Barista - wymarzony zawód dla kawosza

2018-02-22
Barista - wymarzony zawód dla kawoszaKawa od długiego już czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Ekspresy do przyrządzania tego napoju to coraz nowocześniejsze urządzenia, pozwalające na szybkie przygotowanie czarnego naparu. Na sklepowych półkach znajdziemy zaś różnego typu produkty kawowe, mające ułatwić nam życie i zadowolić nasze gusta. Nic dziwnego zatem, że wyodrębnił się zawód osoby, która zajmuje się profesjonalnym przygotowywaniem kawy – barista.

Kim jest barista?

Barista to nie tylko osoba, która kawę parzy. Od baristy oczekuje się znajomości gatunków kawy, umiejętności jej odpowiedniego przygotowania (zmielenia, przygotowania ekspresu i jego odpowiedniej konserwacji, czuwania nad procesem powstawania napoju) i estetycznego podania. Najlepsi swoją wiedzę zdobywają latami, biorą udział w konkursach, także na poziomie międzynarodowym, a do tego wymagane są zaangażowanie i pasja, gdyż przyrządzanie kawy – jak każdą umiejętność – trzeba ćwiczyć, a pochłania to czas.

Jak zostać baristą?

Nie ma jednej drogi wejścia do tego zawodu, ale nawet zaczynając od zera, mamy szansę zdobycia cenionych umiejętności, które powinien posiadać dobry barista. Kurs to jedna z opcji, by poszerzyć swoją wiedzę. W internecie znajdziemy propozycje szkoleń dla osób, które chciałyby zostać znawcami kawy. Możemy też zatrudnić się w kawiarni i stopniowo, najlepiej pod okiem specjalisty, wyuczyć się wszystkiego, co w tym zawodzie jest cenione. Zostaje także możliwość, by zrobić samemu sobie szkolenie. Barista może być samoukiem. Powinniśmy wówczas sami studiować wiedzę dostępną w książkach i przede wszystkim w internecie, zaglądać na blogi pasjonatów kawy, a także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli się ćwiczyć w zaparzaniu aromatycznego napoju dla siebie i swoich bliskich. Swoje obeznanie w temacie powinniśmy też podpierać degustacją tego, co przygotowują inni. Możemy odwiedzać nasze sprawdzone kawiarnie albo brać udział w wydarzeniach, podczas których degustowana jest kawa. Będziemy zaskoczeni, ile różnych aromatów zaczniemy rozróżniać w tym napoju, co przełoży się również na naszą wrażliwość i umiejętności w przygotowywaniu smacznej kawy.

W staniu się baristą może nam pomóc również zmysł artystyczny. Piękne i oryginalne wzory cieszą i przyciągają klientów. Dekorowanie kawy ma nawet swoją specjalną nazwę – latte art. Cząstka „art” sugeruje, że to naprawdę kunszt, a „latte” podpowiada, czym przygotowuje się małe dzieła sztuki na powierzchni kawy. Barista musi więc posiadać znajomość również dodatków do kawy, czyli zdawać sobie sprawę między innymi z istnienia rodzajów mleka i wiedzieć, jak je połączyć w odpowiednich proporcjach z czarnym napojem. Sposób podania również jest istotny. Odpowiednie dobranie naczynia i łyżeczki może się wydawać banałem, a jednak klienci zwracają na to uwagę i czują się zlekceważeni, jeśli kawa zostanie im zaserwowana niechlujnie i w nieestetyczny sposób.

Barista – zarobki w kawowej branży

Polska jest uważana za kraj coraz bardziej świadomej konsumpcji kawy, co przekłada się na to, że dobrzy bariści zaczynają być cenieni. Nie oznacza to jednak, że praca w tej branży przyniesie łatwe i szybkie zarobki. Od czego może zależeć pensja baristy? Przede wszystkim od kompetencji. Musimy się liczyć z nieustannym ich podnoszeniem, dlatego właśnie jest to praca dla prawdziwych pasjonatów. Liczy się także wielkość firmy, w której znajdziemy zatrudnienie, a także nasze doświadczenie czy nawet miasto, gdzie będziemy pracować. W niektórych miejscach barista może jednak liczyć na dodatkowe uznanie w postaci napiwków.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixelpixel