: 250 g i 1 kg.

Nie przegap okazji! Wykorzystaj kod rabatowy: Gwatemalskakawa w okienku podczas składania zamówienia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel