Gdzie przechowywać kawę, by cieszyć się jej smakiem na dłużej?

2020-10-08
Gdzie przechowywać kawę, by cieszyć się jej smakiem na dłużej?

Kupujesz swoją ulubioną kawę w palarni kawy, ponieważ zależy Ci na jej niepowtarzalnym smaku i aromacie? Czy zdarzyło Ci się odnieść wrażenie, że po pewnym czasie zarówno jej smak, jak i aromat uległ zmianie? Krótko mówiąc, Twoja ulubiona kawa nie smakuje już tak samo jak na początku, a aromat jest jakby słabszy, ledwo wyczuwany. Znasz to? Problemem jest sposób, w jaki przechowujesz zakupioną kawę. Sprawdź, co robisz źle! 


Szkodliwe środowisko dla kawy

Na kawę ziarnistą i mieloną negatywnie działa kilka czynników zewnętrznych. Każdy z nas, kto codziennie pije czy to symboliczną filiżankę kawy, czy też 2-3 kubki bezwzględnie powinien wiedzieć, co nie służy kawie. Przede wszystkim wilgoć, nadmiar powietrza, wystawienie na promieniowanie słoneczne, a także zbyt wysoka lub niska temperatura. To właśnie te czynniki mogą mieć bezpośredni wpływ na smak i aromat Twojej  ulubionej kawy. Przejdźmy zatem do tego, gdzie powinniśmy tę kawę trzymać.

Idealna lokalizacja dla Twojej kawy w domu i biurze – wybierz mądrze

Sposób przechowywania kawy jest bardzo ważny. Właściwe środowisko dla kawy to miejsce suche, chłodne, zacienione, z dala od ekstremalnych temperatur. Takim miejscem jest na przykład szafka kuchenna. To jednak nie koniec obostrzeń dotyczących przechowywania kawy. Bardzo ważne jest to, aby pozostawić zakupioną kawę w oryginalnym opakowaniu. Masz w zwyczaju przesypywać ziarna kawy do szklanego, eleganckiego naczynia i traktować jako ozdobę? To duży błąd. Kawa zamknięta w takim naczyniu może i prezentuje się świetnie, ale na tym korzyści z takiego sposobu jej przechowywania się kończą. Możesz przechowywać kawę w szklanym pojemniku, pod warunkiem, że schowasz go do szafy, odcinając w ten sposób dopływ promieni słonecznych.
 
Co z kawą przesypaną do metalowego pojemnika? Taka kawa bardzo szybko traci swoje walory smakowe. Ujmując rzecz dosadniej, przechowywanie kawy w ten sposób zwyczajnie psuje jej smak! Metalowe pojemniki zalegają jeszcze w Twoich szafkach? Pozbądź się ich jak najszybciej lub wykorzystaj do innych celów.

 

Fabryczne opakowania kawy – zaufaj im 

Opakowania, w których otrzymujesz dobrej jakości kawę ziarnistą lub mieloną powinny być wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu uniemożliwiają przedostanie się powietrza do wnętrza produktu. Zwróć uwagę, że tego typu opakowanie zazwyczaj ma ciemny kolor i jest wyposażone w mikrozaworki. Tylko takie – oryginalne opakowanie jest w stanie właściwie zabezpieczyć kawę przed wszelkimi, destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi. Po każdym użyciu kawy wystarczy, że zwiniesz opakowanie (jego górną krawędź), usuwając przy okazji powietrze, a kolejno zepniesz materiał spinaczem biurowym lub tym do prania. 

 

Kawa przechowywana w lodówce – hit czy mit?

Istnieje pewna teoria, że kawę można przechowywać w lodówce lub co gorsza w zamrażalniku, co wydłuży jej czas przydatności. Jeżeli jeszcze nie dotarliście do tej „ciekawostki”, to nie szukajcie artykułów na ten temat, ponieważ to absurd. Kawa w sposób naturalny przyciąga wilgoć, której to w lodówce nie brakuje. Z łatwością absorbuje obce zapachy, dlatego nierzadko panie domu używają jej jako naturalny pochłaniacz wilgoci. W kontekście spożycia kawy oznacza to, iż kawa wyjęta z lodówki najprawdopodobniej będzie zawierać aromat tego, co znajdowało się w środku. Jeżeli w Twojej lodówce masz różnego rodzaju produkty typu kiełbasa, ryby itp. to ich aromaty z łatwością przedostaną się do kawy, a Ty poczujesz je w wypijanej kawie. Nie brzmi dobrze, prawda? A zatem zapamiętaj raz na zawsze – kawy nie trzymamy w lodówce.

Kupuj odpowiednią ilość kawy

Zdecydowanie dobrym nawykiem jest kupowanie rozsądnej ilości kawy. Jeżeli do tej pory kupowałeś dużą paczkę kawy, bo była na promocji lub po prostu tak wygodniej, to rozważ kupowanie małych paczek lub postaraj się dostosować ilość kawy do aktualnego zapotrzebowania. Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, gdy kupujesz kawę do pracy, z której korzystać będziesz tylko Ty. W takim przypadku zdecydowanie wybieraj mniejsze opakowania. To pozwoli na picie świeżej – pysznej i aromatycznej kawy, nie zaś tej otwartej przez kilka dobrych miesięcy.

Termin ważności kawy – ważny także w przypadku jej przechowywania

W kontekście właściwego przechowywania kawy warto wiedzieć co nieco o terminie ważności. Kawa jest produktem spożywczym, który można przechowywać dość długo. Większość palarni kaw definiuje termin przydatności do spożycia na okres 2 lat – w przypadku kawy ziarnistej. Na przestrzeni tego czasu możesz ją spokojnie zmielić, a kolejno zaparzyć. Pozostaje jednak pytanie, czy okres 2 lat gwarantuje, że zarówno smak i aromat kawy będzie wprost idealny i niemal taki sam jak przy pierwszym łyku kawy pochodzącej z tego opakowania? Otóż nie do końca. Powinniśmy wiedzieć, że kawa najlepiej smakuje od 3-4 dni po jej wypaleniu do około 4 tygodni. To pokazuje, że kawy nie powinniśmy przechowywać zbyt długo, ponieważ ta z biegiem czasu będzie zwyczajnie wietrzała, a to oznacza utratę i smaku, i aromatu. Podsumowując, małe opakowania kawy, które wystarczają na miesiąc, to rozsądna opcja, jeżeli zależy Ci na bogatych walorach smakowych i zapachowych.  

Najlepszy sposób na przechowywanie kawy – podsumowanie

Na temat przechowywania kawy powstało wiele mitów, którym jak się okazuje nie należy bezwzględnie ufać. Podstawowa wiedza w zakresie: negatywnych czynników mających wpływ na smak i aromat kawy, użycie szczelnych opakowań czy nieprzesadzona ilość kawy na półce są wystarczające, abyś codziennie mógł pić wybitną kawę.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel