8 naukowych dowodów na to, że kawa posiada pro zdrowotne właściwości

2018-05-02
8 naukowych dowodów na to, że kawa posiada pro zdrowotne właściwościKawa należy do tych pyszności, które w powszechnej spożywane w dużej ilości mogą być szkodliwe. Choć lista negatywnego działania jest dość spora, warto dowiedzieć się, jakie zdrowotne właściwości posiada kawa. Jest ich naprawdę sporo, a poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych.

1. Kawa wspomaga redukcję tłuszczu
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego większość suplementów wspomagających odchudzanie zawiera w swoim składzie kofeinę? Ponieważ jest to jeden z nielicznych składników pochodzenia naturalnego, który naprawdę działa na spalanie tkanki tłuszczowej. Kawa przyspiesza przemianę materii, a tym samym jest skutecznym reduktorem wagi. Oczywiście jeśli kawa ma wpływać dobroczynnie na spadek wagi, musi być podawana sauté, czyli bez dodatku śmietanki czy cukru. Dobrze jest również wybierać kawę ziarnistą dobrego gatunku.

2. Kawa poprawia krążenie krwi
Picie kawy może zwiększyć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. To sprawia, że wszystkie komórki w organizmie są lepiej dotlenione, a dzięki temu nasze ciało posiada lepszą kondycję i większą wydolność. Dzięki temu zwiększamy swoją wytrzymałość w czasie treningów.

3. Kawa zmniejsza ból mięśni
Kawa sprawia, że po treningu odczuwa się mniejsze zmęczenie i mniejszy ból mięśni. Jak się bowiem okazuje, spożywanie 2-3 filiżanek kawy dziennie potrafi zmniejszyć bolesność mięśni nawet o połowę. Jak się okazuje takich efektów nie osiąga się stosując podstawowe leki przeciwbólowe.

4. Kawa jest źródłem antyoksydantów
Do zalet picia kawy zalicza się jej niewątpliwe działanie jako antyoksydantu. W niepalonych ziarnach kawy znajduje się ponad tysiąc różnych przeciwutleniaczy, które niwelują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu i występowanie wielu chorób.

5. Kawa zmniejsza ryzyko depresji
Kto lubi mieć dobry nastrój powinien pić kawę! Jak wskazują badania, już jedna filiżanka kawy podnosi poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Pewną ciekawostką może być, że osoby lubujące się w espresso są znacznie mniej zagrożone zapadnięciem w depresję.

6. Kawa doskonale wpływa na kondycję wątroby
Regularne spożywanie kawy działa dobroczynnie na stan wątroby – ochrania ją przed nowotworami, a także zapobiega jej marskości oraz ryzyko zachorowania na zapalenie lub stłuszczenie tego narządu. Działa tu prosty mechanizm – im więcej kawy, tym więcej produkowanych jest enzymów ochraniających wątrobę.

7. Kawa ochrania przed chorobą Parkinsona
Choroba Parkinsona jest schorzeniem układu nerwowego – choroba ujawnia się w późnym stadium życia. Badania naukowców dowiodły, że regularne picie kawy zawierającej duże ilości kofeiny opóźnia wystąpienie choroby Parkinsona, a także zmniejsza ryzyko jej wystąpienia uosób nieobciążonych genetycznie.

8. Kawa stanowi ważne źródło substancji odżywczych
W ziarnach kawy znaleźć można witaminy B2, B3, B5, mangan, potas i magnez. Te składniki powodują, że nasz organizm może funkcjonować poprawnie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixelpixel