Chcesz schudnąć? – Pij zieloną kawę!

2016-11-07
Chcesz schudnąć? – Pij zieloną kawę!Zrzucenie zbędnych kilogramów to trudne wyzwanie - wymaga czasu i wytrwałości. Istnieje jednak kilka sposobów, aby wspomóc organizm w powrocie do prawidłowej wagi. Jednym z nich jest picie zielonej kawy. Na czym polega jej działanie? I jak wpływa na proces odchudzania?

Sposobów odchudzania jest tyle, ile osób, które podejmowały się tego wyzwania. A które z nich są skuteczne? Które pozwalają na zrzucenie nadwagi bez obawy o efekt jo-jo? Aby na stałe powrócić do prawidłowej wagi, należy wyrobić sobie pewne nawyki żywieniowe: codziennie jeść śniadania, spożywać 4-5 niewielkie posiłki dziennie, nie podjadać, wyeliminować kaloryczną i wysoko przetworzoną żywność, kolację jeść najpóźniej na dwie godziny przed snem, do codziennego jadłospisu wprowadzić kilka porcji owoców i warzyw oraz pić przynajmniej 1,5 - 2 litry zdrowych płynów (niegazowana woda mineralna, świeże soki owocowe i warzywne, napary ziołowe). Jednym słowem - skuteczne odchudzanie to zdrowa dieta z ograniczeniem kaloryczności spożywanych posiłków, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych jednocześnie mobilizując go do sięgnięcia do rezerw z tkanki tłuszczowej. Istnieją sposoby, które wspomagają ten proces - jednym z nich jest picie zielonej kawy.

Jak zielona kawa przyspiesza odchudzanie?

Mimo, że kawa kojarzy się najczęściej z ciemnym i mocnym naparem, o swoistym smaku i aromacie, który pobudza i dodaje energii, to coraz więcej osób przekonuje się do picia zielonej kawy. To nic innego jak napar z całych lub mielonych ziaren kawowych, które nie zostały poddane procesowi palenia. Ma zielonkawy, nieco słomkowy kolor, a w smaku jest nieco kwaskowaty i cierpki. Nie spodziewajmy się także aromatu charakterystycznego dla czarnej kawy - zielona kawa smakuje inaczej, co może stanowić ciekawe urozmaicenie dla osób szukających alternatywy dla "małej czarnej".

Tajemnica zielonej kawy i jej wpływ na proces odchudzania mają związek z substancjami aktywnymi zawartymi w zielonych ziarnach. Najważniejszym jest kwas chlorogenowy (ACG), który spowalnia tempo wchłaniania i przyswajania węglowodanów w organizmie, co go mobilizuje do zużywania tkanki tłuszczowej. W ten sposób zielona kawa odchudzająca reguluje gospodarkę cukrową w organizmie, co ma pośredni wpływ na zmniejszenie wagi. Ponadto kwas chlorogenowy posiada inne dobroczynne właściwości - jako silny antyoksydant pełni ważną rolę w profilaktyce nowotworowej oraz stymuluje procesy regeneracyjne wątroby. W niektórych naukowych źródłach można także znaleźć informacje o bakteriobójczych właściwościach naparu z zielonych ziaren kawowca.

Warto jednak zaznaczyć, że picie zielonej kawy może jedynie wspomóc proces powrotu do prawidłowej wagi. Podstawą zdrowego odchudzania są odpowiednio skomponowana, zróżnicowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Kuracja zieloną kawą może wyłącznie przyspieszyć zrzucenie nadwagi. I w tym celu warto sięgnąć po napary lub preparaty z ekstraktem z zielonych ziaren kawowca.


header fot. by Jayson Leow via flickr.com, creative common licence
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel