Aromatyczna kawa sposobem na idealny początek dnia?

2016-11-03
Aromatyczna kawa sposobem na idealny początek dnia?Kawa gości na europejskich stołach od momentu, gdy sprowadzili ją na nasz kontynent z Ameryki pierwsi konkwistadorzy. Początkowo pito ją "dla zdrowotności" jedynie w arystokratycznych kręgach. Dość szybko, podobnie jak czekolada, stała się synonimem wyrafinowania i luksusu. Dziś dla wielu osób jest równoznacznikiem dobrze rozpoczętego dnia, a jej zapach stawia na nogi nawet największych śpiochów. Kawa jest napojem, który niesie ze sobą sporo skojarzeń: pobudzenia i kreatywności, sympatycznych spotkań w gronie znajomych, weekendowych pobudek i leżenia z filiżanką w pościeli.

Kawa, jako część stylu życia?

Obecnie kawa stała się wyznacznikiem pewnego stylu życia. Jest to wspaniały środek, nie tylko jako smakowity napój, uzupełniający śniadanie, ale także poprawiający naszą efektywność i produktywność w pracy. Kawa pozwala się dobudzić, sprawić, by łatwiej nam zbierało się myśli a lekkie, poranne rozleniwienie zastąpiła energia do działania.

O tym, że kawa stała się swego rodzaju ważnym, porannym rytuałem przekonać może coraz większa waga, jaką przykładamy do jej parzenia. O ile kiedyś w Polsce zwracało się na to mniejszą uwagę, a jeszcze kilka dekad temu dominowała wszędzie czarna, parzona wrzątkiem kawa, to dziś już większość z nas zna różnicę pomiędzy małym espresso a cappuccino lub caffe latte. Co więcej, coraz większą uwagę zwracamy na rodzaj kawy. Dla wielu z nas poznawanie nowych mieszanek, gatunków, kupowanie kawy ziarnistej i jej własnoręczne mielenie stało się rodzajem kulinarnej, czy też raczej smakowej, podróży.

Kawiarniane rytuały

Bez względu na to, czy poranną kawę popijamy przy stole w kuchni, w kawiarence w centrum miasta czy też przy biurku w pracy - kawa w pewien sposób kojarzy się z wzorcem zachowań. Jej zapach automatycznie sprawia, że stajemy się bardziej zrelaksowani. Lekko cierpki aromat zachęca na chwilę do odłożenia wszystkiego na bok, przeczytania artykułu w gazecie, zerknięcia w okno lub po prostu zanurzenia się na chwilę w krainę marzeń. I choć najczęściej ten stan trwa zaledwie kilka minut, to jednak ma w sobie coś magicznego. Nic więc dziwnego, że tak trudno nam się oprzeć myśli o czarnym napoju z samego rana. Tym bardziej, że jak wykazały badania, kawa pozytywnie wpływa na nasz nastrój i przyczynia się do produkcji endorfin - hormonów szczęścia. A im wyższej jakości ziarna, tym jej działanie lepsze, jak te, które oferuje nasz sklep z kawą.

Spotkajmy się przy kawie

Kawa jest elementem także innej części naszego życia. Filiżanki lub kubki z tym czarnym napojem towarzyszą całej towarzyskiej sferze naszej egzystencji. Pijemy kawę na uroczystych spotkaniach z rodziną, plotkujemy przy niej z przyjaciółmi, omawiamy strategie na zebraniach lub po prostu sączymy, patrząc w oczy drugiej połówce. Jak pokazały sondaże - na towarzyskie okazje kawa jest najchętniej wybieranym napojem, pokonała nawet tradycyjną herbatę.

A z czym Tobie kojarzy się kawa? Jakie otoczenie, ludzie, sytuacje pojawiają Ci się przed oczami, gdy zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie, że czujesz jej zapach i masz jej smak w ustach?
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel