Czym słodzić kawę?

2016-11-02
Czym słodzić kawę?Na każdego przeciwnika słodzenia kawy znajdzie się tyle samo zwolenników słodkiego naparu. Czym słodzić kawę, aby było zdrowo i mało kalorycznie? Czy brązowy cukier jest dobrą alternatywą dla białego? Jak dobrać słodzik? I czy warto sięgnąć po fruktozę lub słodzić stewią?

Kawowi puryści są zdania, że słodzenie kawy jest bezwzględnie zabronione, ponieważ zmienia smak kawy i zakłóca delektowanie się jej naturalnymi walorami smakowymi i swoistym aromatem. Z kolei zwolennicy słodzenia twierdzą, że kawa bez cukru jest zbyt gorzka, aby w pełni docenić jej smak. Według nich kawa powinna być mocna, gorąca i słodka, wtedy czuć jej prawdziwą moc.

Walory smakowe słodzonej kawy są najważniejsze, jednak kaloryczność cukru jest szczególnie istotna dla osób, które chcą się odchudzać. Czarna kawa nie jest kaloryczna. Biały cukier to puste kalorie, a jeśli dodamy do kawy jeszcze mleko, śmietankę, czekoladę, słodkie przyprawy lub bitą śmietanę, wówczas zauważalnie wzrasta liczba kalorii w jednej filiżance. A zwykle na jednej kawie dziennie nie poprzestajemy.

Czym słodzić kawę, aby było zdrowo?

Biały cukier nie wpływa dobrze ani na nasze zdrowie, ani na urodę. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie gorzkiej kawy, polecamy zastąpienie białego cukru innymi substancjami słodzącymi. Oto kilka prawd i mitów na temat słodzenia kawy.

Brązowy cukier - niewiele różni się od swojego białego odpowiednika. Różnica polega na tym, że dodawana jest do niego melasa, czemu zawdzięcza brązowy kolor. Inny rodzaj brązowego cukru ? trzcinowy ? różni się rośliną, z której pochodzi (trzcina zamiast buraka cukrowego), jednak jego kaloryczność jest niewiele mniejsza od białego cukru. Mitem jest twierdzenie, że brązowy cukier jest dietetyczny.

Słodziki - są dwa rodzaje słodzików. Pierwsze z nich oparte są całkowicie na syntetycznych substancjach, takich jak: aspartam, sacharyna czy acesulfam K i są w zasadzie pozbawione kalorii. Jest to duża zaleta dla diabetyków, dodatkowo nie mają właściwości próchnicotwórczych. Dają słodki smak, jednak są produktami syntezy chemicznej, dlatego słodycz może być odczuwana przez niektórych jako "sztuczna". Drugi typ to słodziki półsyntetyczne, których skład oparty jest na substancjach słodzących pochodzenia roślinnego, np.: mannitol, ksylitol, sorbitol. Smakują podobnie do "zwykłego" cukru, a ich kaloryczność jest mniej więcej o połowę mniejsza od białego cukru.

Fruktoza - to prosty cukier występujący naturalnie w owocach, ma niski indeks glikemiczny, więc nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ma tyle samo kalorii, co biały cukier, ale bardzo intensywny słodki smak. Dlatego powinno się go mniej używać do słodzenia. Jest jedno "ale" - zbyt intensywne dostarczanie organizmowi fruktozy skutkuje gromadzeniem się nadprogramowej tkanki tłuszczowej, czyli mówiąc prościej powstawaniem nadwagi. Z tego względu białego cukru nie można całkowicie zastąpić fruktozą.

Stewia - to wyciąg z południowoamerykańskiej rośliny, może być dodawana do kawy w postaci płynnej, pudru lub tabletek. Jest bardzo słodka - około 400-krotnie słodsza od cukru, jedna kropla wystarczy do osłodzenia całej filiżanki kawy.

Syropy do kawy - specjalnie przeznaczone do słodzenia lub "jako syropy smakowe"  także do urozmaicania aromatu kawy. Kilka kropel wystarczy, aby dodać kawie słodyczy. Opcja polecana szczególnie do zimnych napojów kawowych, w których cukier trudno się rozpuszcza.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel