Czy można pić kawę w ciąży?

2020-11-23
Czy można pić kawę w ciąży?

Na linii kawa – ciąża powstało już wiele mitów… Wiele kobiet spodziewających się dziecka wciąż zastanawia się, czy kawa w ciąży jest dozwolona. Nurtuje je, czy spożycie kawy nie wpłynie negatywnie na rozwój płodu. A jeśli można ją pić, to jaka dawka kofeiny jest bezpieczna? Nie ulega wątpliwości, że każda przyszła mama powinna wiedzieć, co może się znaleźć w jej codziennym menu. Wobec tego konieczne staje się rzetelne wyjaśnienie wpływu kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu.  

 

Ciąża – wyjątkowy i wymagający czas w życiu kobiety

Kobiety spodziewające się dziecka muszą w tym szczególnym czasie zmodyfikować wiele dotychczasowych nawyków żywieniowych. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy przyszła mama odczuwa senność w pierwszym trymestrze. Jednakże zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój stają się priorytetem, dlatego w kwestiach spożywanych produktów należy pozostać rygorystycznym.

Artykułami spożywczymi, które bezwzględnie należy odrzucić na okres 9 miesięcy jest alkohol i papierosy. Czy kolejnym produktem jest kawa? Dlaczego kobiety ciężarne miałyby to robić, jeśli kawa wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy przeciwnowotworowe? Nie zapominajmy o substancji aktywnej, jaką jest kofeina, ponieważ w tym wszystkim to właśnie o nią chodzi... 

 

Kawa w ciąży – zabroniona czy nie?

Kawa w ciąży jest dozwolona, mimo, że kiedyś kategorycznie zabraniano jej picia. Wynikało to oczywiście z faktu, że kawa zawiera kofeinę, a jej nadmiar nie jest zdrowy dla kobiet, które spodziewają się potomstwa. 

Przeprowadzono już wiele badań naukowych, które dowiodły, że nadużywanie kawy w ciąży nie jest obojętne dla rozwoju płodu. Zastanówmy się jednak co oznacza nadużywanie kawy? Jakiej granicy nie mogą przekroczyć kobiety w ciąży, by nie wystawiać dziecka na niebezpieczeństwo?

Zdaniem ekspertów maksymalna dzienna dawka kofeiny powinna wynosić 200 mg. Oznacza to, że kobieta w ciąży może wypić nawet dwie, trzy kawy dziennie, pamiętając o tym, aby były one niezbyt mocne.

Co ważne, przy tej ilości kaw kobieta musi już odrzucić inne napoje, które posiadają kofeinę. Takimi  produktami jest na przykład herbata, cola, kakao czy napoje energetyczne. To pokazuje, że choć w czasie oczekiwania na pojawienie się dziecka kobieta może wypić nawet trzy słabe kawy dziennie, to w praktyce zazwyczaj tak nie jest. Już sama filiżanka herbaty, która z reguły towarzyszy nam podczas śniadania, niejako „odbiera” możliwość sięgnięcia po kawę w ilości maksymalnej (wspomniane 2-3 kawy dziennie). Decydując się na klasyczną czarną kawę, za każdym razem należy uwzględnić, jaka ilość kofeiny została w danym dniu dostarczona do organizmu kobiety w ciąży.  

 

Co za dużo to niezdrowo – z czym wiąże się spożywanie większej ilości kawy w ciąży?

Natura wyposażyła kobiety w cenny mechanizm, dzięki któremu starają się one chronić swoje dziecko przed wszelkimi niebezpieczeństwami, w tym substancjami szkodliwymi. Toteż w oczekiwaniu na pojawienie się dziecka, kobiety, które do tej pory nie wyobrażały sobie dnia bez jednej, dwóch czy też trzech filiżanek kawy, nagle ograniczają ją do minimum, a nierzadko rezygnują z niej całkowicie. Dlaczego?

Zadaniem kofeiny zwartej w kawie jest pobudzenie. Nie tylko kobieta, która spożywa kawę, będąc w ciąży, odczuwa ten efekt. Kofeina oddziałuje także na dziecko, które kobieta nosi pod sercem. W efekcie przyszła mama może stać się nerwowa, odczuwać niepokój, a nawet cierpieć na bezsenność. Dziecko z kolei narażone jest na niepotrzebny stres, może być niedostatecznie odżywione – co nie pozostaje bez znaczenia dla jego prawidłowego rozwoju.

Należy również wspomnieć o obserwacjach naukowców, zgodnie z którymi picie kawy w ciąży, a dokładniej dostarczanie do organizmu kofeiny, może odpowiadać za niską masę urodzeniową dziecka.

Trzeba wiedzieć, że kofeina utrudnia prawidłowe przyswajanie żelaza, wypłukuje z organizmu wapń i magnez, o których właściwy poziom kobiety ciężarne muszą dbać. Następstwem picia kawy w ciąży są także częstsze wizyty w toalecie, ponieważ kawa działa moczopędnie. Ponadto może ona powodować dolegliwości ze strony żołądka i jelit, a nawet potęgować zgagę.  

 

Napoje w ciąży – czy kawa bezkofeinowa to dobre rozwiązanie?

W okresie ciąży kobiety powinny wybierać kawę bezkofeinową, zbożową lub zieloną herbatę.

Jeśli chodzi o klasyczną czarną kawę, nie zaleca się spożywania tej przygotowanej po turecku oraz instant (rozpuszczalnej). Kawa mielona zalewana wrzątkiem zawiera najwięcej kofeiny i szkodliwych substancji. O wiele lepszy wybór stanowi kawa z ekspresu, świeżo mielona. Warto dodać do niej mleka, oczywiście według własnego uznania – to pozwoli dostarczyć do organizmu kobiety będącej w ciąży dodatkową dawkę wapnia, a także zmniejszyć kwasotwórcze działanie kofeiny.

Nie ulega wątpliwości, że kawa bezkofeinowa staje się dla kobiet w ciąży najbardziej interesującym produktem. To dzięki niej przyszłe mamy nie muszą rezygnować z kawy, ani martwić się wpływem kofeiny na przebieg ciąży.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości kawy lub zielonej herbaty liściastej, to zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. Postaw na sprawdzone, bezpieczne produkty.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel