5 mitów o kawie

2016-11-03
5 mitów o kawiePrzez wieki powszechnego picia kawy narosło wiele mitów na jej temat. Czy kawa uzależnia, czy tuczy i czy naprawdę szkodzi zdrowiu? Czy kofeina jest tylko w kawie i czy kobiety w ciąży w ogóle powinny po nią sięgać? Obalamy pięć najpopularniejszych mitów o kawie.

MIT: Kawa uzależnia

Picie kawy stało się nawykiem, ale nie klasyfikuje się jako uzależnienie. Pijemy ją, bo lubimy kiedy o poranku pobudza nas do życia i dodaje energii. Uzależnienie natomiast ma związek z przyzwyczajeniem organizmu do określonej dawki, co skutkuje stałym jej zwiększaniem. Nie dzieje się tak w przypadku kawy. Można się też bez niej obejść, zaprzestanie picia nie wywołuje charakterystycznych objawów "ostawienia". Gdy piliśmy po kilka filiżanek dziennie, przez kilka pierwszych dni po rezygnacji z kawy możemy odczuwać senność i ból głowy, jednak i te objawy szybko mijają.

MIT: Kofeina jest tylko w kawie

Nieprawda, to substancja chemiczna o działaniu pobudzającym i stymulującym ośrodkowy układ nerwowy, która występuje w wielu roślinach, często pod innymi nazwami. Wbrew pozorom kawa zawiera stosunkowo mało kofeiny w porównaniu z innymi jej źródłami, a i to zależy od gatunku kawy. Najwięcej kofeiny ma guarana (ok. 5%), następna w kolejności jest herbata (ok. 3-5% kofeiny, określanej jako teina) i liście mate (ok. 3%), a dopiero potem kawa (od 0,6 do 2,8%). Niewielkie ilości kofeiny są także w kakao i czekoladzie.

MIT: Kawa w ciąży jest zakazana

Niekoniecznie, lepiej oczywiście unikać w ciąży wszelkich substancji pobudzających, jednak spożywanie niewielkich jej ilości jest bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jedna filiżanka słabej kawy dziennie jest dopuszczalna, warto jednak jej picie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Niekiedy pojawiają się także opinie, że picie kawy zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Nie ma naukowych dowodów potwierdzających tę teorię, jednak nadmiar kawy może być szkodliwy dla organizmu, co może mieć także wpływ na szansę poczęcia.

MIT: Picie kawy szkodzi zdrowiu

Każda substancja przyjmowana w nadmiarze jest szkodliwa. Jednak przy zachowaniu zdrowego umiaru - kawa może nawet korzystnie wpływać na zdrowie. Trudno mówić o określonym progu, bo dla jednych jedna filiżanka kawy dziennie będzie wystarczająca, z kolei inni wypijając cztery filiżanki wcale nie odczuwają jej skutków. Umiarkowane ilości kawy pobudzają organizm, podnoszą nieznacznie ciśnienie tętnicze, działają stymulująco na układ nerwowy i moczowy. Ponadto kawa zawiera w swoim składzie szereg antyoksydantów - związków chemicznych, które mają zdolność "zmiatania" wolnych rodników, co zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym nowotworowych.

MIT: Kawa tuczy

Nic bardziej mylnego. Filiżanka naparu czarnej kawy (ok. 250 ml) zawiera jedynie 5 kcal. To wszelkie dodatki do kawy mogą sprzyjać gromadzeniu się nadprogramowych kilogramów. Mleko, cukier, bita śmietana, czekolada, syropy smakowe i inne dodatki to już spora porcja kalorii i osoby dbające o wagę powinny o tym pamiętać.


fot. by Enric Juvé via flickr.com, creative common licence
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixelpixel