Arabika – najlepsze ziarna z całego świata

2016-11-07
Arabika – najlepsze ziarna z całego świataDlaczego spośród wszystkich rodzajów kawy w CafeBorówka proponujemy prawie wyłącznie Arabikę? Mimo, że jest wymagająca i trudna w uprawie, a oprócz tego stosunkowo droga? Bo jest najlepsza, bo prawdziwa arabika to produkt niemal ekskluzywny. Bo z wysokiej jakości ziaren z Etiopii, Gwatemali lub Kostaryki powstaje niezwykła kawa o wspaniałym aromacie. Bo chcemy, abyście cieszyli się jej smakiem razem z nami.

Każdego dnia na całym świecie miliony ludzi piją kawę. Sięgają po nią przede wszystkim ze względu na jej walory smakowe i właściwości pobudzające. Ale nie tylko - z kawą kojarzy się pewien styl życia. Towarzyskie spotkania przy filiżance kawy to element kultury, to sposób na spędzanie wolnego czasu poświęconego rozmowom z bliskimi osobami. Aromatyczna i gorąca kawa kojarzy się ze spokojnym porankiem, kiedy każdy z nas może mieć chwilę dla siebie. To dobry początek intensywnego dnia pełnego zadań i obowiązków, czasami to jedyny moment spokoju. Dlatego warto celebrować te chwile i spędzić je w towarzystwie naprawdę dobrej kawy.

Najważniejsze są ziarna

Do przygotowania filiżanki idealnej kawy potrzebne są przede wszystkim wysokiej jakości ziarna, zebrane z krzewów najlepszych odmian kawowca, odpowiednio wypalone i zaparzone w taki sposób, który wydobędzie z nich wyjątkowe walory smakowe. Wytrawni kawosze doskonale zdają sobie sprawę, że umiejętne przygotowanie naparu kawowego pozwoli na uchwycenie swoistych nut smakowych i uwolnienie niezwykłego aromatu kawy, jednak kluczowe w tym procesie jest pochodzenie i wysoka jakość ziaren. W CafeBorówka wiemy, które owoce kawowca są najlepsze. Dlatego stawiamy na Arabikę i najlepsze ziarna sprowadzamy z najdalszych zakątków świata.

Arabika - królowa wśród kaw

Arabika to jedna z dwóch (obok Robusty) najpopularniejszych odmian kawy na świecie. Powszechnie doceniana jest za łagodny harmonijny smak, wyraźne nuty smakowe oraz lekką kwasowość. Charakterystyczny dla większość ziaren Arabiki jest słodkawy posmak, przywodzący na myśl karmel, orzechy, miód lub czekoladę. W naparze można wyczuć też nuty owoców leśnych, cytrusów, syropu klonowego (np. ziarna z Gwatemali, dzięki uprawie krzewów na żyznej wulkanicznej glebie), prażonych migdałów (np. ziarna z Kostaryki zbierane z upraw powyżej 1500 m n.p.m.) czy przypraw korzennych.

Dzięki swoim wyjątkowym walorom smakowym Arabika uznawana jest za najlepszą odmianę kawy na świecie. A te niezwykłe właściwości ziaren wynikają ze specyfiki uprawy. Krzewy Arabiki rosną na wyżynach (tereny na wysokości 1500-2000 m n.p.m.) Brazylii, Afryki Równikowej, Ameryki Środkowej, Kolumbii czy Jawy. Krzewy tej odmiany są bardzo wymagające ? do optymalnego wzrostu potrzebują temperatury około 20°C, regularnych opadów, czystej gleby i umiarkowanego nasłonecznienia. Mają stosunkowo długi okres wegetacji i są podatne na choroby i szkodniki. Arabika wymaga troski, jednak plon otrzymany z takich wysokogórskich plantacji całkowicie rekompensuje trud włożony w jej uprawę.

W Cafe Borówka wiemy, jak podczas prażenia wydobyć z tych wyjątkowych ziaren to, co najlepsze. A dla Was pozostawiamy wybór, która Arabika stanie się tą ulubioną.


fot. by Stirling Noyes via flickr.com, creative common licence
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel