Genetyk kawy - jak nim zostać i dlaczego ma takie znaczenie?

2021-02-10
Genetyk kawy - jak nim zostać i dlaczego ma takie znaczenie?

Genetyk kawy - jak nim zostać i dlaczego ma takie znaczenie?

Czy wiesz, kim jest genetyk kawy? Pod tym zawodem kryje się nikt innych, jak specjalista od różnych gatunków... kawy, który zajmuje się pochodzeniem poszczególnych ziaren i badaniem ich zmieniających się właściwości. Jego praca jest szczególnie istotna w kontekście kreowania nowych smaków oraz określenia czynników wpływających na specyficzny walory konkretnych rodzajów tego wyjątkowego napoju.

Jak zostać genetykiem kawy?

Praca w tym zawodzie wymaga przede wszystkim wiedzy z zakresu biologii, zwłaszcza morfologii poszczególnych gatunków roślin. Eksperci zwracają uwagę na ich konkretne cechy, badając zasady ich dziedziczenia. Potrzebne z tego zakresu informacje są zawarte w indywidualnych kodach analizowanych odmian kawy. Specjalista bada każdy kod pod kątem kluczowych dla danego gatunku właściwości. Osoba na tym stanowisku nie pracuje samodzielnie – korzysta między innymi z wiedzy plantatorów, poznając tym samym kulturę uprawy kawy w konkretnym regionie. Dzięki temu jest w stanie dokonać analizy, czy i w jaki sposób konkretny wariant pielęgnacji roślin wpływa na walory smakowe.

Na czym polega praca genetyka kawy?

Profesja genetyka kawy zazwyczaj wiąże się z podróżami w miejsca, w których znajduje się plantacja analizowanego gatunku. Osoba na tym stanowisku musi współpracować z plantatorami, aby na podstawie uzyskanych informacji kontynuować własne badania. Genetyk kawy zajmuje się także dokładną analizą pozyskanych materiałów źródłowych i porównywaniem zdobytych wiadomości z aktualnym stanem uprawy. Ważne jest przede wszystkim badanie ziaren pochodzących z poszczególnych plantacji. Specjalista z tego zakresu powinien być przygotowany na konieczność pokonywania kolejnych odległości między miejscami upraw oraz czasochłonną pracę w samym laboratorium. Wielu genetyków pracuje w oparciu o opracowany przez siebie system, który stanowi dla nich miarodajną skalę porównawczą. Ich działalność sprowadza się do stopniowego określenia intensywności smaku, goryczy, specyfiki aromatu i wielu innych właściwości kawy ziarnistej.

Czym jest genetyka kawy?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem genetyki ziaren Twojego ulubionego napoju? Najprościej można określić, że dotyczy ona przekazywania konkretnych cech pomiędzy kolejnymi odmianami kawy. Osoba na stanowisku genetyka zajmuje się zatem badaniem dziedziczenia określonych właściwości, biorąc pod uwagę indywidualny kod genetyczny. Działania najczęściej sprowadzają się do analizowania tak zwanego mapowania genetycznego ziaren. W ramach przeprowadzanych badań specjalista bierze pod lupę szczegółowe umiejscowienie przekaźników konkretnych właściwości na chromosomach. Dzięki temu może stwierdzić, które gatunki kawy są do siebie zbliżone i jakie możliwości wiążą się z ich podobieństwem.

Jak powstają nowe odmiany kawy?

Doskonała znajomość genów poszczególnych odmian kawy pozwala na stworzenie zupełnie nowych modyfikacji ziaren. Wiedza genetyka jest niezbędna, aby prawidłowo połączyć ze sobą z pozoru różne gatunki, kierując się ich wspólnymi cechami zapisanymi w chromosomach. Specjalista wie, jakie drzewka można ze sobą skrzyżować, aby powstała całkowicie nowa odmiana. Dzięki temu znana do tej pory kawa ziarnista ma szansę na smakową i aromatyczną modyfikację. Genetyk nie pracuje sam w tworzeniu nowych gatunków – zazwyczaj pomaga mu zespół pasjonatów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w uprawie kawy.

Czym może zajmować się genetyk kawy?

Praca genetyka kawy nie sprowadza się wyłącznie do opracowywania specyfiki jej nowych odmian. Jego rolą jest również dbanie o jak najwyższą jakość pozyskiwanych ziaren. W przypadku mieszanek łączących w sobie różne gatunki powinien on wiedzieć, jakie zachować proporcje, aby uzyskać pożądany smak i aromat. Specjalista świetnie orientuje się w nowoczesnych technikach badawczych, które wykorzystuje między innymi do mapowania genów. Praca w tym zawodzie niewątpliwie wymaga cierpliwości, ponieważ dogłębne poznanie poszczególnych odmian kawy jest bardzo czasochłonne i wiąże się z koniecznością przeanalizowania wielu upraw. Dobry genetyk może zdecydować się na współpracę z renomowanymi producentami, dbając o jak najwyższą jakość oferowanych ziaren oraz starając się wzbogacać aktualną ofertę. Niewątpliwie sam zawód jest bardzo satysfakcjonujący i pomimo konieczności przeprowadzania wielu rutynowych czynności nie ma w nim miejsca na nudę. W tej profesji najlepiej odnajdują się prawdziwi pasjonaci, dla których smak i aromat kawy nie może być dziełem przypadku. Nierzadko opracowują oni własne metody genotypowania, stosując nowatorskie systemy do analizy. W ten sposób udaje im się scharakteryzować cechy pierwszych upraw wybranego gatunku kawy.

Przygodę z genetyką kawy możesz rozpocząć samodzielnie, starając się poznać najważniejsze cechy swoich ulubionych gatunków. Warto nawiązać współpracę z osobami interesującymi się tym tematem, które pomogą przyporządkować poszczególne odmiany ziaren do konkretnych rejonów upraw. W ten sposób uda Ci się zdobyć wiedzę niezbędną do dalszego zagłębiania się w tę tematykę.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel