Dlaczego arabika jest droższa niż robusta?

2016-11-07
Dlaczego arabika jest droższa niż robusta?Prawdziwa arabika to towar niemal ekskluzywny. Wytrawni kawosze doskonale wiedzą, że aby ziarna kawy - a więc i powstający z nich napar - smakowały naprawdę wyjątkowo, muszą być wysokiej jakości. A ta niestety kosztuje coraz więcej. Jak poznać prawdziwą arabikę wśród tak wielu rodzajów kaw dostępnych na rynku? I z czego wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty?

Spośród wszystkich odmian kawowca, zaledwie dwie z nich - arabika i robusta - prawie całkowicie zdominowały rynek kawy na świecie. Całkowicie zrozumiałe jest to w przypadku robusty - ma stosunkowo niewielkie wymagania podczas uprawy, rośnie na łatwo dostępnych obszarach (głównie w Ugandzie, Kamerunie i Wietnamie), jej krzewy rosną dosyć szybko i mają dużą wydajność podczas zbiorów. Z ziaren robusty otrzymuje się napar z dużą zawartością kofeiny (ok. 2-4%), o zdecydowanym, kwaskowatym i gorzkawym posmaku, z grubą cremą na powierzchni.

Natomiast w przypadku arabiki to smak kawy zdecydował o jej olbrzymiej popularności. Kawosze na całym świecie doceniają ją za łagodny harmonijny smak i wyraźny aromat z lekką kwaskowatością. Arabika zawiera stosunkowo niewiele kofeiny (ok. 1-2%). Niezwykłe walory ziaren arabiki wynikają ze specyfiki uprawy. Krzewy arabiki rosną na terenach wyżynnych głównie Brazylii, Kolumbii, Jawy oraz Afryki Równikowej, tam, gdzie gleby mają niskie pH, występują regularne opady, a temperatura oscyluje wokół 20°C. Krzewy tej odmiany kawowca mają dłuższy okres wegetacji (co przekłada się na ich niższą wydajność), a także są zdecydowanie bardziej podatne na choroby i szkodniki w porównaniu z roślinami robusty. Jednym słowem - arabika wymaga więcej troski, a otrzymane zbiory nie są tak duże jak w przypadku robusty. A to przekłada się na cenę, także na rodzimym rynku.

Skąd bierze się tak znacząca różnica w cenie kaw?

Przedział cenowy za kilogram kawy ziarnistej jest dosyć szeroki. Cena za kawę ze średniej półki wynosi od 30-35 do 70-100 zł. Skąd się bierze aż taka rozpiętość? Wynika ona przede wszystkim z procentowej zawartości ziaren arabiki w opakowaniu. Im jest jej więcej, tym cena za kilogram będzie wyższa. Za prawdziwą 100%-ową arabikę trzeba zapłacić przynajmniej 70-80 zł/kg. Gdy cena jest niższa, wówczas prawie na pewno mamy do czynienia z mieszanką arabiki i robusty. Większość tzw. "komercyjnych" kaw to właśnie mieszanki. Odpowiednio skomponowane pozwalają wydobyć z kawy to, co w niej najlepsze - ziarna robusty dają naparowi wysoką zawartość kofeiny oraz tak lubianą przez wielu piankę (cremę), a arabika odpowiada za łagodny smak i niesamowity aromat. Jednak tak dobrze skomponowane mieszanki to rzadkość, a ziarna robusty niekiedy są dodawane po prostu w celu obniżenia kosztów.

Jak w takim razie poznać 100%-ową arabikę? Odpowiedź jest prosta - kupować świeżo paloną kawę ze sprawdzonych źródeł lub dokładnie czytać etykiety na opakowaniach. Pierwszym wyznacznikiem jakości będzie cena za kilogram ziaren. Uczciwi producenci kawy podają procentowy udział ziaren arabiki i robusty w opakowaniu. Jeśli na etykiecie widnieje jedynie informacja o "kawie naturalnej 100%", wówczas tak naprawdę nie wiadomo, ziarna której z odmian znajdują się wewnątrz opakowania. I to już powinno wzbudzić pewne podejrzenia.


fot. by Christian Kadluba via flickr.com, creative common licence
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel