2021-02-26

Najlepsza kawa ziarnista, czyli… jaka? Podpowiadamy, jak dobrać kawę do ekspresu

Kawowy aromat ogarnął Polskę. Rodacy coraz rzadziej piją już „czarną z fusami”, znaną z poprzedniej epoki. Otwieramy się na nowe doznania, szukamy kolejnych nut smakowych i zapachowych, w tworzeniu których pomaga często ekspres. W tym tekście podpowiadamy, jaka jest najlepsza kawa ziarnista i w jaki sposób dobrać ulubioną kawę do ekspresu!

Na początek porada dla osób, które nie posiadają jeszcze ekspresu do kawy. Wybierając model, zwróć uwagę na kawę, którą poleca do niej producent. Dobierz sprzęt tak, aby Twoja ulubiona kawa mogła być w nim zaparzana. Zwykle kawa ziarnista pasuje do ekspresu, ale niektóre młynki nie radzą sobie z twardszymi czy większymi odmianami!

Zapach od pierwszego otwarcia paczki!

Profesjonalni bariści zwracają uwagę na zapach kawy już po otwarciu paczki. Powinien być łagodny, ale jednocześnie intensywny. Zwróć uwagę na to, żeby kawa ziarnista oczarowała Cię zapachem już od pierwszego kontaktu. Odpowiedni zapach ziaren, przekłada się później na zapach zmielonego napoju, ale również na jego smak.

Oczywiście, kawa po przejściu przez ekspres również powinna czarować Cię zapachem. Pamiętaj, że tylko najlepsze kawy ziarniste charakteryzują się intensywnym, kawowym aromatem, który często unosi się przez dłuższy czas.

Smak to ważny aspekt

Kawa ziarnista, którą wsypujesz do swojego ekspresu powinna mieć szlachetny smak. Przecież nie po to kupujesz ekspres, aby pić tę samą kawę, którą dotychczas zalewałaś lub zalewałeś wodą. Parzony w sprzęcie napój powinien pobudzać kubki smakowe. Przez wiele lat picia „fusiastej”, kawa kojarzy nam się z wyjątkowo gorzkim smakiem. To wielki błąd!

Gorycz kawy zależy od jej przepalenia. Bardzo często kawę mieloną zalewaliśmy bezpośrednio wrzącą wodą. W ten sposób ziarenka (już zmielone) były mocno przepalane i ulatniał się gorzki, nieprzyjemny smak. Skutek? Kilka łyżeczek cukru i z czystej kawy nie zostawało praktycznie nic. W przypadku kawy do ekspresu powinno być zupełnie inaczej.  

Dobra kawa ziarnista, która przejdzie przez poprawne parzenie w ekspresie jest lekko słodka. Dzięki temu uwalnia wszystkie walory smakowe i nie wymaga dodawania cukru, aby pić ją z przyjemnością. Picie kawy powinno sprawiać Ci przyjemność bez dodawania czegokolwiek – wtedy możesz mieć pewność, że kawa, którą kupujesz jest dobra!

Który typ jest najlepszy?

Pierwszy krok po zakupie ekspresu polega na wybraniu odpowiedniej kawy ziarnistej. Klienci stają przed trzema popularnymi rodzajami tego niezwykłego napoju - arabica, robusta czy liberica? Każdy z rodzajów kawy ma inne walory smakowe, konsystencję i cenę.

W opinii zdecydowanej większości baristów, za najlepszą kawę na świecie uznaje się pełną arabicę. Pełna oznacza, że nie ma żadnych dodatkowych domieszek. Dlaczego jest tak ceniona? Ziarna tej kawy sprawiają, że konsystencja napoju jest bardziej oleista, a smak wyraźniejszy.

Najlepsza kawa do ekspresu powinna odpowiadać również Twoim oczekiwaniom. Jeżeli szukasz kawy, która będzie intensywna i pobudzi Cię do działania, dobrze jest zainwestować w produkt z południa Włoch. Ziarna zawierają więcej robusty (odmiany kawy afrykańskiej, którą hoduje się również w Europie), co z kolei przekłada się na smak i ilość kofeiny. Mieszanki z północy Włoch są natomiast delikatniejsze.

Zachęcamy do testowania!

Początek przygody z ekspresem powinien być dla Ciebie okazją do testów. Sprawdzaj różne smaki i kawy. W naszej ofercie znajdziesz zarówno ziarna europejskie, jak i pochodzące z najdalszych zakątków globu, takich jak Salwador, Brazylia, Kolumbia, Nikaragua czy Peru. Pamiętaj, że picie kawy powinno być dla Ciebie czystą przyjemnością – wręcz rytuałem. Tylko dobrze dobrany smak pozwoli Ci cieszyć się chwilą z tym napojem.

I na koniec rada – nie bazuj na opiniach innych. Samemu musisz poczuć, że kawa jest stworzona właśnie dla Ciebie. W ten sposób unikniesz rozczarowań, korzystając w pełni z chwil relaksu!

pixelpixel